Zdraví

Esenciální oleje, které lze použít pro zdraví ústní dutiny

Dobrá péče o zuby je velmi důležitá, protože krásné a silné zuby vám nejen pomohou rozkousat a rozmělnit nejrůznější potraviny, ale také se díky nim cítíte při úsměvu velmi přitažlivě. Většinou si lidé čistí zuby pouze jednou nebo dvakrát denně a myslí si, že to k zachování zdraví jejich chrupu stačí. Vaše zuby však potřebují mnohem více péče. Měli byste pravidelně používat zubní nit a v pravidelných intervalech navštěvovat zubaře, i když se bojíte usednout na zubařské křeslo.

Někteří lidé mají, co se týče zubů, docela štěstí a obejdou se bez většího úsilí. Většina z nich se dožije středního věku s dokonalými, perleťovými zuby. Mnozí jiní však takové štěstí nemají. Mohou trpět nejrůznějšími problémy se zuby a mohou mít ústa plná plomb, mezer, prasklin a vředů. Jejich zuby mohou být velmi citlivé a bolest zubů může být běžnou součástí jejich života. Pokud patříte mezi ně, nemusíte se obávat, že byste u zubaře utratili celé jmění. K péči o zuby a dásně můžete používat esenciální oleje. Tyto oleje pomáhají udržovat zuby bílé, svěží a bez bakterií a plaku. Zde jsou některé z nejlepších esenciálních olejů, které můžete používat pro zdraví ústní dutiny.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Hřebíčkový esenciální olej

Hřebíčkový esenciální olej se v mnoha kulturách používá již stovky let ke zmírnění bolesti zubů. Je to přírodní dezinfekční prostředek a má antibakteriální vlastnosti, které brání růstu bakterií. Účinně tlumí bolest spojenou s onemocněním dásní, bolestí zubů a vředy. Kdykoli vás bolí zuby, stačí na postižené místo kápnout trochu tohoto oleje a okamžitě se vám uleví.

Skořicový esenciální olej

Skořicový esenciální olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Dokáže zabránit zánětu dásní a tvorbě plísní v dutině ústní. Působí také proti bakteriálnímu kmeni Streptococcus mutans, který je zodpovědný za zubní kazy. Několik kapek oleje můžete přidat do vody a můžete jej používat jako ústní vodu.

Esenciální olej z máty peprné

Esenciální olej z máty peprné se nachází v celé řadě zubních past a ústních vod, protože zanechává v ústech pocit svěžesti a čistoty. Jeho hlavní účinnou složkou je mentol, který je silnou antimikrobiální látkou. Chrání vaše zuby před mnoha druhy bakteriálních kmenů, kterým se v ústech daří. Několik kapek oleje můžete přidat do sklenice vody a používat roztok jako ústní vodu.

Levandulový esenciální olej

Pokud vaše dítě trpí bolestmi při prořezávání zoubků, pak je levandulový esenciální olej ideálním prostředkem. Je to velmi jemný olej, který má schopnost účinně tlumit bolest. Můžete zkombinovat kapku oleje a polévkovou lžíci panenského kokosového oleje a jemně ho vetřít do dásní dítěte, čímž mu okamžitě ulevíte.

Esenciální olej z myrhy

Myrhový esenciální olej má dřevitou, hřejivou vůni, kvůli které mu nemusíte dávat přednost před chladněji působícími oleji pro zdraví ústní dutiny. Esenciální olej z myrhy má však antiseptické a zklidňující vlastnosti, které se hodí při problémech s dásněmi a při tvorbě vředů v ústní dutině. Stimuluje také průtok krve, čímž pomáhá posilovat vaše dásně. Několik kapek oleje si můžete nakapat na prsty a v případě potřeby jím potírat postižená místa.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Dental Group of Amarillo , Lakshme Dental