Zdraví

Epileptické záchvaty: 9 přírodních léků na záchvaty epilepsie

Epileptické záchvaty jsou důsledkem náhlé změny elektrické aktivity mozku. Při záchvatu vaše mozkové buňky „vystřelují“ až čtyřikrát rychleji než obvykle. To dočasně ovlivní způsob, jakým se pohybujete, chováte, cítíte nebo myslíte. Záchvaty mohou vyvolat stavy, jako je poranění mozku, infekce, příjem toxických látek, metabolické problémy, abnormality v cévách v mozku, užívání alkoholu a úrazy. U dětí může epileptické záchvaty vyvolat také vysoká horečka.

Epileptické záchvaty však nejsou tak neobvyklé, jak byste si mohli myslet – přibližně 5-10 % lidí zažije během svého života alespoň jeden záchvat. U většiny lidí se však jedná o jednorázovou epizodu, která se již nevrátí. V jednom z deseti případů se však záchvaty budou opakovat a dotyčnému je diagnostikována epilepsie. Pokud nejsou záchvaty způsobeny konkrétním problémem, jako je například užívání alkoholu, který lze řešit, mohou být předepsány antiepileptické léky. A pokud léky nedokážou stav zvládnout, může být zvážena operace. Existuje však také mnoho přírodních prostředků, které pomáhají při řešení epileptických záchvatů. Ty sice nemohou nahradit léky na epilepsii, ale mohou pomoci snížit výskyt nebo dokonce intenzitu záchvatů a zajistit lepší kvalitu života. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech alternativních prostředcích, které zkoušíte. Zde jsou vaše možnosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Dodržujte ketogenní dietu

Ketogenní dieta se obvykle doporučuje dětem se záchvaty epilepsie, které nereagují na léky. Tato dieta zahrnuje konzumaci potravin s vysokým obsahem tuků a velmi malým množstvím sacharidů. Buňky v těle obvykle využívají k získávání energie krevní cukr, který se získává ze sacharidů. Při omezení sacharidů začne tělo rozkládat tukové zásoby na molekuly známé jako ketolátky a využívá je k výrobě energie. U více než poloviny osob, které začnou držet ketogenní dietu, se počet epileptických záchvatů sníží o 50 % a přibližně 10-15 % se jich zbaví.

Dietu musí přesně vypočítat a sledovat lékař. Může také zahrnovat počáteční období hladovění a pobyt v nemocnici. Jednou z nevýhod dodržování ketogenní diety je, že vzhledem k tomu, že je třeba pečlivě odměřovat porce jídla, může být obtížné ji dodržovat. Někteří lidé mohou při ketogenní dietě pociťovat únavu, nevolnost, zácpu, zápach z úst a problémy se spánkem. Dlouhodobé držení této diety může také způsobit nežádoucí účinky, jako je zpomalení růstu, vysoká hladina cholesterolu, zlomeniny kostí a ledvinové kameny. Dospělým se však tato dieta obecně nedoporučuje, protože dieta s vysokým obsahem tuků může vést k problémům, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a cukrovka.

Vyzkoušejte modifikovanou Atkinsovu dietu

Při modifikované Atkinsově dietě je tradiční Atkinsova dieta upravena tak, aby se ještě více omezil příjem sacharidů. Stejně jako ketogenní dieta má i tato dieta nízký obsah sacharidů, ale je méně omezující. Konzumace tuků je podporována a v této dietě není omezena konzumace bílkovin. Potraviny není třeba odměřovat a nezahrnuje pobyt v nemocnici ani hladovění. Bylo zjištěno, že téměř u poloviny dospělých, kteří ji vyzkoušeli, snižuje výskyt epileptických záchvatů, a to obvykle během několika měsíců. Nezapomeňte však, že než tuto dietu vyzkoušíte, je třeba se poradit s vaším neurologem a dietologem.

Cvičení jógy

Jóga využívá cvičení ásan a pránájámy k podpoře kontroly nad myslí a tělem. Jóga může navodit relaxaci a snížit stres, a proto může být prospěšná pro lidi trpící epilepsií. Odborníci doporučují ásany, jako je viparita karani (lomená svíčka), urdhva hasta tadásana (vzhůru zvednutá horská pozice) a adho mukha svanasana (pes hlavou dolů). Zvláště užitečné může být doplnění dechovými cvičeními, jako je nadi shodhana pránájáma (očistné alternativní dýchání nosními dírkami).

Studie také zjistily, že při epilepsii je účinné cvičení sahadža jógy, což je jednoduchá meditační praxe. Předpokládá se, že snižuje stres, snižuje riziko záchvatů a přináší změny v elektrické aktivitě mozku. Při sahadža józe cvičenci sedí uvolněně s dlaněmi směřujícími vzhůru a rukama před sebou. Svou pozornost soustředí na obrázek umístěný před sebou, před nímž je zapálená svíčka. Pomalu, jak se jejich myšlenky vytrácejí, mohou zavřít oči a zaměřit svou pozornost na „sahasrára čakru“ na vrcholu hlavy. Předpokládá se, že sahadžajóga v nás probouzí dřímající božskou energii známou jako kundalini.

Vyzkoušejte biologickou zpětnou vazbu

Bylo zjištěno, že biofeedback pomocí elektroencefalografie (EEG) pomáhá lidem trpícím epilepsií. Představte si ji jako mozkové cvičení, při kterém jste schopni modulovat mozkové vlny, protože si uvědomujete jejich aktivitu. Během procesu jsou na hlavě umístěny senzory, takže mozkovou aktivitu lze zobrazit jako vzorce na obrazovce počítače. Veškeré odchylky od normálu, kdy mozkové buňky špatně pracují, se pak mapují. Nyní se učíte tuto aktivitu ovládat nebo regulovat. Jako pozitivní posílení nebo odměna za změnu určitých mozkových aktivit může být použit například tón nebo pípnutí.

Jedna studie zjistila, že 74 % osob léčených pomocí EEG zpětné vazby hlásilo méně týdenních záchvatů. Ještě lepší je, že tato léčba může významně snížit frekvenci epileptických záchvatů u těch, kteří nejsou schopni záchvaty kontrolovat pomocí medikamentózní léčby.

Dopřejte si vitamín E

Výzkum zjistil, že lidé, kteří užívají antiepileptika, často trpí oxidačním stresem. Jedna studie se zabývala účinkem doplňování vitamínu E, silného antioxidantu, lidem užívajícím antiepileptické léky. Bylo zjištěno, že užívání tohoto vitamínu spolu s léky nejen snížilo oxidační stres, ale také zlepšilo kontrolu záchvatů. Nápomocné mohou být také zásoby potravin, jako jsou mandle, arašídy, světlicový olej, slunečnicový olej a špenát.

Užívání rybího oleje

Jedna studie se zabývala vlivem polynenasycených mastných kyselin omega 3 obsažených v rybím tuku na závažnost a četnost epileptických záchvatů u dětí, které nereagovaly na medikamentózní léčbu. Pozoruhodné bylo zjištění, že po třech měsících se u 57,1 % dětí, které užívaly rybí olej, neobjevily žádné záchvaty. Příznivý účinek těchto zdravých tuků se připisuje roli, kterou hrají v regulaci funkce neuronů. Předpokládá se, že přecházejí do centrálního nervového systému, blokují sodíkové a vápníkové kanály v nervových buňkách, a tím zastavují opakované vypalování buněk, které vede k záchvatům. Zajímavé je, že k vyvolání tohoto účinku v jedné studii stačily nízké dávky rybího oleje – 3 kapsle denně (1080 mg). Poraďte se však se svým lékařem, jaká dávka by pro vás mohla být nejvhodnější.

Vyzkoušejte ájurvédské léky

Léčba epilepsie je v ájurvédské praxi přizpůsobena jednotlivci a může zahrnovat různé postupy pro různé lidi. Nicméně mezi běžné terapie patří např:

Jako první pomoc lze použít pouštění krve (siravdha).

Klystýr (paittika apasmara) a emeze (vatika apasmara) mohou být použity jako očistné procedury na začátku léčby.

Doporučuje se nosní aplikace (nasya) oleje připraveného ze živočišných a rostlinných produktů a také používání kolyrových tyčinek (anjanas).

K léčbě záchvatů lze použít také léčivé přípravky, jako je siddharthaka ghrita nebo aswagandharistam.

Podívejte se na bylinné léky: kozlík lékařský, kava, mučenka, heřmánek

K řešení epileptických záchvatů se tradičně používá mnoho bylinných přípravků. Předpokládá se například, že kozlík lékařský, kava, mučenka a heřmánek zvyšují účinnost antiepileptických léků a zlepšují jejich kognitivní a sedativní účinky. Zkušený bylinkář vám bude schopen poradit ohledně dávkování a používání těchto bylin. Mějte však na paměti, že před použitím jakéhokoli bylinného přípravku byste vždy měli získat souhlas lékaře, aby nedocházelo k lékovým interakcím.

Vyhněte se spouštěčům epilepsie

V některých případech mohou specifické spouštěče vyvolat záchvaty. Vyhýbání se těmto spouštěčům pak může záchvatům zabránit. Ačkoli epileptické záchvaty může vyvolat řada faktorů a spouštěče se obvykle liší v závislosti na konkrétním člověku, níže jsou uvedeny některé běžné spouštěče.

Chybějící spánek
Alkohol
Stres
Blikání obrazců nebo světel
Přehřátí a výrazná změna teploty

Pokuste se identifikovat faktory, které epileptické záchvaty vyvolávají, a pokud možno se jim vyhněte.