Zahrada

Předjaří na zahrádce – jarní řez angreštu

I když venku ještě mrzne, zahrádkářům brzy začnou první práce. Ještě než nasadí poupata, je potřeba seříznout angrešt a rybíz.

Angrešt i rybíz můžeme začít stříhat už od ledna, pokud to počasí dovolí. V průběhu řezu ovšem nesmí mrznout a je lépe, když se mrazy už nevrátí. Bohužel často si zmrzlí přijdou ještě v polovině května, takže tuto podmínku jde dodržet jen stěží. Rozhodně ale s řezem příliš neotálejte, keře je nutné seříznout dřív, než vyraší pupeny.

Kdy a co na keři zkracujeme

Už druhý rok po výsadbě je nutné vybrat hlavní větve, které budou nosnou kostrou keře. Vyberte dostatečně silné větve, které se nekříží a nerostou dovnitř a jsou dostatečně silné. Ty zkraťte asi na ¼ délky, pokaždé ale na pupen, který směřuje ven nebo vzhůru. Ostatní větve seřízněte na 4 pupeny, větve kratší než 10 cm můžete odstranit úplně.

V dalších letech se v předjaří upravují výhony, které vyrostly za minulou sezónu. Pokud vám hlavní větve rostou do výšky, zkracujte i jejich špičky tak o 3 – 4 pupeny. Všechny výhony, které během léta vyrostly z hlavních větví, zastřihneme na délku asi 8 cm. Jestli chcete mít v létě dobrou úrodu, dbejte na to, aby měla každá větev dostatek světla.

Keře je třeba po čtyřech letech omladit

Starší větve s černou kůrou a minimem letorostů už netvoří tolik plodů. Ty seřízněte až u postranního výhonu a z něj tak vytvořte hlavní větev. Můžete také použít nejsilnější mladý výhon vyrůstající přímo z půdy – výmladek.

Starých větví se ale zbavujte postupně, neořezávejte je všechny najednou, aby růst keře zůstal zachován, a tím bude zajištěná i úroda.

Všechny odřezané části bezpečně zlikvidujte, protože obsahují zárodky houbových onemocnění i parazitů, co přežili zimu.

Než pominou mrazy, připravte si tedy ostrý nůž nebo nůžky a balzám. Tupými nástroji své keře netýrejte, mohli byste do ran zavléct nemoci, které by nepřežily.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada