7 tlakových bodů proti bolesti zad a jak je využít k úlevě

Brání vám bolesti zad v každodenním životě? Pokud jste vyzkoušeli všechny možné triky a stále jste nedosáhli žádného pokroku, možná je čas na něco neobvyklého. Akupunktura a akupresurní body určené ke stimulaci toku energie a zmírnění bolesti zad by mohly být řešením, které jste hledali! Je bezpečná a účinná a je známo, že přináší výsledky. Jak ale funguje a kde na těle tyto tlakové body najdete? Zde je několik odpovědí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Manipulací s tlakovými body zmírníte ztuhlost a uvolníte endorfiny

Vaše tělo má mapu tlakových bodů, kterou může vyškolený odborník využít k tomu, aby vám přinesl úlevu od příznaků. To by následně mohlo zlepšit kvalitu vašeho života. V tradiční akupunktuře se předpokládá, že působení tlaku na tyto body stimuluje tok energie prostřednictvím kanálů známých jako meridiány v těle a odstraňuje případné energetické blokády. Tělo se oživí a životní síla zvaná „čchi“ začne volně proudit.

Působení na tlakové body, ať už prostřednictvím akupunktury nebo akupresury, může pomoci při úlevě od bolesti. Děje se tak díky změně zpracování bolesti míchou a mozkem díky uvolněným endorfinům.

Pokud máte zánět spojený s bolestí zad, ztuhlostí nebo problémy s pohyblivostí kloubů, může vám akupunktura pomoci i v tomto případě.

Díky podpoře krevního oběhu zmírňuje případné modřiny nebo otoky.

Může také pomoci zlepšit výsledky běžné léčby, jako je rehabilitační cvičení, pokud se provádí jako doplňková léčba. Pro většinu lidí to znamená menší závislost na lécích na problémy se zády. Přesto nepřestávejte užívat běžné léky nebo léčbu bez předchozí konzultace s lékařem.

Zda se rozhodnete pro akupresuru nebo akupunkturu, je otázkou preferencí i potřeb – konzultace s odborníkem v daných oblastech by měla vnést jasno do toho, co vám pomůže více. Obecně však platí, že akupunktura, která k aktivaci tlakových bodů používá velmi tenkou jehlu, má tendenci vyvolávat silnější stimulaci než akupresura. Při akupresuře terapeut silným tlakem rukou masíruje akupunkturní bod.

Pro dosažení nejlepších výsledků je zapotřebí trvalý cyklus těchto ošetření. Ojedinělé ošetření může přinést dočasnou úlevu, ale účinky nemusí být dlouhodobé. I když je vědecká podstata reflexologie, akupunktury a akupresurních bodů složitá, zde se podíváme na některé z nejoblíbenějších manipulovaných bodů, které by měly pomoci většině lidí s bolestmi zad.

1. LV3 Bod jater neboli Tai Chong: Při bolestech dolní části zad a bolestech spojených s menstruačními křečemi

Tento tlakový bod umístěný na chodidle může pomoci zmírnit bolesti dolní části zad, stres a bolesti spojené s menstruačními křečemi. Stimulace LV3 pomáhá také při úzkosti a nespavosti a při vysokém krevním tlaku.

Hledejte bod na šířku dvou prstů od místa, kde se stýká kůže mezi druhým prstem a palcem nohy. Najdete ho tak, že prstem sjedete podél prostoru mezi oběma prsty, až nahmatáte špičku kloubu. Tlakový bod se nachází v prohlubni, kterou ucítíte těsně před kontaktem prstu s kostí metatarzálního kloubu. Terapeut obvykle vyvíjí přímý tlak po dobu 4 až 5 sekund.

2. TE3 neboli Zhong Zhu: Při bolestech horní části zad a napětí v ramenou a šíji

Tento bod se nachází za vašimi klouby a může pomoci zmírnit bolesti horní části zad. Terapeut bude stimulovat bod v rýze mezi 4. a 5. prstem ruky (v oblasti za klouby). Říká se mu také centrální ostrůvek.

Terapeuti stimulují tento bod, aby zmírnili spánkové bolesti hlavy. Je také vhodný pro zmírnění napětí v ramenou a šíji. Tlak se opět vyvíjí po dobu 4 až 5 sekund.

3. SI15 neboli Jian Zhong Shu: Při bolestech ramen a zad

Tento akupunkturní bod je účinný proti bolestem zad spojeným s krční spondylózou, což je onemocnění, které způsobuje bolest z opotřebení vašich kostí a chrupavek v oblasti krční páteře nebo krku. Lze jej použít také ke zmírnění bolesti ramen a zad. SI15 se nachází ve střední části ramene a bude ji muset stimulovat terapeut, protože se nachází na zádech.

4. UB62 neboli Shen Mai: Při bolestech bederní páteře

Tento tlakový bod umístěný na chodidle pomáhá při bolestech bederní páteře nebo dolní části zad a také při ztuhlosti šíje. Nachází se vzadu a dole u kostního výběžku, který vystupuje u kotníků.

Předpokládá se, že je obzvláště užitečný při jakýchkoli problémech s bolestmi zad nebo krku, pokud se kombinuje se stimulací tlakového bodu SI3. SI3, známý také jako Hou Xi, je tlakový bod, který se nachází v blízkosti hlavičky 5. záprstní kosti (střední kosti na ruce) na loketní straně, když je ruka sevřená v pěst.

5. B49 neboli Yi She: Při bolestech v kříži, v dolní části zad a bederní oblasti

Tento bod se nachází na vnější straně zad. Práce na tlakovém bodě B49 je prospěšná pro ty, kteří mají jakékoliv bolesti bederní oblasti nebo dolní části zad a také bolesti v křížové oblasti (dolní část zad a kyčle). Pokud se potýkáte s ischiasem, mohlo by vám pomoci terapeutické sezení zahrnující tento bod.

6. G30 neboli bod skokového kruhu: Při bolestech dolní části zad a ischiasu

Tlakový bod G30 nejenže zmírňuje bolesti v oblasti kyčlí a hýždí, ale pomáhá také zmírnit bolesti dolní části zad a ischias. Nachází se tak, že se přesunete do oblasti tří čtvrtin hýžďových svalů od středu křížové kosti, velké klínovité kosti, která se nachází na konci páteře.

7. GV14 aneb Dazhui: Při bolestech šíje a ztuhlosti zad a ramenou

Tento tlakový bod se nachází na horní části zad v úrovni ramen ve střední linii zad. Může pomoci při ztuhlosti zad a bolestech šíje. Může také pomoci, když pociťujete bolest v oblasti zadní části ramene. Pomáhá také při bolestech krku a příznacích krční spondylózy.

Poznámka: Pokud trpíte výhřezem ploténky, podvrtnutím nebo namožením, případně máte zlomená záda, poraďte se před vyzkoušením těchto postupů s odborníkem.