Zdraví

Bolest jazyka: Možné příčiny a možnosti léčby či prevence

Většina lidí se často setkává s bolestí pod jazykem nebo po jeho stranách, ale dobrou zprávou je, že to obvykle není důvod k obavám. I když je důležité stanovit diagnózu, aby se vyloučilo něco vážného, většina forem bolestí jazyka je neškodná. Bolest jazyka, která je často doprovázena ztrátou chuti, otokem jazyka, vřídky a změnou vzhledu jazyka, zažije několikrát za život téměř každý. Zde jsou uvedeny některé základní příčiny, které způsobují bolest jazyka.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Geografický jazyk – mapovitý jazyk

Pokud si na jazyku všimnete nepravidelných červených skvrn s bílým okrajem, můžete být postiženi geografickým jazykem. Jeho vzhled připomínající mapu dal geografickému jazyku jeho název, proto je také známý jako mapovitý jazyk. Tyto skvrny se mohou vyskytovat kdekoli na jazyku a způsobují zánět, bolest a citlivost. Dobrou zprávou však je, že tento stav je nezhoubný a neškodný. Přestože nejsou známy žádné příčiny vzniku geografického jazyka, uvádí se, že tento stav převládá u osob postižených lupénkou. Geografický jazyk se obvykle nedá vyléčit, ale existují určité věci, které můžete udělat, abyste snížili intenzitu bolesti.

Prevence a léčba

Vyhýbejte se pití nebo konzumaci horkých a kořeněných jídel, protože mohou zvýšit citlivost.
Pijte dostatek vody, ale vyhýbejte se konzumaci sycených nápojů.
Předpokládá se, že lokální aplikace gelu z aloe vera a dalších protizánětlivých látek na jazyk snižuje bolest.

2. Afty v dutině ústní

Plísňová infekce, která způsobuje vznik bílých skvrn na horní části jazyka, může způsobovat bolest při jídle a pití. Přispívá také ke ztrátě chuti nebo zanechává na jazyku nepříjemnou pachuť. Mezi rizikové faktory vzniku afty v ústech patří kouření, užívání léků (antibiotik), špatná ústní hygiena a zdravotní potíže, jako je cukrovka.

Prevence a léčba

Denně si čistěte zuby a po jídle si vyplachujte ústa, abyste zajistili ústní hygienu.
Pokud nosíte zubní náhradu, čistěte ji každý večer.
Vyvarujte se kouření.
Udržujte hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Lokální aplikace soli nebo jogurtu může pomoci zmírnit příznaky.
Pijte bylinné roztoky vyrobené z éterických olejů.

3. Vředy

Malé, kulaté a bolestivé vřídky, které se objevují na dásních nebo pod jazykem, postihují každého pátého člověka. Hlavní příčinou vzniku vředů je nedostatek živin (konkrétně kyseliny listové, vitamínu B12 a železa). Někdy jsou také důsledkem poranění úst. Rizikovým faktorem je také emoční stres. Vředy jsou však neškodné a zhojí se během jednoho až dvou týdnů.

Prevence a léčba

Používejte měkký zubní kartáček a nečistěte si zuby hrubým způsobem.
Vyhýbejte se kořeněným a horkým jídlům.
Jezte stravu s vysokým obsahem kyseliny listové, vitamínu B12 a železa. Patří sem potraviny jako čočka, avokádo, vejce, mléko a mléčné výrobky, tofu, listová zelenina a rajčata.
K výplachu úst používejte směs složenou z poloviny z magnéziového mléka a poloviny z tekutého léku na alergii Benadryl (Difenhydramin).
Předpokládá se, že lokální aplikace protizánětlivých látek, jako je med nebo gel z aloe vera, vředy zhojí.

4. Potravinové alergie

Pokud jste alergičtí na určitou složku potravin, může se u vás objevit otok jazyka, který je doprovázen svěděním a bolestí. Mezi běžné potravinové alergie patří nesnášenlivost lepku, laktózy, kukuřice a ořechů.

Prevence a léčba

Vyhněte se potravinám, na které jste alergičtí.
Zvažte desenzibilizaci na danou potravinu tím, že si jí budete každý den dopřávat co nejmenší množství. Dělejte to však pouze pod dohledem lékaře.

5. Kouření

Kouření je častou příčinou bolesti úst. Pokud kouříte pravidelně, nikotin obsažený v cigaretách snižuje průtok krve do úst a způsobuje bolestivé vředy. Nikotin také omezuje fungování vašeho imunitního systému a zpomaluje hojení vředů. Zajímavé je, že některé studie uvádějí, že vředy jsou příznakem odvykání od kouření. Lidé, kteří přestali kouřit, budou pravděpodobně postiženi vředy již v prvním týdnu bez cigaret.

Prevence a léčba

Vyhýbejte se kouření.
Pokud plánujete užívat léky na odvykání kouření, zvolte místo perorálních náhradních nikotinových přípravků náplasti, nosní sprej nebo bupropion.

6. Další vzácné příčiny

Rakovina: Mezi příznaky rakoviny dutiny ústní patří bolest jazyka a krku, necitlivost v ústech a výskyt bulky na ústech. Přestože bolest jazyka pravděpodobně není příznakem rakoviny, je důležité nechat si vřídky a boláky zkontrolovat, zejména pokud se dlouho hojí.

Glosodynie: Stav, kdy pociťujete pálení na jazyku. Může také způsobovat plíseň v ústech a bolest.

Glosofaryngeální neuralgie: Tento stav způsobuje podráždění lebečních nervů. Může vést k silné bolesti a pocitu podobnému elektrickému výboji v krku, na jazyku a v uchu.

Pokud vás trápí vředy v ústech a bolest jazyka, neznepokojujte se. Je to pravděpodobně neškodné a brzy se to zahojí. Pokud je bolest nesnesitelná, obraťte se na lékaře, aby vyloučil závažné onemocnění, jako je například rakovina.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Health Service , Healthline