Zdraví

5 důvodů proč se vaše oči mohou projevovat divným způsobem

Vaše oči jsou jednou z nejdůležitějších částí vašeho těla. Pomáhají vám vidět krásu tohoto světa, a také vám pomáhají dělat mnoho věcí, které rádi děláte. Vaše oči však hrají i jinou roli. Mohou vám naznačit, že máte vážnou infekci nebo nemoc, nebo že některý z vašich orgánů má potíže. Pokud trpíte nějakým onemocněním, jako je cukrovka, hepatitida nebo autoimunitní porucha, projeví se to na vašich očích jako první. Je to proto, že všechny orgány ve vašem těle, včetně očí, jsou vzájemně propojeny mezi sebou a s vaším centrálním nervovým systémem, aby vytvořily dobře fungující, harmonickou síť. Pokud tedy proděláte infekci, mrtvici nebo jiné onemocnění, projeví se to i na vašich očích. Pokud pociťujete bolest v okolí očí nebo máte rozmazané či zkreslené vidění, neměli byste vůbec váhat a obraťte se co nejdříve na svého lékaře. Mohou to být příznaky něčeho mnohem závažnějšího. Zde jsou některé z důvodů, které mohou způsobit podivné problémy s vašima očima.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Problémy se štítnou žlázou

Vaše štítná žláza, orgán ve tvaru motýla umístěný na krku, je zodpovědná za regulaci hormonů, které jsou zodpovědné za růst a metabolismus. Pokud dojde k jejímu poškození nebo pokud je její výkonnost narušena, může to narušit funkci některých vašich důležitých tělesných orgánů. Problém se štítnou žlázou způsobí překrvení očí, které se vám zvětší a vypouknou, způsobí otok očních svalů a dvojité vidění. Pokud je vaše štítná žláza postižena Gravesovou chorobou, vaše oční víčka se stáhnou, což způsobí, že vaše oči vypadají mnohem větší, než ve skutečnosti jsou. V některých případech se víčka stáhnou do takové míry, že je nemožné oči zavřít.

2. Vysoká hladina cholesterolu

Pokud trpíte opakovanými záchvaty přechodného vidění, které vypadá, jako by se vám před očima odhrnovala a zvedala opona, pak můžete mít v těle velmi vysokou hladinu cholesterolu. Nadměrné množství cholesterolu totiž může ucpat vaši krční tepnu, která pumpuje krev do očí. Můžete také pociťovat další příznaky, jako jsou potíže s přizpůsobením se jasnému světlu, výskyt šedého kruhu kolem očí a bolest očí. Pokud máte pochybnosti, že máte vysokou hladinu cholesterolu, měli byste si zkontrolovat vnitřní víčka a koutky očních důlků, zda v nich nejsou žlutě zbarvené usazeniny cholesterolu.

3. Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění zvané myasthenia gravis má za následek oslabení očních svalů, což způsobuje pokles očních víček a velmi ztěžuje úplné otevření očí. Další autoimunitní onemocnění, jako je lupus a artritida, mohou vést k infekci uvey, což je ochranná vrstva oka. Pokud se u vás objeví změny vidění, měli byste se nechat vyšetřit na roztroušenou sklerózu.

4. Cukrovka

Pokud máte cukrovku, je riziko onemocnění očními chorobami a infekcemi vyšší než u ostatních. Toto onemocnění také postihuje makulu, část vaší sítnice, která je zodpovědná za kontrolu centrálního vidění, a způsobuje, že se v ní hromadí tekutina. I když nemusí zcela ovlivnit vaši schopnost vidět, může bránit normálnímu fungování očí. Diabetes také zvyšuje pravděpodobnost vzniku glaukomu a šedého zákalu. Pokud tedy patříte mezi diabetiky, je vhodné chodit na pravidelné oční prohlídky.

5. Infarkt myokardu

Pokud dojde ke ztrátě zraku u jednoho z vašich očí, může to být známkou toho, že vás může postihnout srdeční mrtvice, nebo že jste ji již prodělali. V krajním případě můžete zcela oslepnout. V některých případech může srdeční mrtvice negativně ovlivnit nervy, které jsou zodpovědné za pohyb očí, a může se u vás objevit dvojité vidění. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli problém s očima, neměli byste otálet a nechte se vyšetřit lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention , Healthline