Zdraví

9 přírodních prostředků k řešení syndromu karpálního tunelu

Charakteristické znecitlivění, bolest, brnění a slabost syndromu karpálního tunelu mohou být způsobeny nervem známým jako střední nerv, který prochází karpálním tunelem v zápěstí. Nadměrné používání zápěstí, těhotenství a také stavy, jako je artritida, cukrovka a onemocnění štítné žlázy, mohou způsobit stlačení nebo podráždění tohoto nervu. Lékař vám může doporučit nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo steroidní injekce, které zmírní bolest a zmírní příznaky. V některých případech může být k vyléčení syndromu karpálního tunelu doporučena operace. Pokud však máte mírný až středně těžký syndrom karpálního tunelu, můžete pro zmírnění příznaků a omezení stavu udělat mnoho přirozených opatření. Zde jsou vaše možnosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Používejte dlahu na zápěstí

Používání zápěstní dlahy může pomoci zmírnit příznaky syndromu karpálního tunelu během několika týdnů. Zápěstní dlaha funguje tak, že udržuje zápěstí rovně a zmírňuje tlak na nerv. Nejlépe se používá v noci, protože je větší pravděpodobnost, že se ruka během spánku ohne. Také je důležité, aby se váš kloub během dne normálně pohyboval, aby nedocházelo k jeho ztuhnutí a oslabení svalů. Během dne můžete používat podpůrnou bandáž, která tuto rutinu doplní.

Vyhněte se činnostem, které zhoršují příznaky

Snažte se vyhnout činnostem, které mohou stav zhoršit, nebo je alespoň omezit. To znamená jakoukoli činnost, která vyžaduje silný úchop nebo časté ohýbání zápěstí, jako je používání vibrujícího nástroje nebo hra na hudební nástroj.

Provádějte cvičení rukou

Některá cvičení rukou mohou být prospěšná pro osoby se syndromem karpálního tunelu. Fyzioterapeut nebo lékař vám může pomoci tyto pohyby dále doladit v závislosti na intenzitě vašeho stavu.

Ohýbání zápěstí
Natáhněte ruku před sebe dlaní dolů a jemně ohněte zápěstí směrem dolů. Druhou rukou tlačte nataženou ruku zpět k tělu. V této poloze vydržte 15 až 30 sekund, než zápěstí narovnáte.

Ohýbání prstů
Držte prsty rovně. Poté ohněte střední klouby prstů dolů směrem k dlani. V této poloze vydržte 5 sekund.

Protažení zápěstí
Zvedněte něco lehkého, například plechovku hrášku, a natáhněte ruku dlaní dolů. Nyní jemně pohybujte zápěstím směrem nahoru a poté jej vraťte do výchozí polohy.

Stisk ruky
Stiskněte antistresový nebo gumový míček a vydržte v této poloze 5 sekund.

Cvičení jógy

Starodávné cvičení jógy vám také může pomoci vypořádat se se syndromem karpálního tunelu. Jedna studie zjistila, že jógová intervence dvakrát týdně, která byla zaměřena na relaxaci a také na vyvážení, protažení a posílení kloubů v horní části těla, výrazně zlepšila sílu úchopu a snížila bolest. Jako obzvláště užitečné se mohou ukázat jógové pozice, jako jsou dandasana, urdhva hastasana a garudasana a namaste mudra. Zpočátku cvičte pod vedením zkušeného cvičitele jógy, abyste mohli pohyby zdokonalit.

Zázvor pro úlevu od bolesti

Zde je ájurvédský lék, který může pomoci zmírnit bolest způsobenou syndromem karpálního tunelu. Nakrájejte zázvor na ploché tenké proužky a omotejte si je kolem zápěstí. Můžete také použít čerstvě nastrouhaný zázvor. Nyní jej překryjte obvazem a nechte chvíli působit.

Jak zázvor funguje? Podle výzkumů má tato běžná bylina protizánětlivé a bolest zmírňující účinky. Studie dokonce naznačují, že je svou účinností srovnatelná s běžně používaným nesteroidním protizánětlivým lékem ibuprofenem. A zázvor nepůsobí jen lokálně. Pití šálku zázvorového čaje může pomoci bojovat proti zánětu i zevnitř.

Aplikujte kurkumový obklad a vypijte kurkumové mléko

Kurkuma je další koření, které se v ájurvédě tradičně používá k léčbě bolavých kloubů. Na postižené místo můžete přiložit obklad z kurkumy a nechat ho chvíli působit. Vypijte také šálek kurkumového mléka, abyste bojovali proti příznakům zevnitř.

Kurkumové mléko připravíte tak, že svaříte půl šálku vody se čtvrt šálkem kurkumového prášku, až vznikne hustá pasta. Čtvrt lžičky této pasty přidejte do šálku mléka a na mírném ohni několik minut povařte. Stejně jako zázvor má i kurkuma protizánětlivé a analgetické účinky a bylo zjištěno, že její účinnost je srovnatelná s účinností ibuprofenu.

Masážní terapie

Masážní terapie je také vhodnou volbou při bolestech způsobených syndromem karpálního tunelu. Jedna studie zjistila, že když lidé s tímto onemocněním absolvovali týdenní masážní sezení s terapeutem spolu se samomasáží, kterou mohli provádět denně, jejich bolest a úzkost se snížily, dokonce se zlepšila i jejich síla úchopu.

Masáž používaná ve studii zahrnovala hlazení mírným tlakem se zaměřením na oblast od konečků prstů po loket. Poté byla oblast masírována krouživými pohyby a následně opět krouživým hlazením palcem a ukazováčkem. Nakonec byla kůže v dané oblasti přejeta palcem a ukazováčkem. Zkušený masér vám poradí, jakou masážní techniku přesně použít.

Vyzkoušejte chiropraktickou léčbu

Chiropraktická léčba zahrnuje manipulaci se strukturou vašeho těla za účelem řešení zdravotních problémů. Jedna studie zjistila, že manipulace s kostními klouby a měkkými tkáněmi horní části těla a páteře vedla k výraznému zlepšení citlivosti prstů a vedení nervů, jakož i funkce a pohodlí. Zaměřte se na zkušeného chiropraktika, který vám může navrhnout postup na základě vašeho individuálního případu.

Podívejte se na akupunkturu

Akupunktura vychází z tradiční čínské zásady, že za nemoci je zodpovědná blokáda nebo nerovnováha životní síly známé jako čchi. Ta se odstraňuje stimulací specifických bodů v těle známých jako akupunkturní body. Výzkumy ukazují, že tato praxe může pomoci osobám se syndromem karpálního tunelu. V jedné studii došlo u pacientů, kteří podstoupili 8 sezení akupunktury během 4 týdnů, ke zlepšení příznaků, jako je bolest, necitlivost a slabost.