Zdraví

Jak pokračovat po ukončení nevydařeného vztahu

Pokud jste někdy byli v nezdravém vztahu a podařilo se vám z něj dostat – výborně! Svědčí to o tom, že si sami sebe vážíte a respektujete natolik, abyste se zachránili před jakoukoli újmou. Někteří lidé se s rozchodem vypořádají poměrně rychle – možná jim samotné odloučení od osoby, se kterou se rozešli, dodá pocit nesmírného klidu, ale je pravděpodobné, že někteří jiní se z následků rozchodu mohou ještě dlouho vzpamatovávat. Pokud patříte mezi tyto lidi, zde je několik věcí, které vám mohou pomoci přenést se přes tento proces a dokonce najít sami sebe.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vylijte si srdce slovy

Napište o svém rozhodnutí – proč jste ho učinili a jak jste se při něm cítili. Důvod, proč je to důležité, je ten, že vám to pomůže vnést do mysli jasno a pomůže vám to pochopit, jaký je současný stav věcí. Dalším velmi důležitým důvodem, proč si psát, co cítíte, je to, že to může sloužit jako připomínka pro vaše budoucí já o tom, jak jste se cítili v době rozchodu. Když jste na dně, snadno si pomyslíte: „Nikdy jsem se neměl rozcházet“, ale tento písemný dokument vám může pomoci vidět věci znovu zřetelně.

Nevyhledávejte svého bývalého partnera

Je možné, že lidé, kteří se rozcházejí z nezdravého vztahu, se pokusí svého bývalého partnera znovu oslovit. Jakmile jste se rozhodli vše ukončit, nepodléhejte pokušení vrátit se k něčemu špatnému jen proto, že je to pro vás důvěrně známé. Možná vám pomůže odložit všechny věci, které jste od něj dostali nebo které vám ho připomínají – alespoň do doby, než si budete jisti, že jste se přes to zcela přenesli. Pokud máte pocit, že si nemůžete zabránit v tom, abyste je opilí vytáčeli nebo jim posílali stovky zpráv – požádejte kamaráda, aby vám připomněl všechny důvody, proč jste se rozešli.

Nebuďte lehkomyslní

Bolest, kterou cítíte, vás může dohnat k tomu, že budete dělat věci, které nemusí být ve vašem vlastním zájmu. Je běžné, že si lidé hned po rozchodu chtějí nechat udělat tetování nebo si ostříhat vlasy, protože cítí náhlou potřebu se nějak vyjádřit, a i když je to relativně bezpečné, ujistěte se, že to nepřeženete. Vyjádřit své emoce je skvělé – pokud se to děje prostřednictvím pozitivního média, jako je psaní nebo umění, nebo dokonce jen mluvení o tom. Pokud máte pocit, že se chcete zapojit do sebepoškozování nebo do čehokoli, co by mohlo ohrozit vaše zdraví, okamžitě kontaktujte člena rodiny nebo podpůrnou skupinu.

Čas strávený o samotě

Pokud jste byli ve vztahu dlouhou dobu – pravděpodobně jste si na životní styl s partnerem velmi zvykli. To znamená, že zvyknout si na nový životní styl, který vás čeká, by mohlo být obrovskou výzvou. Budete muset trávit mnohem více času sami a to vůbec není špatně. Trocha každodenního času stráveného o samotě vám může skutečně pomoci navázat kontakt se sebou samým, zejména pokud se váš vztah podepsal na vašem pocitu identity. Věnujte se činnosti, kterou rádi děláte nebo která vás zajímá.

Kvalitní čas s přáteli a rodinou

Kromě času, který trávíte sami se sebou, a času stráveného v práci nebo ve třídě se ujistěte, že trávíte kvalitně čas s blízkými přáteli a rodinou. Nikdy neodstřihávejte lidi, kteří vás mají rádi takové, jací jste. Dejte jim vědět o svém rozhodnutí a promluvte si s nimi o tom, pokud se na to cítíte. Toto zdravé prostředí je pro vás velmi důležité, zejména pokud se cítíte citově nejistí a zranitelní.

Mějte se rádi

Láska k sobě samému je tou nejlepší láskou. Jak se učíte poznávat život, přicházíte na to, že vás nikdo nemůže milovat víc než vy sami. Nakonec se může stát, že i váš nejbližší přítel bude muset dát něčemu, nebo někomu jinému přednost před vámi a jediná osoba, na kterou se můžete vždy spolehnout, jste vy sami. Zvláště v tomto těžkém období musíte být v týmu sami sebou.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Choosing Therapy , Marriage