Zahrada

10 tipů, jak připravit zahradu na jaro

Zima je většinou čas, kdy na zahradě mnoho práce není. Ale do příchodu jara už nezbývá tak dlouhá doba, proto můžete začít s prvními přípravami, které vám pomohou, aby následné jaro nebylo tak hektické. Jak tedy připravit zahradu na jaro?

1. Objednejte cibulky a semínka

Cibulky květin, jako je třeba lilie či gladioly mohou být zasazeny na jaře, aby následně v létě mohly okrášlit vaši zahradu.

2. Ukliďte květinové záhony a meze

Zbavte zahradu listí, úlomků větví a jiných zbytků – nezapomeňte především na květinové záhony, trávníky a jezírka. Také můžete ostřihat mrtvé zbytky rostlin a bylinek.

3. Vyčistěte si skleník

Umyjte si skleník, než přijde jaro! Vymeťte zbytky rostlin a vydezinfikujte skla horkým roztokem zahradního dezinfekčního prostředku. Poté skleník důkladně vyvětrejte.

10 tipů, jak připravit zahradu na jaro

4. Zasejte semena, která potřebují více času

V lednu a únoru můžete začít sít semena rostlin, které vyžadují delší vegetační období. Patří sem například muškáty, begónie, papriky či lilky, které však musíte pěstovat ve vyhřívaném propagátoru nebo podobném zařízení pro zajištění správného růstu.

5. Dopadněte zahradní škůdce ještě dnes

Zlikvidováním přezimujících škůdců si můžete ušetřit spoustu pozdějších problémů. Podívejte se ke korunkám svých trvalek a možná najdete plže či mšice.

6. Nainstalujte sběrače vody

Nádoby na vodu budou sbírat sezónní srážky. Nejen, že ušetříte čistou vodu a tím i životní prostředí, ale dešťová voda je vynikající pro zalévání vřesovištních rostlin, jako jsou kamélie, rododendrony či borůvky.

7. Přesaďte opadavé keře

Máte-li špatně umístěn opadavý keř, nyní je nejvhodnější čas jej přesunout. Při kopání udělejte kolem keře velký oblouk a až jej budete zdvihat, snažte se vzít s sebou i co nejvíce z kořenového obalu a co nejrychleji jej dejte na nové místo, abyste zabránili zbytečnému vysychání kořenů.

8. Spravte ploty, brány a mřížoví

Zima je nejlepší období spravit vše rozbité, neboť jen teď máte dostatek času.

9. Vyčistěte zahradní nářadí

Dbejte na to, aby vaše nářadí bylo čisté a ostré. Pravidelná péče vám navíc v dlouhodobém horizontu ušetří peníze a pomůže zabránit šíření rostlinných chorob a škůdců.

10. Vytvořte kompostovací plochu

Pokud ještě nemáte, udělejte si na zahradě kompost. Ujistěte se, že máte dobrou směs posekané trávy, zeleninových slupek, papírových a dřevitých prořezávek. Chcete-li proces urychlit, přeházejte kompost každý měsíc vidlemi, aby se provzdušnil.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada