ZahradaZajímavosti

8 tajemství zahrady, o kterých jste nevěděli

Zahradničení rozhodně není jednoduché – vyžaduje mnoho šikovnosti, odhodlání a alespoň trochu štěstí. A zatímco některá fakta o zahradách vás spíš zmatou, jiná jsou zábavná, nebo dokonce šokující. A protože jistě milujete zahradničení tak jako my, odhalíme vám malá tajemství zahrady, která vás jistě překvapí.

Tajemství zahrady:

Slunečnice není jen jeden květ

Obrovské květiny se žlutými okvětními plátky a hnědými centry se ve skutečnosti skládají z 1000 až 2000 jednotlivých květů, které se spojily na jednom stonku.

Mikroorganismy

V jedné čajové lžičce půdy je více mikroorganismů, než kolik je lidí na Zemi.

Rostliny opravdu reagují na zvuk

Znáte příběhy o ženách, které mluvily na své rostliny, aby jim pomohly růst? Možná to nebyl úplný nesmysl. Studie totiž ukázaly, že zvukové vibrace, jako je hudba (a možná i sladký tón vašeho hlasu), mohou mít na růst rostlin vliv.

Co přitahuje motýly

Motýly více přitahuje plevel než vyšlechtěné květiny

Barevné květiny nejsou hlavním důvodem, proč hmyz navštěvuje vaši zahradu.

Podle Smithsonian Institutu byly nové odrůdy květin vyšlechtěny, aby měly co nejhezčí barvu a velikost, ale v tomto procesu ztratily svou vůni. Právě obyčejný plevel jako například pampelišky a jetel, pravděpodobně nejvíc lákají motýly do vaší zahrady.

Chcete sladší rajčata? Přidejte trochu jedlé sody.

Pokud pravidelně pokropíte půdu sodným roztokem, pomůžete snížit její kyselost a zlepšit tak svou úrodu.

8 tajemství zahrady, o kterých jste nevěděli

Určitá kombinace orchidejí může vonět jako váš oblíbený dezert.

Věděli jste, že vanilka pochází z odrůdy orchidey? A není jen jeden sladce vonící druh. Například hybrid nazvaný Sharry Baby voní po čokoládě. A to není vše. Golden Elf má citronové aroma a Phalaenopsis violacea naopak skořicové. Stejně jako když kombinujete fazole, i při kombinaci orchidejí můžete vytvořit zahradu, která voní jako dort.

Barvu hortenzie můžete upravit změnou hodnoty pH půdy

Alkaličtější půda má za následek růžovější květy, zatímco kyselejší produkuje květy do modra. Pokud chcete docílit modřejší barvy, přidejte do půdy třeba vaječné skořápky, či kávovou sedlinu nebo vyzkoušejte vysoce kyselé hnojivo. Změna samozřejmě nenastane přes noc, ale nakonec byste měli uspět.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada