Zdraví

Břišní tyfus: Příznaky, na které je třeba dávat pozor

Břišní tyfus je závažné onemocnění, které může mít fatální následky. Toto onemocnění se vyskytuje především v rozvojových zemích a je způsobeno bakterií známou jako Salmonella typhi. Tyto bakterie mohou žít v nakažených lidech a mohou se přenášet stolicí nebo močí. Břišním tyfem se můžete nakazit konzumací jídla nebo vody kontaminovaných infikovanými výkaly nebo močí, nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou, například pokud se vás dotkne kontaminovanýma rukama.

Pokud cestujete do částí světa, kde je břišní tyfus běžný, je důležité seznámit se s jeho příznaky, abyste ho mohli co nejdříve rozpoznat a léčit. Příznaky břišního tyfu se obvykle objeví asi jeden až dva týdny poté, co se nakazíte bakterií Salmonella typhi. Podívejme se na některé příznaky, které na toto onemocnění upozorňují:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Horečka

Břišní tyfus začíná pomalu, ale během několika dní se zhoršuje, přičemž teplota dosahuje vrcholu kolem 40 °C. Zůstává vysoká po dobu 10-14 dní a poté se vrací k normálu přibližně čtvrtý týden od začátku příznaků.

Bolest hlavy

Bolesti hlavy mohou být také varovným příznakem břišního tyfu. Obvykle je postiženo čelo a bolest připomíná „stahující pás“. Někteří lidé však pociťují také štěpící, praskající nebo pulzující bolest hlavy.

Bolesti svalů

Ačkoli bolesti svalů může způsobovat mnoho onemocnění, dávejte si pozor na bolesti svalů, které se vyskytují v kombinaci s dalšími zde uvedenými příznaky. Celkové bolesti těla jsou běžné také při tyfu.

Zácpa a průjem

Zácpa i průjem jsou příznaky břišního tyfu. Zpočátku se může objevit zácpa a přibližně po 2 týdnech průjem. Dospělí mohou být náchylnější k zácpě, zatímco děti mohou mít častý průjem – stolice může probíhat až 8 krát denně. Průjem, který se objevuje při břišním tyfu, má za následek řídkou, žlutozelenou stolici a pro svůj vzhled se často nazývá průjem „hrachová polévka“. Ve většině případů se nakaženému průjem nepodaří zvládnout.

Gastrointestinální problémy

Kromě zácpy a průjmu mohou na břišní tyfus ukazovat i další gastrointestinální problémy, jako je nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu a bolesti břicha. Bolesti břicha mohou být během prvního týdne generalizované a mírné až středně silné. Někteří lidé však mohou pociťovat velmi silné bolesti.

Bolest může být během druhého týdne také více lokalizovaná, soustředěná kolem pravé dolní části žaludku.

Vyrážka

Vyrážka v podobě malých, plochých, růžových skvrn je dalším příznakem břišního tyfu. Tato vyrážka se objevuje na břiše a hrudníku a vyskytuje se asi u 10-20% lidí, kteří tyfem onemocní.

Únava a vyčerpání

Všichni obvykle pociťujeme potřebu odpočinku po fyzické námaze, prožitém stresu nebo po vypořádání se s nedostatkem spánku. Pokud se však cítíte unavení neustále nebo po činnostech, které vás dříve neunavovaly, může to být důvod k obavám. Lidé s tyfem se někdy mohou cítit tak vyčerpaní, že zapojení do jakékoliv činnosti se stává obtížným.

Změny vašeho psychického stavu

Břišní tyfus může způsobit mnoho změn vašeho duševního stavu. Může se u vás vyskytnout např:

Zmatenost a delirium
Halucinace
Problémy s pozorností
Agitovanost

Ty se mohou projevovat jako pocit dezorientace a zmatenosti, kdy nedokážete jasně myslet, nejste schopni udržet pozornost nebo nevíte, kde jste a kolik je hodin. Můžete také vidět nebo slyšet věci, které neexistují. Někteří lidé nesouvisle bloumají, mumlají nebo začínají být nervózní. Mohou se také šťourat prstem v nose, nebo jezdit prsty po imaginárních předmětech.

Vnitřní krvácení

U některých lidí s břišním tyfem, obvykle u těch, kteří se s tímto onemocněním neléčili, se mohou vyskytnout komplikace, jako je vnitřní krvácení do trávicí soustavy nebo perforace části trávicí soustavy.

Vnitřní krvácení způsobené břišním tyfem není obvykle smrtelné. Může však způsobit např:

Pocit neustálé únavy
Bledou kůži
Dušnost
Nepravidelný srdeční tep
Odchod stolice s krví, která se zdá být dehtovitá a tmavá
Zvracení krve

Pokud máte vnitřní krvácení, může být nutná operace k odstranění poškození a také krevní transfuze k náhradě krve.

Perforace střev

Perforace neboli otvor ve střevech může způsobit vážné problémy. Bakterie z vaší trávicí soustavy se mohou přesunout do břicha a infikovat břišní sliznici. Tento stav se nazývá peritonitida. Jedná se o akutní stav, protože na rozdíl od jiných orgánů, jako je například kůže, je břišní sliznice proti infekci bezbranná. Proto se infekce může rychle rozšířit do vašeho krevního oběhu a poté pokračovat v infikování dalších orgánů. To může nakonec vyústit v selhání více orgánů. Mezi příznaky tohoto stavu patří:

Bolest břicha, která začíná náhle a stává se velmi intenzivní
Nevolnost a zvracení
Nechutenství
Horečka a zimnice
Rychlý srdeční tep
Nemočení nebo menší vylučování moči
Oteklé břicho

Provedení testů k rozlišení břišního tyfu a malárie

Malárie a břišní tyfus mají mnoho společných příznaků, jako je horečka, zvracení, bolesti hlavy, bolesti svalů a průjem. Proto může být obtížné rozlišit mezi nimi pouze na základě příznaků. Rychlý krevní test může potvrdit, zda máte malárii, zatímco testy provedené na stolici, moči nebo krvi mohou být použity k diagnostice břišního tyfu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Health Service , Mayo Clinic