Zdraví

Strupy v uchu: Nejčastější příčiny a způsoby léčby strupů

Možná jste si všimli suché a tvrdé krusty na uchu, která může občas svědit. Této tvrdé krustě na kůži, která vznikla v důsledku zaschlé krve, plazmy nebo hnisu, se říká strup. Často je ignorována, protože si ji můžete splést s ušním mazem. Může však být známkou něčeho závažnějšího, například rakoviny.

Může se také vytvořit uvnitř zvukovodu a po dlouhou dobu se nebude hojit. V takovém případě budete možná muset vyhledat odborníka, aby vám stanovil diagnózu, zejména pokud ovlivňuje váš sluch.

Zde je 5 důvodů, proč můžete mít strupy v uchu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Rakovina ucha

Rakovina je smrtelné onemocnění, které by mělo být léčeno a diagnostikováno včas, aby se předešlo případným problémům. Strupy vzniklé v důsledku rakoviny se nehojí snadno, krvácejí a hnisají, uvnitř ucha je masitá nebo hnědá skvrna, která je šupinatá a suchá, a ucho je nepravidelně strupovité.

Nejčastějším typem rakoviny ucha je spinocelulární karcinom. Častý je také bazocelulární karcinom (bazaliom) a melanom, které vznikají na slunci vystavených místech těla.

2. Infikovaný pupínek

Stejně jako na kterékoli jiné části těla, i o pupínky nebo beďary na uchu je třeba se starat a dobře je čistit, aby nedošlo k infekci. Pokud jsou dobře ošetřeny, je jen malá pravděpodobnost, že se zanítí.

Když se pupínek zanítí, může způsobit svědění ucha. Vypouští také hnis a tekutiny, které ve zvukovodu vytvoří strup. Kromě toho může prasknutí pupínku a vytlačení hnisu také způsobit strup na kůži.

3. Lupénka

Lupénka je kožní onemocnění, které způsobuje šupinky a suché a svědivé skvrny na hrubé, červené kůži. Vzniká v důsledku problémů s imunitním systémem, které způsobují hromadění odumřelých kožních buněk na kůži.

Tyto buňky tvoří suché a svědivé skvrny na zadní straně ucha a mohou také způsobovat bolest v okolí. Vyvarujte se škrábání těchto skvrn, protože mohou začít krvácet. Tyto vzniklé strupy v důsledku lupénky jen tak nezmizí.

4. Piercing

Piercing na chrupavce ucha může vypadat dobře, ale někdy se může změnit v bolestivý zážitek. Kolem piercingu můžete zpozorovat strup hnisu nebo krve, který je třeba chránit před znečištěním, aby se předešlo infekcím.

Tento dočasný stroupek pomáhá udržet piercing čistý a urychlit proces hojení. Pokud však do několika dnů nezmizí nebo se objeví otok, zarudnutí či barevný výtok, navštivte co nejdříve lékaře, protože to jsou známky problému.

5. Bakteriální a kvasinkové infekce

Bakteriální infekce a kvasinková infekce mohou způsobit strupy za ušima. Infekce uvnitř zvukovodu může také vytvořit strupy, které se mohou rozšířit do dalších částí.

Lékaři předepisují antibiotika, která vám pomohou zbavit se těchto šupinatých a svědivých skvrn. Ty je třeba léčit, abyste předešli problémům se sluchem a poškození bubínku a zvukovodu.

Léčba strupů v uších

Strupy v uších mohou být bolestivé a způsobovat podráždění, protože svědí. I když možná spěcháte, abyste se jich zbavili, někdy se doporučuje počkat, až samy zmizí.

Strupy v uchu však mohou představovat závažný problém, a pokud se neřeší včas, mohou vést ke ztrátě sluchu.

Pokud se strupy tvoří v důsledku lupénky, podávají se léky proti svědění, které snižují podráždění kůže a nakonec se suchých strupů zbavíte. Na druhou stranu mohou strupy na uchu svědčit i o rakovině, v takovém případě lékaři obvykle postižené místo odstraní, protože hrozí riziko rozšíření buněk do okolních částí kůže. K léčbě těchto život ohrožujících strupů se používá také radioterapie.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cancer Research UK , Healthline