Chronický zápach z úst: Příznak některých zdravotních potíží

Bojujete s nepříjemným a nevábným zápachem z úst? Cítíte se společensky znevýhodněni kvůli zápachu z úst, kterého se snažíte zbavit? Pokud ano, musíte vědět, co ho mohlo způsobit. Existuje mnoho příčin zápachu z úst, které lze snadno zjistit. Jsou však případy, kdy je náš chronický zápach z úst odrazem vážnějšího zdravotního stavu. Může být také vedlejším účinkem některých léků a terapií. Ať už je příčina jakákoli, není snadné chronický zápach z úst ignorovat nebo s ním žít.

Existují určité zdravotní potíže, které mohou způsobovat chronický zápach z úst, a několik z nich přímo souvisí s onemocněními a poruchami ústní dutiny. Některé jsou však projevem určitých jiných onemocnění. Přečtěte si, jaké zdravotní potíže může zápach z úst odhalit.

Volné léky a přípravky na zápach z úst můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Onemocnění dásní

Nezdravé dásně samozřejmě způsobují zápach z úst. Bylo zjištěno, že paradentóza a zánět dásní jsou onemocnění dásní, která způsobují nepříjemný zapáchající dech. Chronický zápach z úst je také známý jako halitóza, která je důsledkem bakterií, které se vyskytují v ústech lidí trpících onemocněním dásní. V takovém případě je nutné navštívit zubního lékaře, který vám pomůže.

Alergie

Pokud trpíte alergií, může vás spolu s ucpaným nosem, škrábáním v krku a slzením očí, kterým již trpíte, postihnout i chronický zápach z úst. Hlen a nosní kapénky jsou živnou půdou pro nepříjemné zárodky, které způsobují tento zápach. Ve skutečnosti, když se snažíte odstranit příznaky alergie, často pociťujete sucho v krku, které také způsobuje zápach z úst. Ačkoli se může zdát, že zápach z úst způsobený alergickými stavy je nemožné léčit, můžete se snadno zbavit nosních kapének a udržet si čistá ústa tím, že se do jisté míry zbavíte alergií a tím i nepříjemného zápachu z úst.

Diabetes

U diabetiků dochází k nedostatečné produkci inzulínu, což vede k tomu, že tělo spaluje tuky. Tato tendence organismu ke spalování tuků v důsledku nedostatečné hladiny inzulínu je známá jako ketoacidóza. To vede ke zvýšení počtu ketonů a tělo se snaží tyto ketony vyloučit močí a plícemi. Tento proces vylučování přes plíce často vede k nevábnému dechu se zápachem připomínajícím ovoce. Tento zápach obsahuje aceton, protože je vedlejším produktem při produkci ketonů.

Candida albicans

Candida albicans je často příčinou silného zápachu z úst. Candida albicans je kvasinka, která je často přítomna v ústech těch lidí, kteří se rozhodli nechat si udělat piercing do jazyka. Bylo také zjištěno, že tato kvasinka je přítomna u nositelů zubních protéz nebo u lidí, kteří používají zubní pomůcky, jako jsou například rovnátka.

Onemocnění jater

Lidé, kteří trpí onemocněním jater, často pociťují zápach z úst. Zatuchlý zápach, známý jako fetor hepaticus neboli dech mrtvých, ukazuje na vážné problémy s játry. Pokud předpokládáte, že váš zápach z úst je důsledkem základního onemocnění jater, navštivte lékaře.

Selhání ledvin

Bylo také zjištěno, že zápach z úst souvisí s možným selháním ledvin. Spekuluje se, že by to mohlo být způsobeno metabolickými změnami v těle, které vedou k suchosti v ústech, nedostatečnému toku slin a změněnému chuťovému vjemu.

Chronický kyselý reflux

Chronický reflux kyseliny je poměrně bolestivý. Příliv kyselin a dalších částečně natrávených látek do ústní dutiny a jícnu může představovat hrozbu pro váš dech, i když se snažíte ústní dutinu udržovat čistou.

Rakovina

Zapáchající dech neznamená, že již máte rakovinu. V některých případech může dech člověka pomoci odhalit počáteční stádia rakoviny, zatímco v jiných případech může rakovina ústní dutiny ovlivnit kvalitu dechu. Příznak, jako je chronický zápach z úst, vám může ve skutečnosti zachránit život, pokud odhalí časná stadia rakoviny.