5 důvodů proč potřebujete vitamín D abyste byli zdraví

Vyhýbáním se slunci sice chráníte svou pokožku, ale rozhodně přicházíte o vitamín D, důležitý vitamín, který si vaše tělo nedokáže samo vyrobit. Když vystavíte pokožku ultrafialovým paprskům slunce, vaše tělo si vytvoří vitamín D. Tuto důležitou živinu však můžete získat také z potravin a doplňků stravy.

Vitamín D hraje v těle několik rolí, od udržování zdraví kostí až po prevenci rakoviny. Proto je důležité získávat dostatek vitamínu D, a to buď prostřednictvím potravin, jako je tuňák, kaviár, vejce, houby, sardinky. Zajistěte, abyste tyto potraviny zařadili do svého jídelníčku, pokud nemáte dostatek slunečního záření.

Zde je 5 důvodů, proč potřebujete vitamín D, abyste zůstali zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pomáhá posilovat kosti

Vitamín D a vápník jsou důležité pro udržení silných kostí a prevenci osteoporózy, jak stárnete. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku z potravy, kterou jíte, a zabraňuje úbytku kostí a svalové slabosti. Pokud mají děti nedostatek vitamínu D, hrozí jim onemocnění zvané křivice. Nejenže kvůli němu slábnou jejich kosti, ale také se u nich vyvíjí shrbené držení těla a mají pokrčené nohy.

2. Dokáže regulovat náladu a předcházet depresím

Vitamín D podporuje uvolňování neurotransmiterů, jako je serotonin a dopamin, které regulují náladu. Nízká hladina vitamínu D je spojována s depresemi. Přestože neexistuje přímá souvislost, bylo zjištěno, že nedostatek vitamínu D je jednou z příčin depresivní nálady.

Studie zjistila, že příznaky deprese se snížily u lidí, kteří byli vystaveni působení vitamínu D. Tento vitamín může také zlepšit vaše kognitivní funkce a paměť.

3. Může zabránit vzniku rakoviny

Vitamín D může hrát určitou roli v prevenci rakoviny. Několik studií zjistilo, že může existovat souvislost mezi rizikem vzniku rakoviny a hladinou vitamínu D v těle, protože studie naznačují, že vitamín D může zpomalit nebo zabránit vzniku rakoviny, podpořit odumírání rakovinných buněk a zabránit tvorbě nádorových cév.

Bohužel není k dispozici dostatek důkazů, které by umožnily učinit závěr, zda vyšší hladina vitamínu D může snížit riziko vzniku rakoviny.

4. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění jsou způsobena především v důsledku hromadění cholesterolu, který způsobuje zahušťování tepen a má za následek vysoký krevní tlak. Vitamín D je nezbytný pro snížení rizika srdečních onemocnění a mrtvice, protože dokáže regulovat krevní tlak, snižovat záněty, zahušťování tepen a riziko jejich kornatění. Nedostatek vitamínu D je spojen se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

U lidí s nedostatkem vitamínu D je dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku srdečního infarktu ve srovnání s lidmi s dostatečnou hladinou vitamínu D. Bylo také zjištěno, že lidé žijící daleko od rovníku mají vyšší riziko srdečních onemocnění kvůli nižšímu vystavení slunečnímu záření.

5. Dokáže pomoci při hubnutí

Vitamín D ovlivňuje množství tuku, který se tvoří a ukládá v těle. Nízká hladina vitamínu D může ovlivnit hladinu vápníku v těle, který je zodpovědný za spalování tuků. Nedostatek vitamínu D podporuje ukládání tuků místo jejich spalování, což nakonec vede k přibývání na váze.

Na druhou stranu studie zjistily, že obézní lidé mají nižší hladinu vitamínu D ve srovnání s neobézními jedinci.

Poznámka: K získání dostatečného množství vitamínu D vám pomůže 15-30 minut pobytu na slunci, abyste splnili doporučené množství. Je důležité si uvědomit, že vystavení se slunečním paprskům v prosluněných místnostech, nebo při jízdě v autě bohužel k získání vitamínu D nepomůže. Je to způsobeno tím, že okenní sklo zcela blokuje ultrafialové záření UVB.