Zdraví

Domácí prostředky, které prokazatelně pomáhají zbavit se kašle

Všichni jsme někdy nachlazení. Je to velmi častá virová infekce. Tato infekce může postihnout váš nos, dutiny, hrdlo a horní cesty dýchací, a zanechá vás s bolestí v krku a rýmou nebo ucpaným nosem. A nezapomínejme na nepříjemný kašel, který může způsobit!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny kašle

 • Běžné nachlazení.
 • Infekce horních cest dýchacích.
 • Infekce dolních cest dýchacích.
 • Vdechování kouře nebo prachu.
 • Vzplanutí chronické obstrukční plicní nemoci, astmatu nebo chronické bronchitidy.
 • Alergie.

Kašel je reflexní činnost vašeho těla, která má odstranit hlen nebo dráždivé látky, jako je kouř nebo prach, z dýchacích cest. Můžete mít „hrudní (vlhký) kašel“, při kterém se z dýchacích cest odstraňují hleny, nebo „suchý kašel“, při kterém se hleny nevytvářejí.

Nachlazení by se mělo začít samo zlepšovat během 7 až 10 dnů a užitečné mohou být jednoduché věci, jako je pití velkého množství tekutin. A i když existují léky, které mohou zmírnit příznaky nachlazení a kašle, nemusí být vhodné pro každého. Některé přírodní prostředky mohou zmírnit nepříjemné příznaky a pomoci vám cítit se lépe.

Kloktejte slanou vodou

Kloktání teplou slanou vodou je běžným prostředkem pro řešení škrábání v krku. Nejenže zmírňuje bolest v krku, ale podle výzkumů vás pravidelné kloktání může dokonce uchránit před nachlazením, protože odplavuje zárodky způsobující infekci.

 • Rozpusťte lžičku soli ve 250 mililitrech teplé vody a kloktejte, abyste si ulevili od bolesti v krku. Dělejte to přibližně 3 až 5 krát denně, dokud se vám neuleví.

Pijte vodu s citronem a medem

Med i citron mají antivirové účinky. Citron navíc obsahuje vitamin C, který je silným antioxidantem a může posílit váš imunitní systém. Med také vystýlá hrdlo a zmírní tak podráždění, které může způsobovat kašel. Není tedy překvapením, že teplý citronovo-medový nápoj je oblíbenou léčbou kašle a nachlazení. Tento prostředek dokáže účinně snížit četnost a závažnost kašle.

 • Vymačkejte šťávu z poloviny citronu, zřeďte ji horkou vodou a přidejte několik lžiček medu, abyste si připravili uklidňující nápoj. Můžete také zředit šálek teplého medu se 1/4 šálkem teplé vody a přidat 3 lžíce citronové šťávy pro hustší sirup. Nyní ho pijte dvakrát denně! Můžete si vybrat kombinaci, která vyhovuje vašim chuťovým buňkám.

Naberte si kuřecí polévku

Ano, babiččin lék figuruje v tomto seznamu! Slepičí polévku používají k léčbě nachlazení a kašle už celé generace. A může fungovat na mnoha úrovních. Teplo polévky a aminokyselina cystein v kuřecím mase mohou pomoci uvolnit a zředit hlen. Bylinky jako zázvor a česnek dodávají oblíbené kuřecí polévce nejen chuť, ale i silné antivirové účinky. Až vás příště přepadne nachlazení, sáhněte po tomto osvědčeném léku, který vám uleví.

 • Možná máte přísně střežený rodinný recept, na který se můžete spolehnout! Pokud ne, tady je jeden, který můžete vyzkoušet.

Budete potřebovat:

1 kilogram kuřecího masa s kostmi (celé kuře).
4 mrkve nakrájené na kousky.
4 řapíky celeru, nakrájené na kousky.
1 velkou cibuli, nakrájenou nadrobno.
Zázvor podle chuti.
Česnek podle chuti.
Sůl podle chuti.
Pepř podle chuti.

Do hrnce přidejte kuřecí maso, mrkev, celer, zázvor, česnek a cibuli. Přikryjte vodou a vařte, dokud se kuře neuvaří natolik, že maso odpadává od kostí. Nyní vývar sceďte a kuře oberte. Do vývaru přidejte kuřecí maso a zeleninu. Dochuťte solí a pepřem a vychutnejte si lahodnou polévku.

Vyzkoušejte inhalaci páry

Teplý a vlhký vzduch může uvolnit hleny, a tím uvolnit ucpaný nos a usnadnit dýchání. Dělejte to alespoň dvakrát denně a bude se vám lépe dýchat.

 • Dejte vařit vodu do nádoby se širokým okrajem a poté, co voda přestane bublat, vdechujte páru. Přetažení ručníku přes hlavu a nádobu pomůže zabránit úniku páry. Tento postup provádějte třikrát denně.

Vyzkoušejte eukalyptový olej

Stejně jako australští domorodci, kteří tradičně používají eukalyptus k léčbě dýchacích potíží, i vy můžete využít antiseptických vlastností eukalyptu.

 • Přidejte pár kapek eukalyptového oleje do teplé vody, abyste zvýšili účinnost parní inhalace a odstranili překrvení. Můžete si také připravit teplé kloktadlo z čerstvých eukalyptových listů nebo pár kapek potravinářského eukalyptového oleje, které uleví při bolestech v krku.

Mějte na paměti, že eukalyptus není vhodný pro děti a těhotné nebo kojící ženy. I tak vám však může prospět obyčejná parní inhalace!

Pijte kurkumové mléko

Kurkumové mléko se v jihovýchodní Asii tradičně používá k léčbě kašle. Kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, má protizánětlivé, antiseptické a antioxidační vlastnosti.

Bylo také zjištěno, že kurkuma potlačuje uvolňování histaminu, chemické látky přítomné v našem těle, která je zodpovědná za mnoho příznaků, které se objevují při alergických reakcích, jako je kýchání nebo rýma. Ať už tedy kašlete a kýcháte kvůli prachu, alergii nebo kvůli nachlazení, sklenice kurkumového mléka vám může přijít vhod.

 • Ohřejte lžičku kurkumového prášku ve sklenici mléka a připravte si léčivý nápoj. Dát si kurkumové mléko dvakrát až třikrát denně by mělo zabrat.

Dejte si jogurt

Jogurt obsahuje prospěšné bakterie, známé jako probiotika, které mohou být užitečné při řešení nachlazení. Studie ukazují, že probiotika mohou zmírnit závažnost infekcí dýchacích cest a také zkrátit jejich trvání. Existují také důkazy, že mohou pomoci předcházet nachlazení a infekcím dýchacích cest a dokonce snižovat alergické reakce na pyl.

 • Nezapomeňte, že pokud máte kašel, nesmíte si dát jogurt přímo z lednice. Také nečekejte, až vás postihne infekce, abyste do svého jídelníčku zařadili lahodný jogurt. Pokud jste náchylní ke kašli a nachlazení, může vám pomoci, když si dáte denně kelímek jogurtu.

Dejte si zázvorový čaj

Zázvor, zahřívací bylina, obsahuje bioaktivní sloučeniny zvané shogaoly, které jsou známé svými protizánětlivými, antimikrobiálními a antitusickými (schopnost zmírnit nebo potlačit kašel) vlastnostmi.

 • Čerstvý zázvor omyjte, oloupejte a nakrájejte. Nyní povařte několik kousků nakrájeného zázvoru asi 10 minut ve 3 šálcích vody. Sceďte a pijte uklidňující zázvorový čaj dvakrát až třikrát denně, dokud se vám neuleví. A nezapomeňte, že přidáním trochy medu a citronu ho nejen ochutíte, ale také zvýšíte léčivou sílu čaje.

Dejte si česnek a med

Česnek je běžná bylinka, kterou najdete ve většině kuchyní. Věděli jste, že vám také může pomoci postarat se o nachlazení? Podle jedné studie měli účastníci, kteří po dobu 12 týdnů užívali česnekový doplněk obsahující alicin, prospěšnou organosirnou sloučeninu obsaženou v česneku, výrazně méně nachlazení a rychleji se zotavili, když se nachladili, než kontrolní skupina, která užívala placebo.

 • Rozmačkejte několik stroužků česneku a smíchejte je se lžičkou medu, abyste se zbavili kašle. Pokud dáváte přednost něčemu méně sladkému, jednoduše si dvakrát až třikrát denně dejte 5 kapek česnekové šťávy rozmíchané v teplé vodě, která vám uleví.

Vyzkoušejte výplach nosu solným roztokem

Fyziologický nosní roztok vám může pomoci vyčistit ucpaný nos. Tato léčba vyžaduje, abyste si do jedné nosní dírky nalili slanou vodu a z druhé nosní dírky ji vypustili. Jak voda proudí z jedné nosní dírky do druhé, odplaví hlen nebo alergeny a usnadní vám dýchání.

 • Smíchejte jednu čajovou lžičku soli v 500 ml vody a vytvořte roztok slané vody. Nakloňte se nad umyvadlo, nakloňte hlavu na stranu a jemně nalijte roztok do jedné nosní dírky a nechte ho vytéct druhou. Začněte s výplachem nosu jednou denně, a pokud vám to bude vyhovovat, můžete frekvenci výplachů zvýšit na dvakrát denně.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud rýma nebo kašel do 3 týdnů neustoupí, je dobré navštívit lékaře. Lékařskou pomoc vyhledejte také v případě, že vás bolí na hrudi, cítíte dušnost nebo vykašláváte krev.

Prevence kašle a nachlazení

Dodržováním několika zdravých návyků můžete snížit pravděpodobnost, že se nachladíte.

Dávejte si pozor na bakterie: Pravidelné mytí rukou, zejména před jídlem nebo dotykem úst či nosu, vás může ochránit před nakažením škodlivými bakteriemi. Dbejte také na to, abyste s nachlazeným člověkem nesdíleli předměty, jako jsou ručníky nebo příbory.

Budujte si imunitu: Zdravý životní styl, který zahrnuje faktory, jako je pohyb, vyvážená strava a dostatek spánku, vám zajistí silný imunitní systém, který dokáže odolávat bakteriím způsobujícím nachlazení a další nemoci.

Jezte ovoce a zeleninu: Studie ukazují, že flavonoidy, což jsou prospěšné sloučeniny obsažené v rostlinách, mohou výrazně snížit riziko nachlazení a kašle. Nezapomínejte si proto pochutnávat na ovoci a zelenině, zejména na produktech, jako je kapusta, borůvky, jablka a cibule. Dobrým zdrojem je také zelený čaj a kakao.

Meditujte: Vědci zjistili, že lidé, kteří praktikují vědomou meditaci, mají méně případů infekcí dýchacích cest než ti, kteří meditaci nepraktikují. Cílem vědomé meditace je soustředit pozornost na přítomný okamžik bez posuzování.