Zdraví

Seznamte se s důvody, proč se vám vůbec nedaří zhubnout

Někdy jednoduchá mantra „správně jíst a cvičit“ prostě nefunguje, když potřebujete zhubnout. V takových případech se vyplatí ponořit se do problematiky hlouběji a prozkoumat další možné příčiny. Naše tělesná hmotnost je pečlivě regulována hormony, úrovní naší aktivity a tím, co jíme, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost našemu metabolismu.

Někteří lidé jsou přirozeně náchylní k přibírání na váze. Takovým jedincům standardní dieta a i ten nejlepší cvičební plán prostě nestačí. Zde je pět důvodů, mimo cvičení a stravu, které vysvětlují, proč se vám nedaří zhubnout.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Dysfunkce štítné žlázy

Když se lidé obracejí na lékaře s problémy s přibíráním na váze a obezitou, je to úplně první příčina, která se vyšetřuje. Hypotyreóza může výrazně zpomalit metabolismus a způsobit přibývání na váze. Jediný způsob, jak kontrolovat přibývání na váze, je kontrolovat hypotyreózu pomocí správné diagnózy a léků.

2. Syndrom polycystických vaječníků

PCOS se obává mnoho žen, a to nejen kvůli přibývajícím kilogramům, ale také kvůli mnoha dalším vedlejším účinkům, jako je akné, PMS (premenstruační syndrom), a dokonce neplodnost. Při tomto onemocnění se na vaječnících tvoří cysty a tyto nadbytečné hmoty produkují více ženských hormonů, než tělo skutečně potřebuje.

Léčba probíhá pomocí léků a pečlivého sledování. Po zahájení léčby mohou pomoci specifická aerobní cvičení.

3. Deprese

Jedinec trpící depresí si nemusí ani uvědomovat, že jí více než obvykle, mnohem méně cvičí a obecně pociťuje určitou míru nesouladu se svým životem. V takových případech je náhlé zvýšení hmotnosti zcela běžné. Pokud si všimnete, že někdo odmítá být častěji venku, věnuje se nezdravým stravovacím návykům nebo náhle přibírá na váze, vyplatí se mu vyhledat potřebnou pomoc.

Je známo, že hormon serotonin, který ovlivňuje naši náladu, je u lidí s depresí nízký. Nenacházejí tak motivaci k zdravému stravování nebo cvičení, což jsou dva zcela základní principy naší existence.

4. Medikace

Je docela zajímavé, že antidepresiva mohou také způsobovat přibývání na váze, stejně jako antipsychotické léky. Ve skutečnosti je prokázáno, že jakýkoli lék, který působí na hladinu hormonů v mozku, je spojen s určitým přírůstkem hmotnosti. Ten lze kontrolovat dodržováním pravidelného jídelníčku a pohybového režimu, ale pokud vám přibývání na váze působí potíže, můžete se poradit o možnostech se svým lékařem. Nevysazujte žádné léky bez důkladného lékařského posouzení.

5. Diabetes

A konečně, pokud přibíráte na váze bez zjevné příčiny, stojí za to nechat si vyšetřit hladinu cukru. Cukrovka není tím nejzřejmějším závěrem, ke kterému při přibírání na váze docházíme, zejména u mladších jedinců, ale díky našemu životnímu stylu je stále častější. Je známo, že k přibírání na váze při cukrovce dochází v důsledku špatné regulace hladiny cukru v důsledku klesající hladiny inzulínu.

V důsledku toho se více krevního cukru ukládá ve formě tuků. Provedení několika změn v našich návycích může pomoci léčit toto onemocnění v jeho počátcích.

Existují i některé další příčiny přibývání na váze, jako je náhlé ukončení intenzivní aktivity, větší konzumace jídla v těhotenství nebo při léčbě závažného onemocnění, a dokonce i častější závislost na jídlech připravovaných v komerční kuchyni, jakkoli se mohou zdát zdravá. Než se pokusíte určit, proč možná přibíráte na váze a nemůžete zhubnout, sedněte si a zhodnoťte všechny tyto příčiny.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , WebMD