Detoxikace PCOS: Změny v životním stylu a stravě co pomohou

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) postihuje 1 z 10 žen v plodném věku. Při tomto stavu ženy produkují nadměrné množství testosteronu, než je potřeba. Může jím onemocnět každá žena, ale riziko je vyšší, pokud máte nadváhu nebo jste obézní. U žen s PCOS je také vyšší riziko vzniku cukrovky, metabolického syndromu, rakoviny děložní sliznice, úzkosti a deprese. PCOS je také jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen.

Tento stav lze zvládnout pomocí léků. Existuje však několik věcí, které můžete udělat i doma.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč potřebujete detoxikaci?

Pokud vám byl nedávno diagnostikován PCOS nebo s ním někomu pomáháte, může se vám zpočátku zdát vše zdrcující. Chytrými zdravými rozhodnutími však můžete nad PCOS zvítězit. Detox vám pomůže znovu se spojit s potřebami vašeho těla. Pomáhá snížit hladinu estrogenu a testosteronu a přináší tolik potřebné živiny pro řešení PCOS. Detoxikace může pomoci vrátit menstruaci do správných kolejí, snížit nadýmání, zvýšit plodnost a dokonce zvrátit syndrom polycystických valejčníků. Zde je návod, jak to můžete udělat.

Kroky, které je třeba dodržovat při detoxikaci PCOS

Zhubněte

Ženy se syndromem polycystických valejčníků mají tendenci trpět nadváhou. Jednou z několika prvních věcí, které by vám lékař doporučil, je dostat se do zdravého váhového rozmezí. Úbytek hmotnosti totiž může snížit hladinu androgenů a inzulínu. Hladiny androgenů (mužských pohlavních hormonů) jsou u žen s PCOS obvykle vysoké. Odborníci odhalují, že i úbytek pouhých 5 % tělesného tuku může pomoci zvládnout příznaky PCOS.

Omezte sacharidy

Anectodální důkazy odhalují, že ženy mohou vrátit menstruaci do normálu dodržováním nízkosacharidové diety. Sacharidy totiž mohou zvyšovat hladinu inzulinu. A cokoli, co inzulínu škodí, vám nemůže pomoci zvládnout PCOS.

Buďte fyzicky aktivní

Zaměřte se na alespoň 30 minut cvičení 5krát týdně. A když už budete v tom, dělejte chytrá zdravá rozhodnutí. Choďte po schodech místo výtahu, choďte pěšky směrem k obchodu s potravinami (prostě choďte pěšky, kdykoli můžete) a neseďte hodiny na židli v kanceláři. Fyzická aktivita může pomoci snížit hmotnost, snížit hladinu inzulínu a zabránit cukrovce (která je běžná, pokud máte PCOS).

Pijte mnohem více vody

Časté zavodňování je dalším způsobem, jak zvládnout syndrom polycystických ovarií. Voda pomáhá odplavovat toxiny a pomáhá snižovat nadýmání související s onemocněním PCOS. Příjem vody musíte také zvýšit s množstvím fyzické aktivity, kterou vykonáváte.

Jezte ovoce a zeleninu

Během této detoxikační fáze je třeba doplnit živiny, vitaminy, vlákninu a potraviny šetrné ke střevům. A není nic lepšího než čerstvé ovoce a zelenina. Zařazení velkého množství rostlinných potravin do každodenního jídelníčku je jedním z nejlepších způsobů, jak zvládnout PCOS. Snižuje vaši váhu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a poskytuje všechny potřebné živiny k překonání PCOS. Pravidlem je pouze dbát na to, aby se váš jídelníček zaměřoval na potraviny, které nezvyšují hladinu cukru v krvi.

Potraviny, na které se zaměřit

Plnohodnotné potraviny
Tmavá listová zelenina
Fazole a čočka
Koření jako kurkuma a skořice
Křížatá zelenina, jako je zelí
Vejce
Mořské plody
Kvašené potraviny jako kombucha a kimči

Zdravé stravovací návyky

Pamatujete si, jak vám rodiče nedovolili svačinu před spaním? Postupujte stejně! Existuje několik způsobů, jak praktikovat správné stravovací návyky. Tady jsou ty, které můžete vyzkoušet:

Stanovte si termín, do kdy máte vstoupit do kuchyně.
Snažte se jíst alespoň 2-3 hodiny před spaním.
Po většinu týdne jezte doma připravená jídla.
Snažte se nejíst balené potraviny.
Povzbuďte svého partnera, rodinu nebo přátele, aby dodržovali podobnou dietu.

Omezte nebo vylučte cukr a kofein

Cukr je pro syndrom polycystických valejčníků to nejhorší. Vyloučit cukr ze svého jídelníčku bude téměř nemožné. Téměř všechno totiž obsahuje trochu cukru. Ale omezit ho co nejvíce může pomoci s hubnutím a kontrolovanou hladinou cukru v krvi – ideální pro zvládání PCOS. Vždy si přečtěte seznam složek. Ve většině balených potravin se cukr vkrádá do seznamu pod jinými názvy.

Když už jste u toho, omezte také kofein. Kofein totiž může zvýšit hormonální nerovnováhu tím, že zvyšuje produkci estrogenu. Zkuste svou každodenní dávku kofeinu vyměnit za zelený čaj.

Dobře se vyspěte

Nepodceňujte sílu dobrého nočního odpočinku. Jedna studie odhalila, že ženy s onemocněním PCOS mají nekvalitní a narušený spánek. Odborníci doporučují praktikovat zdravé spánkové návyky, abyste syndrom polycystických valejčníků porazili. Mezi tyto návyky patří chodit spát a probouzet se v určitou dobu, nekouřit a nepít alkohol a vytvořit si dobré prostředí pro spánek.

Upozornění
PCOS se většinou kontroluje pomocí léků a změny životního stylu. Při vytrvalosti a trpělivosti mohou výše uvedené změny životního stylu tento stav dokonce zvrátit. Pokud však tyto metody u vás nezabírají, nepanikařte a poraďte se se svým lékařem, aby vám sestavil individuální plán. Pamatujte, že je důležité chovat se ke svému tělu laskavě a s láskou.