7 příznaků hormonální nerovnováhy u žen které musíte vědět

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří ovlivňují téměř všechny naše každodenní činnosti. Většina lidí připisuje výskyty akné a změny nálad hormonům, které se vymkly kontrole. Hormonální nerovnováha je však mnohem víc než jen záchvaty vzteku, které prožívá teenager nebo citlivá nastávající matka. Většina žen se někdy v životě setká s těmito 7 běžnými příznaky hormonální nerovnováhy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zvýšení hmotnosti

Zatímco přibývání na váze může být známkou nezdravých stravovacích návyků, přetrvávající přibývání na váze může být také známkou hormonální nerovnováhy. Tato nerovnováha může být různého typu:

V průměru ženy v menopauze přibírají asi 1-2 kg. U některých žen však hrozí, že dosáhnou vyšších čísel.

Když jsou pohlavní hormony v nerovnováze, mohou ženy přibírat kila a dokonce se potýkat s obezitou.

Inzulínová rezistence – stav, kdy tělesné buňky přestávají reagovat na hormon inzulín – také způsobuje přibývání na váze u žen, což je další příznak hormonální nerovnováhy. Tento problém je patrný u žen po menopauze.

2. Snížený sexuální apetit

Jedním z nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy je snížený zájem o sexuální aktivity nebo dokonce snížená sexuální touha. U žen to může způsobit pokles hladiny estrogenu v těle nebo předčasné selhání vaječníků (stav, kdy vaječníky přestanou fungovat před 40. rokem věku). Někdy může i minimální pokles hladiny testosteronu, který ženy přirozeně produkují, vést k nezájmu o sexuální život.

3. Únava

Pokud se většinu času cítíte unavená, může to být způsobeno nerovnováhou některých hormonů.

Snížená hladina estrogenu může způsobovat bolesti hlavy.

Progesteron, další hormon zodpovědný za různé tělesné funkce, může způsobovat únavu – příliš málo tohoto hormonu může způsobit, že se špatně spí, zatímco jeho nadbytek může způsobit únavu.

Nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy může vést k nižší hladině energie, což způsobuje pocit únavy a slabosti. Dalším příznakem hormonální nerovnováhy, zejména ve středním věku, je nejasné nebo mlhavé myšlení. Stres, nedostatek spánku a nezdravá strava mohou vyvolat zkreslené myšlenky, které mohou způsobit duševní únavu.

4. Úzkost a deprese

Dosah hormonální nerovnováhy sahá až k vaší náladě a způsobuje úzkost, podrážděnost, deprese a další poruchy nálady. To je obzvláště pravděpodobné v pubertě, těhotenství a menopauze, protože v těchto životních obdobích dochází k výraznému kolísání hladin hormonů. Estrogen je například zodpovědný za produkci serotoninu – chemické látky zodpovědné za štěstí a další pozitivní nálady. Mnoho žen zažívá v perimenopauzálním období (období těsně před nástupem menopauzy) výkyvy nálad a negativní emoce, jako je úzkost a podráždění, a to z důvodu poklesu hladiny estrogenu.

5. Špatné spánkové cykly

Nemáte dostatek kvalitního spánku? Ve hře mohou být vaše hormony. Mnoho žen trpí nespavostí, zejména v období menopauzy, kvůli poklesu produkce estrogenu a progesteronu v těle. Také při stresu tělo produkuje více stresového hormonu kortizolu. Nadměrná produkce kortizolu po delší dobu může narušit normální spánkový režim. V kombinaci s dalšími hormonálními nerovnováhami se můžete se spánkem rozloučit!

6. Nadměrné pocení

Pocení větší než obvykle je někdy známkou hormonální nerovnováhy. Nadprodukce hormonů štítné žlázy, která způsobuje nerovnováhu v metabolismu, může způsobit zvýšení vnitřní teploty těla a nadměrné pocení. Během menopauzy hladina estrogenu drasticky klesá a ženy pociťují příznaky, jako je noční pocení a návaly horka, které jsou spojeny s nadměrným pocením.

7. Trávicí problémy

Ženské hormony estrogen a progesteron mají vliv na gastrointestinální trakt (GI). Jakákoli nerovnováha těchto hormonů ovlivňuje trávicí systém. Někdy ho urychluje, což má za následek průjem, nevolnost a bolesti břicha. Jindy může proces zpomalovat a způsobovat nadýmání a zácpu.

Hladina hormonů štítné žlázy má také vliv na správné fungování trávicího systému. Při hypotyreóze (kdy je hladina štítné žlázy nízká) se trávení zpomaluje a koncentrace žaludeční kyseliny a trávicích enzymů může být snížena. Tyto projevy byly u žen zaznamenány v období před menstruací, při menses a v perimenopauze.

Pokud jste zaznamenali jeden nebo více z těchto příznaků, vězte, že na vině je pravděpodobně hormonální nerovnováha. Tyto hormonální změny mohou být způsobeny v důsledku normálního procesu stárnutí nebo v důsledku některých základních zdravotních potíží. Pro jistotu tedy tyto příznaky proberte se svým lékařem, abyste znali možnosti léčby.