Zdraví

Důvody, které vysvětlují, proč máte stále hlad

Když jste na cestě za hubnutím, není vždy nejtěžší vydržet v posilovně. Mnohem těžší je říct ne svým chutím a zabránit přejídání. Hlad je největším nepřítelem, když se snažíte omezit kalorie, protože vás může dohnat k velmi špatným dietním rozhodnutím. Může vás také učinit mrzutými, neproduktivními a vyčerpanými. Pokud máte stále hlad, přestože každý den sníte zdravé množství kalorií, musíte na to najít vhodné řešení. Zde je pět možných důvodů, proč vám prostě nepřestane kručet v břiše.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vynecháváte jídlo

Mnoho lidí cítí pokušení vynechávat jídlo, protože tím automaticky snižují svůj kalorický příjem. Vynechávání jídla však může být jedním z nejhorších rozhodnutí, které můžete udělat. Z dlouhodobého hlediska vynechávání jídla ve skutečnosti způsobuje, že přibíráte na váze, protože vaše tělo se drží každého kousku tuku, který může použít jako palivo. Ale v bezprostřední přítomnosti vynechávání jídla jen zvyšuje pravděpodobnost, že budete dietu podvádět. Když nejíte, klesá vám hladina cukru v krvi a tělo na vás křičí, abyste něco snědli. Signály hladu vás zcela přemohou a vy se nakonec nacpete příliš velkým množstvím jídla. Místo vynechávání jídel nebo dlouhých intervalů mezi jednotlivými jídly si vždy udělejte čas na to, abyste snědli něco zdravého. Tím se vaše signály hladu zklidní a nebudete mít takové pokušení podlehnout svým chutím.

Dáváte pozor na hodiny, ne na své tělo

Byli jsme naučeni jíst tři jídla denně v určitou dobu. Naše tělo si na tento rozvrh zvykne natolik, že v těchto určených časech každý den začne jídlo očekávat. Vysílá do mozku signály hladu, takže se cítíte hladoví, i když nejste. Pokud jste si dali velkou svačinu během odpoledne, vaše tělo vás bude stále tlačit k tomu, abyste se najedli v pravidelný čas večeře. To znamená, že budete mít pocit hladu bez ohledu na to, kdy a kolik toho sníte. Chcete-li tento cyklus přerušit, musíte si vytvořit podmínky, abyste poslouchali své tělesné signály, a ne vnější. Jezte pouze tehdy, když cítíte hlad, a ne proto, že jste zvyklí jíst v určitou dobu. Budete-li takto postupovat i nadále, nakonec přestanete vnějším signálům věnovat pozornost úplně.

Jste otrokem svých chutí na jídlo

Návyky se těžko odbourávají, zejména ty, které vám přinášejí uspokojivý pocit. Pokud jste si zvykli jíst každý večer koblihu ke kávě, budete mít pocit hladu, když ji vyřadíte. Pokud se při rozčilení uchýlíte k vaničce zmrzliny, vaše tělo ji bude přirozeně vyžadovat, až budete příště smutní. Když začnete držet dietu, první, co pravděpodobně uděláte, bude, že tyto vysoce kalorické požitky vyřadíte. Jakmile to uděláte, vaše tělo bude vysílat signály hladu, protože bude toužit po těchto věcech, na které bylo zvyklé. Nenechte se však zmást, protože ve skutečnosti hlad nemáte. Klíčem k zastavení tohoto je vytvořit si nové návyky. Místo koblihy si ke kávě dejte pšeničné krekry. Místo zmrzliny jděte na dlouhou procházku, když je vám smutno.

Jste jedlíkem ve stresu

Některé lidi jejich tělo nutí jíst více, když jsou ve stresu. Je to proto, že jídlo funguje jako jakýsi systém odměny. Zejména sladká jídla vám mohou způsobit nával hormonů štěstí, což vás nutí jíst jich více. Pokud jste tedy v chronickém stresu, máte pravděpodobně také chronický hlad. Pokud je stres důvodem, proč máte neustále hlad, budete muset problém vyřešit u zdroje. Začněte meditovat nebo více cvičit, abyste snížili hladinu stresu. Cokoli, co děláte rádi (kromě jídla), vám pomůže zbavit se stresu po práci a v konečném důsledku ovládnout hlad.

Hladina cukru v krvi není stabilní

Když je hladina cukru v krvi nízká, vaše tělo vám vysílá signály hladu, abyste se mohli najíst a opět ji zvýšit. Pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, je to pravděpodobně způsobeno jednou ze dvou příčin: buď jste dlouho nejedli, nebo jste snědli něco, co vám příliš zvýšilo hladinu cukru v krvi. První situace je zcela normální a vyřeší se, pokud budete jíst pravidelně. Druhá situace však nastává, když si vybíráte nezdravé potraviny. Potraviny s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů se velmi snadno odbourávají, a tak vám zvýší hladinu cukru. Za krátkou dobu však hladina cukru opět klesne a vy pocítíte hlad. Místo toho jezte složitější sacharidy, které se déle štěpí a cukr se do krve uvolňuje velmi pomalu.