Zdraví

Jednoduché způsoby, jak přirozeně zmírnit lymfatické kongesce

Když vás bolí v krku a otékají vám žlázy na krku a pod čelistí, je to často příznak lymfatické kongesce. Lymfatická kongesce je stav, kdy lymfatický systém nedokáže správně odvádět tekutiny, což umožňuje hromadění toxinů a buněčných odpadních produktů v těle. To má za následek přetížení lymfatických uzlin.

Lymfatická kongesce je problémem zejména u pacientů s rakovinou, kterým byly během léčby poškozeny, nebo odstraněny lymfatické uzliny. Pro stagnaci lymfy však není nutné trpět chronickým onemocněním. Bylo prokázáno, že jógové ásany a cvičení zahrnující inverze a energické plynulé cviky, jako je pozdrav slunci a vinjása, pomáhají opět obnovit pohyb lymfatických uzlin a zlepšit celkový zdravotní stav člověka.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky lymfatické kongesce

Lymfatická kongesce vede k mnoha nepříjemným zdravotním problémům:

Zduření mandlí
Opakující se bolesti v krku
Chronicky zvětšené lymfatické uzliny
Otoky rukou, nohou, kotníků a prsou
Svědivé vyrážky
Pomalé hojení

Jak pomáhá jóga?

Lymfatický systém se obvykle spoléhá na vnitřní stahy svalstva stěn lymfatických kanálů a hlavně na činnost velkých svalů v těle. Rytmické napětí a uvolnění, ke kterému dochází ve svalech při fyzickém pohybu, zkroutí tkáně a vytlačí intersticiální tekutinu do lymfatických kanálků. Jednosměrné záklopky v lymfatických kanálech brání gravitaci, aby stahovala lymfu zpět do končetin.

Ačkoli jakýkoli typ svalové kontrakce napomáhá pohybu lymfy, jóga klade důraz na efektivní práci každé části těla. Jóga pečuje zejména o dýchání a oblast solar plexu, čímž se odlišuje od všech ostatních forem cvičení. Vědomé dýchání (pránájáma) je samo o sobě čerpáním lymfy a může pomoci při směrování lymfatických uzlin hlubokými kanály hrudníku.

Jógové ásany, které zahrnují inverze, jako je postavení nohou nahoru nebo stoj na ramenou, pomáhají zvrátit účinek gravitace a odvodňují lymfatické uzliny pomocí krve z nohou. Pracují také na břiše pomocí zákrutů a směrem dopředu, dozadu a do stran, aby stimulovaly tok lymfy směrem nahoru přes střed těla stlačováním orgánů a svalů. Tyto druhy inverzí pak umožňují nasát čerstvou tekutinu zpět, když se zákruty uvolňují, a tak stejně jako jakákoli forma aerobního cvičení způsobují rozšíření svalů v těle, které se stahují a uvolňují, což je obvykle způsob, jakým se lymfa pohybuje po celém těle.

Tělesná terapie

Pro zvýšení účinku jógových ásan na stagnující lymfatické uzliny je třeba zvážit i určité přírodní terapie. Mezi ně patří lymfatická masáž a kartáčování kůže.

Lymfatická masáž

Většina lymfatických kanálů leží přímo pod kůží a velmi lehká masáž pomáhá stimulovat tok lymfy. V podstatě postačí, když budete váhou ruky hladit směrem k hrudníku, přičemž začnete od chodidel a budete postupovat směrem nahoru do jednotlivých končetin těla. Pokud si nejste jisti, jak masírovat lymfatické uzliny, vyhledejte pomoc vyškoleného maséra, který vám pomůže rozproudit překrvenou lymfu.

Kartáčování pokožky

Kartáčování pokožky je také známé jako „suché kartáčování“ a jedná se o techniku, kterou si můžete udělat sami a která podporuje tok lymfy jemným kartáčováním pokožky ve stejném směru, jakým lymfa putuje. S kartáčováním lze začít od chodidel až po ruce a klíční kosti a obvykle se provádí hned po ranním probuzení. Kartáčování pokožky se obvykle provádí pomocí přírodního kartáče s měkkými štětinami na suché pokožce.

Pomocí těchto jednoduchých změn životního stylu můžete snadno přirozeně léčit lymfatické přetížení.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Yoga International , Microbe Formulas