Zdraví

4 faktory které podstatně zhoršují a ovlivňují vaše deprese

Deprese je tichý zloděj, který přichází bez jakéhokoliv zvuku a okrádá nás o klid. Tento vysilující stav postihuje více než 350 milionů lidí na celém světě. Tento stav si může vybrat velmi velkou daň na životech lidí. Existuje mnoho věcí, které mohou lidé udělat pro zmírnění tohoto stavu a jeho příznaků, jako je cvičení, terapie, léky a řešení základních onemocnění, jako jsou poruchy štítné žlázy. Kromě věcí, které mohou tomuto stavu pomoci, je však stejně důležité vyhnout se věcem, které mohou deprese zhoršovat. Lidé si často neuvědomují mnoho věcí, které se mohou zdát neškodné, ale ve skutečnosti mohou tento stav zhoršit. Zde je tedy seznam věcí, kterým by se lidé, které trápí deprese, měli vyhnout, aby svůj stav zmírnili.

1. Nezdravá strava

Lidé říkají, že jste to, co jíte, ale jak se ukazuje, i vaše pocity souvisejí s tím, co jíte. Podle studie, která byla zveřejněna v časopise American Journal of Psychiatry, několik australských vědců zjistilo, že západní strava, která zahrnuje rafinovaný cukr, zpracované potraviny atd. může u žen zhoršovat úzkost. Ženy, které se stravují masem, rybami, ovocem, zeleninou a celozrnnými produkty, si v situacích vyvolávajících úzkost vedou mnohem lépe.

Podle vědců z Deakin University School Of Medicine v Austrálii hraje složení mikroflóry přítomné v našich střevech velkou roli při ovlivňování našeho duševního zdraví. Mnoho vědců se dokonce zabývá souvislostí mezi depresí a děravým střevem. Děravé střevo je syndrom, ke kterému dochází, když sliznice žaludku zeslábne a jeho obsah uniká do ostatních částí, což vyvolává imunitní reakci. Celý tento imunitní výpadek může přispívat k depresi. Vědci o tom zatím nezjistili konkrétnější důkazy, ale lepší strava nám nikdy neuškodí.

2. Problémy se sociálními médii

Sociální média neposkytují vždy šťastné útočiště před realitou. Někdy může právě tato technologie naše trápení a deprese ještě zhoršit. Mnoho vědců si začalo všímat určitého vzorce nadměrného používání sociálních médií a neustále se zvyšující úzkosti u mladých lidí. Mladí lidé jsou na sociálních sítích neustále ve spojení se světem, protože se obávají izolace. Bohužel tato tendence může u mnoha mladých jedinců, zejména těch, kteří jsou již tak náchylní ke stresu a úzkosti, úzkost ještě prohloubit. Vědci se domnívají, že Facebook může umožnit lidem, kteří trpí depresí, aby se cítili ve spojení, zejména těm, kteří trpí pocitem izolace. Liší se to však u každého jednotlivce. Pokud vás tedy sociální sítě rozesmutňují, bylo by dobré si od nich dát pauzu.

3. Systém zvládání stresu

Všichni jedinci mají ve svém životě jedinečný systém zvládání stresu. Takže depresivní člověk, který má chybný systém zvládání stresu, by měl tendenci cítit se zcela mimo kontrolu, když se mu každodenní stres trochu vymkne z rukou. Proto je důležité mít dobrý systém zvládání stresu, který umožňuje zvládat stresové situace, zejména u lidí se sklonem k depresi. Studie zjistila, že vědomá meditace účinně pomáhá lidem relaxovat. Praxe všímavé meditace umožňuje lidem soustředit se na dýchání a zároveň rozjímat nad přítomným okamžikem. Umožňuje lidem, aby se cítili více zodpovědní za své myšlení a tělo.

4. Spánkové vzorce

Spánek hraje velkou roli při udržování našeho duševního a fyzického zdraví. Mnoho výzkumů zjistilo, že poruchy spánkového režimu jsou velkým důvodem, který může ovlivnit depresi. Případy a stavy související se spánkem, jako je změna spánkového režimu, nespavost atd. mohou někdy vyvolat epizodu deprese. Nespavost je častým příznakem, který se vyskytuje u lidí s depresí. Mnozí lékaři jim proto doporučují, že obnovení kvalitního spánku jim může pomoci v tom, aby se jejich stav zlepšil. Udržování správných spánkových návyků, jako je chodit brzy spát, nepoužívat před spaním žádné přístroje a dodržovat správnou stravu, proto může lidem pomoci získat zdravý spánek.

Deprese je stav, který může v životě člověka způsobit spoušť. Lidé by tedy neměli uklouznout, když se snaží dělat většinu věcí správně ve snaze tento stav porazit.

Zdroje: National Health Services , Healthline