Zajímavosti

Proč jsme pesimisty a jak to změnit?

Nedávný výzkum prokázal, že mozková aktivita pesimisty se liší od té, kterou mají optimisté. Ale dobrou zprávou je, že se díky jednoduchým cvičením můžete zbavit negativních myšlenek a stát se optimistou.

Pokaždé čekáte jen to nejhorší? Nikdy není pozdě na změnu. Výzkumy tvrdí, že se člověk může naučit být optimistou do 7 týdnů pomocí dvou jednoduchých cvičení. Jeden má co do činění s prohlížením naštvaných a usměvavých tváří a druhým je meditace po dobu 20 minut.

mozková aktivita pesimisty se liší od té, kterou mají optimisté

Cvičení pro pesimisty

Pomocí jednoduchých cvičení může změnit náš mozek způsob, jakým funguje a změnit pesimistický pohled na život. V dokumentárním filmu BBC uvádí Michael Mosley, že posledních 20 let trpěl nespavostí a chtěl, aby se z něj stal šťastný člověk, tj. i ten, který dobře spí. Následně byl vyšetřen specialistou v oboru – profesorem Eileenem Foxem z univerzity v Essexu ve VB a výsledky ukázaly, že v mozku probíhá spousta činností v oblastech, které jsou připojeny k negativitě a pesimismu.

Výzkumy ukázaly, že lidé trpící pesimismem a úzkostmi mají aktivnější pravou hemisféru. Odborníkům z dokumentu se podařilo prokázat, že Mosleyho pravá strana mozku je 3x aktivnější, než ta levá. Poté se Mosley zavázal, že bude denně provádět dvě cvičení, která mu umožní změnit způsob, jak uvažuje.

Prvním z nich je meditace. Sedněte si na klidné místo a koncentrujte se jen na svůj dech po dobu 20-ti minut. Můžete začít na 10-ti minutách a postupně délku meditace prodlužovat.

Ve druhém cvičení se díváte na obrazovku počítače, kde jsou zobrazeny tváře vzteklé nebo bez emocí a jedna z nich je usměvavá. Mosley byl pokaždé požádán, aby z nich vybral tu usměvavou. Poté se tváře vyměnily a tak pořád dokola. Myšlenkou tohoto postupu je vycvičit mozek k hledání pozitivních obrazů a tak si vytvářet pozitivní a optimistické myšlenky.

Po sedmi týdnech Mosley řekl, že se jeho nálada výrazně zlepšila, začal lépe spát a celkově se cítil optimističtější. Překvapivá asymetrie v jeho mozku se vyrovnala a nakonec se z něj stal opravdu optimista.