Zdraví

6 věcí které můžete dělat každý den abyste předešli rakovině

Vědci a lékaři stále nedokázali přesně určit příčiny vzniku rakoviny. Studie sice pomohly klasifikovat určité sloučeniny, které zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny, ale stále neexistuje shoda na tom, jak a proč. Existují však určité kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko a nedali šanci rakovině vzniknout. Tyto kroky sice neposkytují žádnou záruku, ale pomáhají udržet vaše zdraví, což následně snižuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Zde je 6 věcí, které můžete dělat každý den, abyste si zajistili, že předcházíte rakovině.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Jezte plnohodnotné potraviny

Pokud jíte správně, mohou potraviny působit jako lék a pomáhat léčit vaše tělo. Lidské tělo je lépe uzpůsobeno k trávení a asimilaci skutečných, celých rostlinných potravin s vysokým obsahem živin. Pokud jde o potraviny, je nejlepší vrátit čas a podívat se, co by vám uvařila k večeři vaše babička. Vybírejte si potraviny, které jsou barevné, protože barva naznačuje přítomnost přírodních antioxidantů. Při konzumaci živočišných produktů se držte kvalitních libových bílkovin. Další věcí, na kterou si musíte dát pozor, je cukr. Průměrný člověk ho denně zkonzumuje 82 gramů. Zpracované potraviny obsahují více přidaného cukru, než si uvědomujete, protože může jít o různé formy, například kukuřičný sirup. Omezte také konzumaci potravin vyrobených z mouky nebo zpracovaných obilovin.

2. Pomozte svému tělu, aby se samo detoxikovalo

Vaše tělo má přirozený a účinný detoxikační systém. Místo toho, abyste se pouštěli do náročných detoxikačních diet, stačí, když svému tělu pomůžete, aby si poradilo samo. Jednou z jednoduchých věcí, kterou můžete udělat, je konzumovat více potravin s vysokým obsahem vlákniny, které pomáhají vašemu tělu odstraňovat odpadní látky. Udržíte tak svá střeva zdravá a pomůžete tělu vyloučit toxiny. Vaše buňky se neustále detoxikují a skvělým způsobem, jak tomuto procesu pomoci, je zvýšit příjem křížaté neboli brukvovité zeleniny. Do této skupiny zeleniny patří květák, zelí, řeřicha, bok choy, brokolice, růžičková kapusta a podobná zelená listová zelenina.

3. Minimalizujte působení toxinů z životního prostředí

Výzkumy spojují expozici bisfenolu A (BPA) s rakovinou prsu, prostaty a vaječníků. BPA, který stále přetrvává v některých konzervách a plastových nádobách, je jedním z mnoha toxinů, kterým jste pravidelně vystaveni a které způsobují hormonální, metabolickou a celkovou zdravotní spoušť. Vyhýbejte se také pleťovým a kosmetickým přípravkům s parabeny. Úplně se vyhnout toxinům je v dnešní době téměř nemožné, ale můžete se vědomě rozhodovat tak, abyste snížili množství toxinů, které se dostávají do vašeho těla. Další změnou životního stylu, která může snížit příjem toxinů, je přechod na biopotraviny.

4. Pečujte o svá střeva

Tajemstvím zdravého těla jsou zdravá střeva. Existuje mnoho různých věcí, které můžete udělat pro to, aby byla vaše střeva zdravá. Ve střevech jsou miliony dobrých bakterií, které pomáhají rozkládat potravu, kterou jíte, a také udržují špatné bakterie a viry pod kontrolou. Růst dobrých bakterií můžete podpořit konzumací probiotických potravin, jako je řecký jogurt, kysané zelí a kimči. Pokud vaše strava neobsahuje dostatek probiotických potravin, můžete se také poohlédnout po kvalitním doplňku stravy. Důležitou součástí stravy je také vláknina, jejíž denní příjem 35 gramů pomáhá udržovat střeva čistá a zdravá. Mezi přírodní potraviny bohaté na vlákninu patří luštěniny, listová a brukvovitá zelenina, a také ořechy a semínka.

5. Snižte stres

Je známo, že stres ovlivňuje řadu onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění (KVO), imunitních a duševních poruch. I když stres není přímo spojen s rakovinou, má negativní vliv na vaše zdraví a může vést k rakovině. Bez ohledu na to, jak hektický je váš život, vždy do něj můžete vtěsnat několik minut relaxační aktivity. Může to být meditace, poslech hudby nebo procházka v přírodě. Tyto činnosti, pokud je provádíte pravidelně, pomáhají snižovat hladinu stresu a udržují vás soustředěné i ve stresové situaci.

6. Pravidelně cvičte

Pokud si chcete udržet současný nebo dosáhnout lepšího zdravotního stavu, nemůžete prostě ignorovat výhody pravidelného cvičení. Podle některých studií se méně než 5% lidí skutečně věnuje 30 minutám fyzické aktivity každý den. Většina lidí si myslí, že cvičení vyžaduje návštěvu posilovny nebo studia jógy, ale pouhých 45 minut mírného cvičení pětkrát týdně může zlepšit inzulinovou rezistenci, pomoci vám stát se štíhlejšími a snížit riziko rakoviny. To je vše, co musíte udělat, abyste si vytvořili optimální zdraví a předešli rakovině.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , Mayo Clinic