Zdraví

Co je afrodiziakum a jaké potraviny jsou nejlepší afrodiziaka

Většina párů se v určitém okamžiku svého vztahu potýká s problémy v ložnici. Jistě, nízké libido a impotence mohou sex a váš vztah zatížit.

Ale každodenní záležitosti, jako například to, zda váš partner vyložil myčku nádobí, nebo starosti s tou prezentací, kterou máte, mohou náladu také zničit. Když se to stane, možná budete potřebovat malé pošťouchnutí, abyste to v ložnici nastartovali. Než se však obrátíte na léky na předpis, možná budete chtít nejprve vyzkoušet afrodiziakální potraviny.

Věřte tomu nebo ne, některé z těchto afrodiziakálních potravin mohou zvýšit libido a pomoci překonat impotenci a všechny mohou mít pozitivní vliv na vzrušení, touhu a další. Co to tedy afrodiziakum přesně je a jaké potraviny jsou nejlepšími afrodiziaky? Pojďme se na ně podívat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je afrodiziakum?

Co je to vlastně afrodiziakum? Pojem „afrodiziakum“, pojmenovaný po Afroditě, řecké bohyni lásky, krásy a plodnosti, je poměrně široký. Většina z nás si představí potravinu nebo pilulku, po které ztlumíme světla a budeme se cítit vzrušeně. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv je však „afrodiziakum jakýkoli výrobek, na jehož označení je uvedeno, že vzbudí nebo zvýší sexuální touhu nebo že zlepší sexuální výkonnost“.

Všimli jste si na této definici afrodiziaka něčeho zajímavého? Je to tak, není zde žádná zmínka o prokázaných tvrzeních nebo účinnosti. Jakýkoli výrobce léků může na výrobek nalepit nálepku afrodiziakum a jako takový ho prodávat. To je jen jeden z důvodů, proč vám radíme, abyste se jim vyhýbali a přiklonili se raději k afrodiziakálním potravinám.

Nejlepší potraviny jako afrodiziakum

Naštěstí existují lepší způsoby, jak se naladit, než jsou údajné afrodiziakální doplňky stravy, a to konzumací chutných potravin. Je to tak, je čas pozdravit afrodiziakální potraviny.

Jídlo, které v ložnici vyvolá pocit pikantnosti, není novým konceptem. Ve skutečnosti se afrodiziakální potraviny datují již od biblických dob – ne nadarmo se jim říká medové líbánky. Ale ne všechny potraviny s pověstí, že dokáží rozpálit a vzrušit, jsou skutečně afrodiziaka. Zde jsou ty, u kterých bylo vědecky prokázáno, že zvyšují aktivitu v ložnici. Tyhle si určitě budete chtít nechat v kuchyni!

Ženšen

Tato bylina je oblíbená z mnoha důvodů a zvýšení aktivity v ložnici je jedním z nich. Bylo zjištěno, že asijské i americké odrůdy této byliny zvyšují libido a výkonnost. V jednom přehledu bylo zjištěno, že také zlepšuje sexuální vzrušení a může pomoci při léčbě erektilní dysfunkce. Ženšen pravděpodobně ovlivňuje centrální nervový systém a mění přitom hormony.

Vychutnejte si ženšen v jeho přirozené podobě s ženšenovým čajem. Používejte čerstvý kořen, nebo suchý kořen. Vezměte 1 polévkovou lžíci drceného nebo práškového kořene a vložte ji do čajové konvice. Vodu přiveďte k varu a poté ji nechte 2-3 minuty vychladnout. Nalijte vodu do konvice a nechte čaj louhovat alespoň 5 minut.

Šafrán

Může být drahý, ale šafrán je dobrou volbou pro afrodiziakální potravinu. Toto starobylé koření může skutečně pomoci zlepšit sexuální dysfunkci. Jedna studie se zabývala účinkem šafránu na ženy s diagnózou těžké deprese.

U žen, kterým byl ve dvojitě zaslepené studii podáván šafrán, a nikoliv placebo, došlo k výrazně většímu zlepšení celkového „indexu ženské sexuální funkce“, který se používá k hodnocení sexuálních funkcí. Ve srovnání se skupinou, která dostávala placebo, dosáhly vyššího skóre také v oblasti vzrušení a lubrikace. Bylo zjištěno, že pozitivně působí také na muže s erektilní dysfunkcí, takže obě pohlaví mohou využívat výhod tohoto silného koření.

Šafránová vlákna jsou při nákupu tohoto koření tou nejlepší volbou – jen se ujistěte, že vynecháte šafrán, který vypadá podobně a je levnější, ale není pravý. Vzhledem k silné chuti šafránu ho nemusíte použít příliš mnoho najednou. Je vynikající, když se přidává do rýžových pokrmů, jako je paella, a také k zelenině, masu a mořským plodům.

Maca Peruánská

Tato kořenová zelenina, o které jste pravděpodobně toho moc neslyšeli, by mohla být klíčem ke zlepšení vašeho sexuálního života. Kořen maca se původně používal v Jižní Americe ke zvýšení plodnosti, ale nakonec se začal používat i jako sexuální stimulant, a to z dobrého důvodu. Jedna studie provedená v Jižní Koreji zjistila, že při užívání macy se u mužů snížila sexuální dysfunkce, zatímco sexuální touha se zvýšila jak u mužů, tak u žen. Maca také výrazně zlepšila erektilní dysfunkci u mužů.

Jiná studie publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology zjistila, že u mužů cyklistů zlepšila suplementace macou jak čas jízdy na kole, tak jejich sexuální touhu, což je docela dobrý výsledek.

U žen je známo, že maca pomáhá s hormonální rovnováhou během PMS a menopauzy, což může pomoci s vedlejšími účinky obou stavů – mezi tyto vedlejší účinky často patří nedostatek zájmu o sex. Je také spojována se zlepšením nálady žen v menopauze a snížením úrovně úzkosti a deprese, což může vést ke zvýšení sexuální touhy.

Macu najdete ve většině obchodů se zdravou výživou ve formě prášku. Hledejte stoprocentně čistou macu, ideálně organickou odrůdu. Díky chuti podobné skořici nebo muškátovému oříšku se maca skvěle hodí k přidání do koktejlů nebo posypání ovesné kaše.

Čokoláda

Existuje něco, co čokoláda nedokáže? Vědci sice nemají jednoznačné důkazy o tom, že by vám konzumace čokolády pomohla více si užít čas strávený v posteli, ale zvyšuje hladinu hormonů dobré nálady.

V čokoládě se nachází fenythylamin, stimulant, který se uvolňuje v našem mozku, když se zamilujeme (známý také jako „droga lásky“), a tryptofan, který pomáhá produkovat serotonin. Konzumace většího množství čokolády by vám mohla pomoci cítit se vůči partnerovi o něco láskyplněji, což by se mohlo promítnout do kvalitně stráveného času.

Jedna studie publikovaná v časopise Journal of Sexual Medicine sice zjistila souvislost mezi konzumací čokolády a vyšším skóre Female Sexual Function Index, ale vědci dospěli k závěru: „V našem vzorku mají ženy uvádějící konzumaci čokolády vyšší skóre FSFI než ženy, které čokoládu nejedí. Po očištění údajů o věk jsou však skóre FSFI podobná, a to bez ohledu na konzumaci čokolády.“

Při výběru čokolády volte minimálně zpracovanou hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa. Hořká čokoláda má řadu zdraví prospěšných látek a antioxidantů, které se do mléčné čokolády prostě nepromítají.

Gingko biloba

Tento prastarý rostlinný extrakt se v čínské medicíně používá již tisíce let k léčbě různých zdravotních potíží. Nyní se na seznam přidává další.

Bylo zjištěno, že Gingko biloba výrazně zlepšuje sexuální dysfunkce u mužů i žen, kteří měli sexuální problémy v důsledku užívání selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI, které se běžně předepisují k léčbě deprese. Studie z Kalifornské univerzity v San Francisku také zjistila, že ginkgo biloba pozitivně ovlivňuje všechny čtyři fáze cyklu sexuální reakce, včetně touhy, vzrušení, orgasmu a rozuzlení.

Gingko biloba můžete užívat jako doplněk stravy. Najdete ji ve většině obchodů se zdravou výživou.

Bonus: Vyhněte se alkoholu

Alkohol vám může pomoci cítit se uvolněněji a odstranit zábrany, což může usnadnit pocit sexuálního vzrušení. Bohužel tím ale často zábava končí, protože po vypití příliš velkého množství alkoholu může být pro vaše tělo obtížné sexuálně reagovat. To je důvod, proč mají muži po nadměrném pití často problémy s udržením erekce. Pravidelné pití alkoholu nebo častá konzumace velkého množství tohoto nápoje může mít i trvalé následky.

Sklenka vína je v pořádku, ale pokud spoléháte na to, že vám alkohol pomůže dostat se do nálady, doporučuji vám vyzkoušet místo toho některou z afrodiziakálních potravin.

Nebezpečí afrodiziakálních drog

Pokud si vezmete volně prodejné afrodiziakum nebo lék na podporu sexu, v nejlepším případě prostě nefunguje. Podle FDA jsou tvrzení na obalech volně prodejných léků „buď nepravdivá, zavádějící, nebo nepodložená vědeckými údaji“.

Znepokojující však je, že by to mohlo mít i závažnější důsledky. Objevila se řada závadných léků na podporu sexuálních funkcí. Do těchto pilulek mohou být přidány například léky na předpis, kontrolované látky nebo netestované farmaceutické přísady, což může být pro vaše zdraví neuvěřitelně nebezpečné. Jejich hledání v seznamu složek můžete také vynechat – obvykle jsou skryté.

Například jen v roce 2017 bylo úřadem FDA zveřejněno již osm oznámení o skrytých přísadách v afrodiziacích a přípravcích na zlepšení sexuálních funkcí. FDA samozřejmě může radit ohledně léků pouze tehdy, když dostatečný počet lidí trpí vedlejšími účinky, vyhledá lékařskou pomoc a zveřejní, co užívají. Představte si, kolik dalších pravděpodobně doposud nebylo nahlášeno? Za to riziko pro vaše zdraví to prostě nestojí.

Léky na předpis, které vám naordinuje lékař, jsou mnohem bezpečnější, ale ani ty nejsou všelékem. Lidé hlásí vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy a svalů, a pokud užíváte jiné léky, může docházet k jejich vzájemnému ovlivňování. A konečně, tyto léky se obvykle zaměřují na věci, jako je erektilní dysfunkce, nikoliv na nízkou sexuální touhu.

Rizika a vedlejší účinky

Všechna tato afrodiziaka jsou poměrně bezpečná. Pokud jde o čokoládu, udržujte její malé množství, abyste omezili případné břišní potíže. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že nedojde k žádným interakcím.

A nezapomeňte, že pokud jde o afrodiziakální potraviny, i placebo efekt může být poměrně silný. Nosit něco, v čem se cítíte skvěle, být dobře odpočinutá a eliminovat rozptylující faktory, jako je mobilní telefon, může s vaším libidem a tím, jak se cítíte „sexy“, udělat zázraky. Přidejte k tomu nějaké afrodiziakální jídlo (třeba hlavní chod paellu posypanou šafránem a jako dezert čokoládu) a bavte se.

Závěrečné myšlenky
Afrodiziaka jsou vše, co je označováno jako zvyšující sexuální touhu.
Bohužel výrobky označované jako afrodiziaka nejsou dobře regulovány.
Léky na podporu sexu mohou obsahovat skryté složky, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví a bezpečnost, zatímco léky na předpis mohou mít vedlejší účinky.
Nejbezpečnější možností je zvolit afrodiziakální potraviny, které mohou přirozeně zvýšit vzrušení.
Mezi pět nejlepších a nejlépe prozkoumaných afrodiziakálních potravin patří ženšen, šafrán, maca, čokoláda a gingko biloba. Nejlepší je také vyhnout se alkoholu.