Zdraví

5 příznaků sepse které musí každý znát a dát si na ně pozor

Sepse je život ohrožující stav, který nastává, když se infekce neléčí správně nebo se vymkne kontrole. Způsobí, že se imunitní systém zblázní a tělo začne poškozovat své vlastní orgány a tkáně. Podle statistik trpí sepsí miliony lidí a tisíce z nich ročně na sepsi zemře.

Pokud není sepse včas léčena, může se rozvinout v septický šok, což je nejzávažnější forma onemocnění, která ohrožuje kardiovaskulární systém a způsobuje velmi nízký krevní tlak a nedostatečný průtok krve životně důležitými orgány. Celou záležitost ještě více komplikuje fakt, že sepse a septický šok se velmi obtížně diagnostikují, protože pro tento stav neexistuje jednotný test.

Sepse je časově podmíněný syndrom, což znamená, že poškození se každou hodinou zvyšuje. Výzkumy ukazují, že čím dříve se sepse a septický šok začnou léčit, tím větší šanci na uzdravení pacienti mají. Zde jsou běžné příznaky sepse, na které si musíte dát pozor.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Změněný stav mysli

Sepse může způsobit snížený průtok krve mozkem, dehydrataci a uvolňování škodlivých toxinů do těla, což má za následek zmatenost, nízkou úroveň bdělosti, malátnost a závratě. Všechny tyto příznaky mohou být u lidí, kteří prožijí septický šok, poměrně intenzivní. U některých lidí se mohou vyskytnout také extrémní verze závratí.

Odborníci upřesňují, že tyto příznaky se musí objevit v důsledku infekce, aby znamenaly sepsi. Pokud tomu tak není, mohou se ukázat jako běžné příznaky jiných stavů, jako je například mrtvice nebo únava.

2. Vylučování menšího množství moči nebo tmavé moči

Ledviny jsou jedním z nejčastěji postižených orgánů při sepsi, protože jsou velmi citlivé na změny průtoku krve a tlaku. To následně ovlivňuje množství a kvalitu moči. Nízký krevní tlak způsobuje, že tělo zadržuje co nejvíce tekutin, což má za následek méně tekutiny v moči. Díky tomu je vaše moč zapáchající a má tmavší barvu.

K dehydrataci může dojít také v důsledku ztráty tekutin pocením kvůli horečce a nedostatečnému příjmu tekutin. Tento kombinovaný dehydratační účinek může změnit moč, což má za následek netěsnost cév, při níž tekutina uniká z krevního oběhu do těla. V extrémních případech mohou pacienti dokonce úplně přestat močit. Pokud se necítíte dobře a pozorujete drastické změny ve svém močení, nemusí to být způsobeno pouze špatnou hydratací.

3. Studená nebo lepkavá pokožka

Při sepsi se vaše tělo soustředí na čerpání krve do životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, ledviny a mozek, spíše než do méně důležitých částí těla, jako jsou končetiny. To způsobuje pocit studené a lepkavé kůže. Tato situace může buď zůstat stejná, nebo se může zhoršit, když vaše tělo upadne do septického šoku.

Chladná a lepkavá kůže však může být také příznakem jiných, méně závažných nebo zcela neškodných stavů. Musíte ji brát vážně pouze v případě, že se u vás objeví další příznaky primární infekce.

4. Abnormálně rychlá srdeční frekvence

Cvičení může také způsobit, že vám vystřelí tepová frekvence. Je však nenormální, aby se tepová frekvence zvýšila, když jen sedíte na židli a nic neděláte. Průměrná srdeční frekvence člověka se pohybuje mezi 60-90 údery za minutu. Pokud vám tedy srdce bije rychleji než 90, může to být známkou sepse.

Sepse způsobuje, že vaše tělo zvyšuje objem krve, protože se snaží bojovat s infekcí a snaží se zásobovat krví poškozené tkáně, což způsobuje, že vaše srdce bije rychleji, aby se zvýšilo množství vypumpované krve. Vzhledem k tomu, že příznaky nemusí nutně přejít ze sepse do septického šoku, může, ale nemusí se vaše tepová frekvence během septického šoku ještě zvýšit.

5. Dušnost nebo obtížné dýchání

Pokud si všimnete, že zrychleně dýcháte nebo pociťujete dušnost, může to být příznak něčeho hrozivějšího. Odborníci tvrdí, že zápal plic je nejčastější infekcí, která způsobuje sepsi. Stejně jako zrychlená srdeční frekvence se tyto příznaky objevují, když se vaše tělo přepne do nadměrné zátěže, v tomto případě využívá více kyslíku a v důsledku toho produkuje více oxidu uhličitého než obvykle.

Tělo tak potřebuje více kyslíku a tento požadavek uspokojuje zrychleným dýcháním, což způsobuje pocit dušnosti. V některých extrémních případech se může dýchání zhoršit natolik, že pacienti nemohou dýchat sami.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention , National Institute of General Medical Sciences