Velká depresivní porucha: Příznaky, příčiny a léčba
Být smutný nebo nešťastný je přirozený a normální pocit, který zažívá většina lidí. Ztráta milované osoby, přestěhování do nového města nebo jakékoli nečekané změny v životě mohou tyto pocity smutku vyvolat. Obecně jsou tyto pocity krátkodobé a časem odezní.
Pokud však tyto pocity smutku přetrvávají delší dobu než obvykle, pravděpodobně týdny nebo měsíce, pak se jedná o tzv. depresi.
Velká depresivní porucha neboli klinická deprese je závažná porucha nálady. Deprese obvykle není považována za zdravotní stav nebo nemoc. Být v depresi je obvykle špatně chápáno nebo považováno za projev slabosti a ti, kdo jsou v depresi, si neuvědomují, že potřebují pomoc.
Jedinec s těžkou depresivní poruchou vykazuje příznaky a symptomy jako každý jiný zdravotní stav. Podívejme se na tyto příznaky.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czPříznaky klinické deprese
Příznaky a symptomy deprese se mohou u jednotlivých osob lišit. Příznaky mohou být mírné nebo závažné. Pokud však jedinec pociťuje některé z následujících příznaků po většinu dne, každý den, po dobu dvou týdnů, pak trpí klinickou depresí. Jedná se o následující příznaky:
Neustálá smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada.
Pocity beznaděje nebo pesimismu.
Podrážděnost.
Pocity viny, bezcennosti nebo bezmoci.
Nedostatek zájmu o koníčky a aktivity.
Snížená energie nebo únava.
Pomalejší pohyb nebo mluvení.
Neklid nebo potíže s klidným sezením.
Obtíže se soustředěním, zapamatováním nebo rozhodováním.
Potíže se spánkem, brzké ranní probouzení nebo zaspávání.
Změny chuti k jídlu a/nebo hmotnosti.
Myšlenky na smrt, sebevraždu nebo pokusy o sebevraždu.
Bolesti, bolesti hlavy, křeče nebo zažívací potíže bez jasné fyzické příčiny a/nebo potíže, které se nezmírňují ani po léčbě.
Příčiny klinické deprese
Přesné příčiny deprese nejsou ani dnes známy. Někteří vědci se domnívají, že může být způsobena kombinací faktorů, jako jsou genetické, biologické, environmentální a psychologické faktory. Některé typy deprese se vyskytují v rodinách a jiné typy se mohou vyskytnout, i když se ve vaší rodině nemoc nevyskytuje.
Mezi možné příčiny deprese patří například následující:
Zneužívání návykových látek, jako je alkohol a drogy.
Některé zdravotní potíže, jako je nedostatečná činnost štítné žlázy, rakovina nebo dlouhodobá bolest.
Některé léky, například steroidy.
Problémy související se spánkem, například nespavost.
Stresující životní události, jako je smrt nebo nemoc blízké osoby, rozvod, zneužívání nebo zanedbávání v dětství, osamělost, nestabilní vztahy.
U dospělých ve středním věku nebo starších osob zdravotní onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby, Parkinsonova choroba.
Léčba klinické deprese
Léčba deprese zahrnuje buď léky, terapie, změny životního stylu, nebo kombinaci dvou či více z těchto možností.
Léky
Antidepresiva jsou léky předepsané lékařem k léčbě deprese. Předpokládá se, že při depresi dochází k chemickým změnám v mozku. Antidepresiva pomáhají zlepšit způsob, jakým mozek využívá chemické látky, které řídí náladu a stres.
Antidepresiva obvykle potřebují čas, než začnou na organismus působit – asi dva až čtyři týdny. Jakmile začnete tyto léky užívat, je důležité v jejich užívání pokračovat, pokud vám lékař neřekne, abyste je přestali užívat. Důležité je také komunikovat se svým ošetřujícím lékařem o lécích, které pravidelně užíváte, pokud nějaké užíváte. Je to důležité, protože některá antidepresiva se mohou vzájemně ovlivňovat s některými léky a způsobovat další nežádoucí účinky.
Terapie
Při léčbě lidí s depresí může pomoci psychoterapie, známá také jako terapie rozhovorem. Existují různé druhy psychoterapie, které pomáhají léčit depresi u různých lidí. Mezi tyto terapie patří např:
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Tato terapie může pomoci jedinci s depresí zbavit se negativního myšlení a může pomoci interpretovat prostředí a další interakce pozitivním způsobem.
Interpersonální terapie (IPT): Tato terapie se zabývá chováním. Pomáhá jedinci pracovat s problematickými vztahy.
Terapie zaměřená na řešení problémů (PST): Tato terapie pomáhá jedinci vyrovnat se se stresujícími životními zkušenostmi. Je to účinná terapie pro starší dospělé s depresí.
Počítačové/internetové online terapie: Jedná se o terapie, které lze najít na internetu a které jsou stejně účinné jako terapie tváří v tvář.
Změny životního stylu
Způsob života jedince má velký vliv na depresi. Zde je několik změn životního stylu, které lze zařadit do léčby deprese.
Pravidelně cvičte: Pravidelné cvičení, například každodenní půlhodinová procházka, může zvýšit hladinu serotoninu, endorfinů a dalších chemických látek v mozku stejně jako antidepresiva.
Dobře se stravujte: Zdravé stravování je důležité pro fyzické i duševní zdraví. Malá, vyvážená jídla v průběhu dne vám poskytnou dostatek energie a minimalizují výkyvy nálad.
Dopřejte si dostatek spánku: Dbejte na to, abyste spali dobře a osm hodin. Nedostatek spánku může zvýšit únavu, podrážděnost a náladovost.
Trávte čas se svými blízkými: Trávení času s přáteli a rodinou ve vás nevyvolá pocit osamělosti, který je rizikovým faktorem deprese. Dobrovolnictví je účinný způsob, jak pomoci sobě i druhým.
Snižte a zvládejte stres: Vyhýbejte se činnostem, které vás stresují. To může depresi zhoršit. Pokud ve vás stres vyvolává práce, snažte se ji zvládat a minimalizovat její dopad na váš život.
Život s depresí může být obtížný, ale vždy je důležité vědět, že na to nejste sami a že je třeba se obrátit na někoho, kdo vám může pomoci zvládnout obtížné situace. Nenechávejte si pocity pro sebe a nemaskujte bolest, kterou prožíváte. Jak osvobozující je svěřit se, poznáte, až když to uděláte. Proto se nedržte zpátky a udělejte svou životní cestu plnohodnotnou.