Byliny a rostliny, které vám pomohou v boji proti únavě

Neexistuje jediný důvod vedoucí k únavě. Někdy může pocit únavy způsobit nerovnováha tyroxinu, v jiných případech k ní může přispět nedostatek železa. U některých lidí je jednoduše důsledkem velmi dlouhých pracovních dnů s malým, nebo žádným odpočinkem. U novopečených rodičů může stres z každodenního života spolu s nedostatkem spánku vést k extrémní únavě a vyčerpání.

Ať už je příčina únavy jakákoli, může pomoci zařazení několika bylinných doplňků. Mějte na paměti, že by měly být vždy užívány ve správném dávkování podle doporučení lékaře přírodní medicíny. Některé z bylin mohou být při neuvážené konzumaci zdraví škodlivé. Zde je několik bylin a rostlin, které vám mohou v boji s únavou pomoci.

Ashwagandha

O ašvagandě se říká, že dodává lidem sílu koní. V ájurvédě je považována za Sanjeevini neboli věčného dárce života. Sušené kořeny rostliny Withania somnifera neboli Vitánie snodárné se používají jako antioxidant a protizánětlivý prostředek.

Kakao

Čokoláda má celou řadu blahodárných účinků. Mezi ty nejvýznamnější patří zlepšení nálady a úleva od únavy. Není skvělé, že potravina, kterou tak rádi jíme, je zároveň i prospěšná? U lidí s chronickou únavou pomáhá kakao zahnat některé její příznaky.

Káva

Pokud se cítíte unavení a potřebujete povzbuzující prostředek, neexistuje jiná potravina, která by se dala srovnat s kávou. Nepřehánějte to však s její konzumací! Šálek kávy po ránu vám může dodat pocit plného probuzení a pomoci vám zahnat pocity únavy. Kofein se v určitém množství nachází také v čaji, ale maximální užitek získáte z kávy.

Ženšen

Ženšen je jedním z nejznámějších doplňků stravy pro léčbu chronické únavy. Má schopnost zvýšit výkonnost a v mžiku pozvednout náladu.

Sibiřský ženšen

Sibiřský ženšen je variantou běžného ženšenu. Známý také pod názvem Eleuterokok ostnitý je adaptogen, který je vynikající v boji proti únavě. Nejlepší na něm je, že zvedá nejen únavu fyzickou, ale i duševní.

Efedra

Tuto bylinu je třeba konzumovat opatrně, protože její přílišné množství se může stát toxickým. V omezených dávkách má efedra neboli chvojník schopnost zahnat únavu a udržet vás aktivní. Předávkování však může být smrtelné. Uchovávejte tuto bylinu mimo dosah dětí.

Rhodiola

Jedná se o další bylinu, jejíž výtažky se často objevují v homeopatii. Rhodiola je známý adaptogen – pomáhá tělu přizpůsobit se stresovým podmínkám. Působí také jako protirakovinný a antioxidační prostředek. K určení správného dávkování v boji proti únavě je zapotřebí dalšího výzkumu, ale lékař vám může dát doplněk stravy obsahující výtažky z rhodioly.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Parsley Health