8 tipů na účinné a přírodní domácí repelenty proti vosám

Pokud se chcete zbavit nežádoucích vos, jistě vás potěší, že existují přírodní repelenty proti vosám, které skutečně fungují a zbaví váš domov těchto nežádoucích škůdců. Nikdo nechce, aby ho vosy bodaly, a tyto repelenty je udrží na uzdě po celé jaro a léto.

Některé z těchto tipů na domácí odpuzovače vos zahrnují prevenci jejich návštěvy a vytváření hnízd, zatímco jiné vám ukáží, jak se zbavit stávajících vos a jejich hnízd. Postupujte podle jednoho nebo všech těchto návrhů a tipů, abyste se otravného hmyzu zbavili.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Zbavte se nechtěné potravy pro vosy

Než se pustíte do skutečného hubení vos, musíte udělat několik věcí, které zabrání tomu, aby vosy vůbec napadly váš prostor. V první řadě se zbavte všech zbytků jídla nebo drobků, které se nacházejí v prostoru mimo váš domov. Vosy milují bílkoviny, takže váš gril je místem, které rády navštěvují. Udržujte jej důkladně vyčištěný, abyste vosy odradili.

Vosy také milují sladké nápoje, takže pokud na dvoře skladujete plechovky od limonád, ujistěte se, že jsou důkladně vyčištěné. Pokud v blízkosti vašeho domu není nic chutného pro vosy, je mnohem méně pravděpodobné, že vás navštíví.

Zajistěte, aby byly popelnice uzavřené

Co všechno obsahují odpadkové koše a popelnice? No, kromě odpadků v nich často bývají zbytky starých potravin nebo tekutiny. A vosy milují jídlo, takže je budou vaše popelnice obzvláště přitahovat, pokud nejsou dobře utěsněné – a mohou se dokonce pokusit vytvořit si v jejich blízkosti hnízdo. Ujistěte se, že jste své popelnice utěsnili, abyste se vyhnuli novým návštěvníkům, a to se týká i vašich odpadkových košů.

Tip
Kompostéry mohou také přitahovat vosy, proto se ujistěte, že jsou dobře utěsněné. Pokud se vám nepodaří vosy odehnat, můžete kompostování přesunout do vnitřních prostor.

Zapravte praskliny na domě

Všechny praskliny v domě nebo v základech byste měli utěsnit, protože vosy rády hnízdí v prasklinách a prohlubních na zemi. Udržujte je zalepené a vyplněné, aby si vosy neudělaly hnízda nebo se nedostaly do vašeho domu.

Zvláštní pozornost věnujte trhlinám, které můžete najít na okrajích obložení domu nebo v místech, kde do domu vstupují dráty. To je skvělé udělat na podzim, než se vytvoří případná jarní vosí hnízda.

Přidejte do krajiny rostliny odpuzující vosy

Jedním ze způsobů, jak odpuzovat vosy v blízkosti domu, je vysadit druhy rostlin odpuzující vosy, jako je máta, tymián, eukalyptus, pelyněk a citronela. Vysaďte je kdekoli v blízkosti svého domu a zejména tam, kde jste v minulosti vosy viděli. Kvetoucí rostliny, jako jsou měsíčky, muškáty nebo penízovky, jsou hezké a také vosy odradí.

Existuje několik rostlin, které byste na zahradě raději neměli mít, protože vosy skutečně přitahují. Patří sem sladký fenykl, krajka královny Anny a řebříček. Nevysazujte je nikde, kde se chcete vosám vyhnout.

Používejte roztok mýdla a vody

Mýdlo a voda jsou skvělou obranou proti malým vosím hnízdům. Vezměte si láhev s rozprašovačem, přidejte 2 lžíce mýdla nebo jaru na nádobí a zbytek láhve naplňte vodou. Po důkladném protřepání hojně nastříkejte směs mýdla či jaru a vody na hnízdo. Mýdlo ucpe jejich dýchací póry, což způsobí jejich okamžitou smrt.

Tip
Nejlepší je stříkat po setmění, když se všechny vosy vrátí na noc domů.

Smíchejte dohromady esenciální oleje

Smíchejte několik kapek esenciálních olejů z hřebíčku, pelargonie a citronové trávy, které vosy přirozeně odpuzují. Tuto směs esenciálních olejů můžete přidat do lahvičky s rozprašovačem spolu s několika lžícemi jaru na nádobí, zbytek lahvičky naplnit vodou a protřepat.

Tento roztok nastříkejte na všechna zjištěná vosí hnízda a nezapomeňte se podívat pod střechy verandy, okapy a jiné římsy. Tuto směs můžete také nastříkat na všechna místa, kde jste v minulosti viděli hnízda. Některé vosy si rády staví hnízda každý rok na stejném místě, takže je to dobrá obrana.

Použijte roztok mátového oleje

Bylo prokázáno, že mátový olej je také přírodním odpuzovačem vos. Vezměte několik kapek mátového oleje spolu s několika lžícemi mýdla nebo jaru na nádobí, dejte je dohromady do lahve s rozprašovačem a zbytek lahve naplňte vodou. Dobře protřepejte a pak směs nastříkejte na všechna založená hnízda nebo na místa, kde jste hnízda již dříve viděli.

Vyrobte si past na vosy

Dalším způsobem, jak se přirozeně zbavit vos, je vyrobit past na vosy – a nejlepší na tomto návrhu je, že využívá předměty, které již pravděpodobně máte po ruce. Podle návodu si postavte past na vosy z láhve od limonády, která vosy uvězní a utopí v tekutině, kterou v malém množství v láhvi ponecháte. Láhev můžete umístit někde na zahradě nebo ji zavěsit na strom.