Zdraví

Bezpečné a účinné prostředky pro léčbu kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce nebo také vaginální mykózy jsou bohužel velmi časté a během svého života se s nimi setká přibližně 75% žen. Jsou velmi nepříjemné, někdy i bolestivé a ženy, které jimi onemocní, se zoufale snaží dosáhnout úlevy. Pokud navštívíte lékaře, abyste vyhledala léčbu, pravděpodobně vám poskytne následující možnosti.

Pilulky proti plísním na lékařský předpis
Krémy proti plísním
Antikoncepce obsahující pouze progestin

Antimykotická léčba může být časem méně účinná, protože mykóza se přizpůsobuje a stává se rezistentní. Pokud patříte k těm, které je dostávají opakovaně a nechtějí se vydat cestou léků na předpis, existují způsoby, jak kvasinkovou infekci léčit doma. Pokud se však domníváte, že byste mohla mít kvasinkovou infekci poprvé, určitě navštivte gynekologa, aby vám ji potvrdil.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Domácí prostředky k léčbě kvasinkové infekce

1. Probiotika

Hodnotu pH v pochvě udržuje křehká rovnováha různých druhů dobrých bakterií. Pokud dojde k přemnožení určitého druhu bakterií, způsobí to rozkolísání systému a následně dojde ke vzniku infekcí. Bakterie v probiotických kulturách mohou pomoci tuto rovnováhu obnovit. Některé ženy se rozhodnou jíst přírodní jogurt, ale jeho požití ve skutečnosti nevykazuje velký účinek. Studie ukazují, že probiotické tablety lze naopak používat jako čípky. Ty snížily výskyt kvasinkových infekcí o 87%.

2. Kokosový olej

Kokosový olej má prokazatelně silné protiplísňové vlastnosti a ukazuje se, že je účinný proti konkrétnímu kmeni bakterií, které způsobují kvasinkové infekce. Pokud léčíte vaginální infekci pomocí kokosového oleje, ujistěte se, že jej získáváte z dobrého zdroje. Musí se jednat o organický, čistý kokosový olej bez přísad.

3. Ozonizovaný olivový olej

Ozonovaný olivový olej je za studena lisovaný extra panenský olivový olej ošetřený ozonem. Tím se olej promění v jakýsi gel nebo mast, kterou lze vmasírovat do těla a získat tak řadu zdraví prospěšných látek. Ozonizovaný olivový olej může být také účinným prostředkem proti kvasinkovým infekcím. Studie totiž ukazují, že může být stejně účinný jako předepsané volně prodejné léky.

4. Jablečný ocet

Jablečný ocet má díky své kyselosti úžasné antimikrobiální vlastnosti. Někteří odborníci doporučují přímou aplikaci jablečného octa, ale ta může zabít všechny bakterie, dobré i špatné, což narušuje rovnováhu pH a činí vás ještě náchylnějšími k dalším infekcím. Místo toho zkuste koupel. Napusťte si teplou vanu a přidejte do ní půl šálku jablečného octa. Užívejte si koupel po dobu 20 minut, abyste se zbavila škodlivých mikroorganismů.

5. Vitamín C

Vitamín C, nebo také jinak známá kyselina askorbová, je známým posilovačem imunity. Některé ženy používají vitamín C v tabletách jako čípky, ale ty mohou citlivou pokožku v pochvě popálit. Místo toho zkuste přidat více vitamínu C do svého jídelníčku nebo užívejte doplňky stravy, abyste se pokusila infekci porazit.

Jak kvasinkové infekci předcházet

I když léčba kvasinkové infekce není obtížná, stojí za to podniknout některé kroky, abyste jim v první řadě zcela předešla. Jedná se o několik jednoduchých kroků, díky kterým se ujistíte, že nevytváříte živnou půdu pro růst bakterií.

Noste volné bavlněné spodní prádlo.

Nezůstávejte v mokrém oblečení po cvičení nebo plavání.

Snižte množství rafinovaného a zpracovaného cukru ve své stravě.

Antibiotika užívejte jen v nezbytných případech, protože mohou zahubit prospěšné bakterie ve vaší pochvě.

Nepoužívejte výplachy pochvy, pokud vám je nepředepsal lékař.

Vyhýbejte se voňavým vaginálním přípravkům, které mohou narušit křehkou rovnováhu pH.

Kvasinkové infekce mohou být neuvěřitelně frustrující a bolestivé, ale tyto domácí prostředky vám mohou pomoci s nimi účinně bojovat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today