Co je oční jóga a jaký má vliv na vaše celkové zdraví očí

Oční jóga, jeden z nejnovějších wellness trendů, bere svět útokem. Její zastánci tvrdí, že zmírňuje únavu očí, zlepšuje zrak a zahání stres, ale můžete těmto tvrzením věřit? Neexistují sice žádné důkazy o tom, že by oční jóga pomáhala při astigmatismu a dalších problémech se zrakem, ale má několik potenciálních výhod.

Stejně jako běžná jóga posiluje tato forma cvičení zapojené svaly. Časem může zlepšit zdraví očí, říká učitelka jógy Chatty Dobsonová. Nejlepší na tom je, že můžete cvičit na gauči, v posteli nebo při domácích činnostech. Mnutí dlaní, mrkání, přibližování a další jógová oční cvičení lze provádět kdykoli a kdekoli. Klíčem je být důsledný a provádět tyto pohyby denně nebo každý druhý den.

Než začnete, ujistěte se, že máte realistická očekávání. Oční jóga váš zrak nespraví ani neodstraní potřebu brýlí. Může však snížit únavu očí a další negativní dopady příliš dlouhého pobytu u počítačové obrazovky. Zde se dozvíte, co byste o ní měli vědět, a jak využít jejích výhod.

Volné léky a přípravky pro zlepšení zraku můžete koupit zde: Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Pilulka.cz

Oční jóga může snížit únavu očí

Více než 60 % lidí trpí únavou očí, rozmazaným viděním, suchostí očí a dalšími problémy spojenými s pobytem u obrazovky. Odborníci na zdraví doporučují udělat si každých 20 minut přestávku od počítače a vyhýbat se modrému světlu před spaním, ale to se snáze řekne, než udělá. K únavě očí může přispívat také stres, únava, suchý vzduch a vystavení jasnému světlu.

Ukazuje se, že oční jóga může únavu očí snížit a zabránit jejímu zhoršování. V jedné studii tato forma cvičení snížila únavu očí u vysokoškolských studentů, uvádí Journal of Physical Therapy Science. Účastníci cvičili oční jógu pouhých 60 minut dvakrát týdně. Po dvou měsících zaznamenali větší snížení únavy očí než kontrolní skupina.

Podobné výsledky přinesla i další studie. U studentů, kteří po dobu šesti týdnů cvičili oční jógu, tak došlo k výraznému snížení únavy očí. Jak vědci poznamenávají, oční jóga může zvýšit účinnost mimokulárních svalů. „Posilování očních svalů také snižuje zhoršování ostrosti očí, které pozorujeme s přibývajícím věkem, a protažení, kterého se nám dostává při oční józe, je nesmírně prospěšné pro zmírnění tenzních bolestí hlavy a uvolnění svalů obličeje obecně,“ uvedla učitelka jógy Chatty Dobsonová. 

Jógová oční cvičení mohou zlepšit váš zrak

Při pravidelném cvičení může tato forma cvičení zlepšit váš zrak a může udržet vaše oči zdravé. Například studie z roku 2018 publikovaná v časopise International Yoga Journal naznačuje, že může snižovat stres a nitrooční tlak u lidí s glaukomem. Jako obzvláště účinná se jeví technika Tratak, která spočívá v co nejdelším pohledu do plamene svíčky nebo na jiné předměty.

Jógová oční cvičení mohou také zvýšit tloušťku makuly, uvádí studie z roku 2020, která byla uvedena v časopise International Yoga Journal. Tentokrát vědci zkoumali účinky oční jógy u zdravých jedinců. U subjektů došlo k významnému zlepšení krevního tlaku, nitroočního tlaku, tloušťky sítnice a tloušťky makuly. Ačkoli je k potvrzení těchto přínosů zapotřebí dalšího výzkumu, většina studií přináší slibné výsledky.

Celkově vzato stojí oční jóga za vyzkoušení. Tato jemná forma cvičení nevyléčí glaukom ani jiné oční choroby, ale může vám pomoci uvolnit se a snížit únavu očí. Navíc je bezpečnější než umělé slzy. Americká oftalmologická akademie varuje, že lubrikační oční kapky mohou obsahovat konzervační látky, které mohou z dlouhodobého hlediska poškodit rohovku. V některých případech mohou způsobit podráždění očí, pálení očí, nepříjemné pocity a další nežádoucí reakce.

Udržujte své oči zdravé pomocí těchto cvičení

Začít s oční jógou nemůže být jednodušší. Nejprve zkuste protáhnout oční svaly, doporučuje učitelka jógy Chatty Dobsonová. Uvolněte obličejové svaly a zavřete oči. Podívejte se nahoru a počítejte do čtyř, přičemž oči nechte zavřené. Znovu začněte počítat do čtyř, ale dívejte se dolů. Opakujte ještě dvakrát. Poté se podívejte vlevo a vpravo a pak nahoru vlevo a dolů vpravo. Nezapomeňte se uvolnit a mít zavřené oči. Nakonec se podívejte nahoru vpravo a dolů vlevo.

Dobsonová doporučuje desetkrát co nejrychleji zamrkat, abyste posílili oční svaly. Až budete hotovi, tak zavřete oči a počítejte do pěti. Opakujte cvičení ještě čtyřikrát. Můžete také vyzkoušet mnutí dlaní, jedno z nejpoužívanějších jógových očních cvičení. Jednoduše si třete ruce o sebe, dokud je neucítíte teplé, a pak si dlaně přiložte na oči. Se zavřenýma očima zhluboka dýchejte. Uvolněte se a užívejte si teplo.

Další oblíbené cvičení spočívá v soustředění se na palec ruky nebo na nějaký předmět ve vaší blízkosti. Natáhněte ruku před sebe a sevřete ji v pěst. Zvedněte palec a pak jím pohybujte směrem k nosu, přičemž se na něj soustřeďte. Pokračujte tak dlouho, dokud již nebudete schopni udržet pozornost. Několikrát se zhluboka nadechněte a opakujte cvičení. Jak budete dále pokračovat, snažte se udržet soustředění co nejdéle a experimentujte s dalšími jógovými očními cvičeními.