Zdraví

Jak může každý rychle překonat vzniklou drogovou závislost

Může to začít několika pivy nebo pilulkou na zmírnění bolesti, ale může z toho vzniknout drogová závislost. Dobře víte, že závislost je možná, ale nikdy vás nenapadne, že by se to mohlo stát právě vám. Máte přece všechno pod kontrolou. Tento scénář se odehrává stále dokola s různými postavami a látkami. Jsou to však rozhodnutí, která učiníte, a která vás buď dotlačí do bodu z něhož není návratu, nebo vám pomohou to překonat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to vlastně drogová závislost?

Drogová závislost je porucha, která ovlivňuje více mozkových funkcí, které mimo jiné ohrožují vaši sebekontrolu, úsudek, chování a rozhodování. Tyto změny mohou přetrvávat roky, což je důvodem recidivy mnoha závislých.

Drogová závislost vede ke snížení schopnosti přirozeně reagovat na běžné stimuly, ve vážnějších stádiích vede k narušení i základních společenských a životních činností a nakonec k selhání funkcí tělesných orgánů po jejich trvalém poškození.

Pokud potřebujete odbornou podporu, která vám pomůže porazit závislost jednou provždy, tak vás může inspirovat a nakopnout tento článek.

Léčba drogové závislosti a další kroky k překonání závislosti nejsou vůbec jednoduché. Drogová závislost je složitý a zdrcující stav, a proto její překonání není nijak snadné. Zde je několik klíčových kroků, které může k jejímu překonání podniknout každý.

První a důležitá část je touha po změně

Většina lidí říká, že prvním krokem k uzdravení ze závislosti je přiznat si, že máte problém. Přiznání však nestačí, musíte také toužit po změně. Nejenže si musíte být vědomi své závislosti, ale musíte být také připraveni a ochotni ji překonat.

Abyste se mohli úspěšně zotavit, musíte si uvědomit, že musíte provést změnu, abyste uzdravili všechny aspekty svého života. To zahrnuje vaši mysl, tělo, vztahy, pocit vlastního já a životní perspektivu.

Pro většinu lidí, kteří se potýkají se závislostí, je tento počáteční krok často nejtěžší. Pro poměrně velký počet z nich může být rozpoznání počátečního kroku to, že mají problém. Ale k pevnému rozhodnutí, že potřebují změnu může dojít až v průběhu odvykacího programu. Změna je děsivá, protože se vydávají na neznámé území. Nicméně ochota zlepšit svůj život a zůstat střízlivý a bez závislosti pomůže ke změně v životě.

Profesionální léčba drogové závislosti

Drogová závislost je složitý a chronický stav, který mění fungování vašeho mozku. Čím déle návykové látky užíváte, tím větší je narušení chemie vašeho mozku. Když jste závislí, váš mozek se stává závislým na chemických látkách obsažených v drogách, které vám přinášejí potěšení. Zvyknete si na užívání drog, abyste mohli normálně fungovat. Závislost se stává cyklem, protože bez drog se cítíte slabí a nemocní, což podporuje nutkavou potřebu užívat drogy.

Úspěšné překonání drogové závislosti a začarovaného kruhu vyžaduje odbornou léčbu drogové závislosti a podporu. Podle lékařských odborníků nabízí dlouhodobá léčba drogové závislosti pacientům nejlepší vyhlídky na úspěšné zotavení.

Správný léčebný program pro vás bude mimo jiné záviset na vaší historii užívání drog, jedinečné situaci, zvláštních potřebách, převažujícím zdravotním stavu, věku a pohlaví. Žádný program léčby drogové závislosti není univerzální. Pokud jste se léčili z drogové závislosti, ale od té doby jste recidivovali, můžete vyžadovat individuální léčebný přístup, behaviorální terapii, rozšířenou péči v závislosti na vaší jedinečné situaci.

Silná podpůrná síť pro drogovou závislost

Zotavování z drogové závislosti je náročná cesta, a jako každá jiná má své vrcholy a pády. Proto je velmi důležité, abyste měli podpůrnou síť, která vás bude povzbuzovat od začátku až do konce. Dobrý program léčby drogové závislosti nabízí nepřetržitou podporu. Je však nezbytné, abyste si vytvořili další podpůrné vztahy se svými blízkými a kolegy, kteří se zotavují ze závislosti, a taky s vyléčenými ze závislosti.

Budování vztahů s lidmi, kteří podporují vaše zotavení, vás povzbudí k tomu, abyste zůstali čistí, což je rozhodující pro váš dlouhodobý úspěch. Jsou to lidé, kterým na vás záleží a kteří vás budou povzbuzovat ve vašich slabých chvílích.

Zdravé dovednosti pro zvládání problémů

Na své cestě k zotavení můžete zažít recidivu. I při léčbě můžete navštěvovat místa, kde se drogy užívají, nebo se stýkat s lidmi, kteří drogy užívají. To může vyvolat recidivu tím, že se u vás vytvoří přetrvávající touha po drogách.

Pouze při absolvování léčby drogové závislosti se vám dostane behaviorální terapie, která vás naučí, jak se těmto spouštěčům vyhnout a jak na ně reagovat. Prostřednictvím komplexních skupinových nebo individuálních terapeutických sezení se můžete naučit a rozvíjet dovednosti zvládání, které vám pomohou činit správná a bezpečná rozhodnutí a proplout tak všemi překážkami, které se mohou během vašeho zotavování objevit.

Zaměřte se na své duševní zdraví

Mezi drogovou závislostí a duševním zdravím existuje velká souvislost. Závislost si vybírá daň na funkci vašeho mozku a duševním zdraví. Najděte si čas na odpočinek a věnujte se činnostem, které vaší mysli umožní restart a uzdravení.

Většina lidí, kteří bojují se závislostí, zažila traumatické události. Proto vám poradenství a terapie rozhovorem mohou pomoci uvědomit si, že drogy používáte jako mechanismus zvládání. To vám také pomůže naučit se pracovat se svými emocemi.

Dlouhodobý závazek a péče proti drogové závislosti

Dlouhodobý závazek a péče jsou rozhodující pro úspěšné překonání drogové závislosti. I po ukončení léčebného programu je důležité, abyste navštěvovali poradenská sezení a setkání podpůrných skupin. Tento dlouhodobý závazek je základem úspěšného zotavení.

Vytvořte si zdravý a smysluplný život bez drog

Vybudování nového a zdravého života vyžaduje velké úsilí a je důležitým krokem k úplnému zotavení. Jako zotavující se ze závislosti byste se měli věnovat činnostem, které vás baví a obnovit své sebevědomí. Během léčby drogové závislosti se doporučuje objevovat nové návyky, koníčky a vztahy, které vám pomohou vést plnohodnotný život bez drog. Zdravé stravování, cvičení, zvládání stresu a pěstování zdravých vztahů může urychlit vaše zotavení a odvrátit recidivu.

Na své cestě k zotavení nezapomeňte uznávat a oslavovat svá vítězství, ať jsou jakkoli malá. Drogová posedlost může být děsivá a může být jednou z nejtěžších věcí, které je třeba překonat. Může to však být zábavná a náročná zkušenost, která vás donutí k zamyšlení a přehodnocení vašeho života za účelem celkového uzdravení. Pamatujte, že léčba drogové závislosti je klíčem k jejímu úspěšnému překonání.