Co je hypochondrie a jak ji zvládnout

Hypochondrie je intenzivní strach z vážného onemocnění, i když pro něj neexistují žádné lékařské důkazy. Lidé s hypochondrií se často domnívají, že mají závažné zdravotní potíže, i když nemají žádné nebo jen mírné příznaky. Tyto pocity mohou být tak zdrcující, že je těžké dělat cokoli jiného.

Obsedantní strach často vyvolávají běžné tělesné příznaky. Přetrvává, i když lékaři potvrdí, že se nic neděje. Někdo je oficiálně diagnostikován jako hypochondr, když obsedantní stavy trvají alespoň šest měsíců.

Hypochondrie může způsobovat značné potíže a ovlivňovat každodenní život jedince. Samozřejmě nelze přestat být hypochondrem ze dne na den. Je však možné naučit se ji zvládat, a to díky těmto pěti krokům.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak zvládat hypochondrii

Naučte se přijmout smrt

Zní to morbidně, ale může to pomoci. Studie naznačuje, že hypochondrie souvisí s nižším přijímáním smrti. Když se však terapie zaměřila na přijetí smrti, hypochondrické pocity se snížily.

To se samozřejmě snáze řekne, než udělá. Začněte tím, že si o své vlastní smrti promluvíte s blízkými. Diskutujte o tom, že každý jednou zemře. Je to obtížný rozhovor, ale udrží věci v realitě.

Pokud si nejste jisti, s kým si promluvit, vyhledejte terapeuta. Ten vám pomůže čelit smrti terapeutickým způsobem.

Snížení deprese

Hypochondrie má silnou souvislost s depresí. Ve skutečnosti 75 až 85 procent lidí s hypochondrií trpí také depresí.

Depresi můžete samozřejmě léčit i přirozeně. Zaměřte se na zdravou stravu plnou ovoce, zeleniny, libového masa a celozrnných výrobků. Živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny a vitamin D, jsou spojovány s lepší náladou.

Dalším způsobem, jak zmírnit těžké deprese, je pravidelné cvičení. Má stejný účinek jako léky a dopad může trvat i déle. A co víc, nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky.

Cvičení proti stresu

Hypochondrie souvisí také se stresem. Při chronickém stresu se může ještě zhoršit, takže její zvládání je klíčové.

Jóga je jednou z nejlepších aktivit na odbourávání stresu. Uvolňuje fyzické i psychické napětí a zároveň zlepšuje paměť a soustředění. Díky protahování se také můžete cítit uvolněněji.

Zásadní je také péče o sebe sama. Zahrnuje cvičení, správné stravování a dostatek spánku. Udělejte si čas na věci, které máte rádi. A nezapomeňte na občasnou masáž nebo perličkovou koupel!

Navštivte terapeuta

Nezapomeňte, že hypochondrie je forma úzkosti. Pokud se těchto pocitů nemůžete zbavit, navštivte terapeuta. Za nejúčinnější léčbu hypochondrie se považuje kognitivně-behaviorální terapie.

Rozhovor s terapeutem také zmírňuje depresi, úzkost a stres. Může vás dokonce provést přijetím smrti.

Pravidelně se podrobujte preventivním prohlídkám

Pro klid duše choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Měly by sem patřit prohlídky u praktického lékaře, očního lékaře, zubaře a gynekologa. Pokud navštěvujete specialistu kvůli určitým potížím, dodržujte termíny schůzek. Zajistěte si pravidelné vyšetření krve, mamografické vyšetření a stěry. Pokud jste sexuálně aktivní, nechte si udělat test na sexuálně přenosné choroby pokaždé, když máte nového partnera.

Pokud toto všechno splníte, bude méně prostoru pro obavy. Pravidelné prohlídky jsou nejlepším nástrojem prevence a léčby.

Naučit se zvládat hypochondrii vyžaduje čas. Je to podobné jako léčba deprese nebo úzkosti. Buďte k sobě trpěliví a hledejte podporu u ostatních.