Zdraví

Bolest zubů a jak se ji rychle zbavit přírodními prostředky

Ať už jde o ostrou bolest, která vám znemožňuje jíst, nebo o tupé, neustálé pulzování, bolest zubů může opravdu znepříjemnit život. Bolesti zubů mohou způsobovat kazy, uvolněné plomby, prasklý zub, ustupující dásně a abscesy. Pokud máte přetrvávající problém nebo se s bolestí potýkáte déle než jeden či dva dny, je dobré nechat si zuby zkontrolovat u zubaře. A mezitím vám přinášíme několik domácích prostředků, které vám mohou pomoci bolest zubů řešit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Přiložte studený obklad

Studený obklad přiložený na obličej na straně, kde vás bolí, může pomoci zmírnit bolest. K přípravě studeného obkladu stačí zabalit ledový obklad do látky. Ten si přiložte na obličej asi na 15 minut, abyste bolest znecitlivěli.

Masáž ledem v místě mezi palcem a ukazováčkem

I když je všeobecně známo, že studené obklady zmírňují bolest, existuje ještě jeden, poněkud neobvyklejší prostředek zahrnující led, který může také přinést úlevu. Masírujte kostkou ledu oblast mezi palcem a ukazováčkem – tzv. bod Hoku – na straně, která je postižená. Většina účastníků studie, kteří tuto ledovou masáž použili, zjistila, že se jejich bolesti zubů snížily o 50 % nebo více. Odborníci se domnívají, že to funguje proto, že chladové signály vysílané rukou do mozku vytěsňují bolestivé signály bolesti zubů.

Naneste na postižené místo pastu ze sezamových semínek nebo sezamový olej

Sezamová semínka se v Číně tradičně používají k léčbě bolestí zubů již po staletí. A tento zvyk je podpořen studiemi, které ukazují, že sezamový olej může při lokální aplikaci zmírnit bolest. Sezamový olej má také antibakteriální vlastnosti a působí proti ústním patogenům, jako je L. acidophilus a S. mutans.

Pro zmírnění bolesti zubů stačí vatovým tamponem namazat trochu sezamového oleje na postižené místo. Nebo vařte sezamová semínka ve vodě, dokud se množství vody nezmenší na polovinu, a pak je rozemelte na pastu. Po vychladnutí z pasty vytvarujte peletku a přiložte ji na postižené místo.

Používejte ústní vodu ze zeleného čaje

Pokud jste znalci zeleného čaje, máme pro vás další důvod, proč si ho zamilovat. Zelený čaj může mít skutečně schopnost zmírňovat bolest. Jedna studie zjistila, že ústní voda ze zeleného čaje účinně zmírňuje bolest po chirurgickém odstranění impaktovaných stoliček. Používáním tohoto prostředku bylo dokonce možné výrazně snížit množství léků proti bolesti použitých po operaci. Předpokládá se, že tento příznivý účinek je způsoben protizánětlivou vlastností zeleného čaje. Bylo také zjištěno, že katechiny obsažené v zeleném čaji, jako jsou EGCg, EGC a ECG, mají antibakteriální účinek proti ústním patogenům, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu. Uvařte si tedy zelený čaj a použijte ho jako ústní vodu, která vám uleví od bolesti zubů.

Zklidnění slanou vodou

Slaná voda má také protizánětlivý účinek a může být užitečná, pokud trpíte bolestí zubů. Zde je návod, jak postupovat. Rozpusťte lžičku kuchyňské soli v šálku teplé vody. Nyní si vezměte tento roztok do úst a nechte jej působit. Dbejte však na to, aby slaná voda při tom pokryla postižený zub. Po 2 minutách roztok vyplivněte. Slaná voda působí také jako dezinfekční prostředek a může vám pomoci vypořádat se s bakteriemi v ústech.

Vyplachujte roztokem šalvěje a slané vody

Studie ukazují, že šalvěj má protizánětlivé a bolest zmírňující vlastnosti. Za její příznivé účinky mohou být zodpovědné sloučeniny, jako je karnosol a směs kyseliny ursolové/oleanolové, které jsou v této bylině přítomny. Chcete-li zmírnit bolest zubů, smíchejte lžičku rozdrcené sušené šalvěje s roztokem slané vody a asi 5 minut ji promíchávejte v ústech. Tento postup opakujte 2-3krát denně, abyste si ulevili od bolesti. Šalvěj působí také proti ústním patogenům a bylo zjištěno, že potlačuje tvorbu zubního plaku. To je dvojnásobný bonus!

Aplikujte pastu ze zázvoru a červeného pepře

Červený pepř a zázvor působí jako přírodní analgetika. Zázvor obsahuje sloučeniny, jako je shogaol a gomgerol, které zmírňují bolest a tlumí zánět. Na druhé straně kapsaicin, sloučenina obsažená v červeném pepři, může zabránit přenosu signálů bolesti do mozku.

Smíchejte stejné díly těchto koření s trochou vody, abyste vytvořili pastu, a vatovým tamponem ji naneste na postižený zub, abyste si ulevili od bolesti. Mějte však na paměti, že toto koření může dráždit dásně, proto je používejte opatrně. Začněte s velmi malým množstvím a vyzkoušejte, jak dobře snášíte jejich působení.

Nakapejte si hřebíčkový olej

Sloučenina zvaná eugenol, která je obsažena v hřebíčkovém oleji, má znecitlivující účinek a může zmírnit bolest zubů. Naneste kapku hřebíčkového oleje na vatový tampon a přiložte jej na postižený zub, abyste si ulevili. Dávejte však pozor, abyste se vyhnuli dásním, a nenechávejte ho působit déle než několik minut. Hřebíčkový olej je obzvláště silný a může dásně podráždit nebo popálit.

Používejte pastu z listů guavy

Další možností, jak se vypořádat s bolestí zubů, jsou listy guavy. Studie zjistily, že výtažky z listů guavy mají analgetické vlastnosti a působí také proti ústním patogenům, které způsobují zubní kazy. Předpokládá se, že za tento příznivý účinek mohou flavonoidy, jako je kvercetin obsažený v listech guavy. Ústní vodu z listů guavy připravíte tak, že 4-5 listů povaříte v malém množství vody. Tento roztok přeceďte, přidejte trochu soli a máte ústní vodu, která uleví od bolesti. Křehké listy guavy můžete také rozemlít na pastu s trochou vody a tu přiložit na postižený zub.

Podepřete si hlavu

Zde je jednoduchý tip, který vám může ulevit od bolesti zubů. Když si lehnete, podložte si hlavu polštářem, protože ležení na rovině může někdy bolest zubů ještě zhoršit.

Navštivte lékaře, pokud

Bolest zubů je silná, nesnesitelná nebo vyzařuje do jiných částí hlavy.
Bolest zubů trvá déle než několik dní.
Máte další příznaky, jako je bolest ucha, horečka nebo bolest při otevření úst dokořán.