Domov

Jak se rychle zbavit mravenců v domě, prevence před mravenci

Napadení mravenci není nejhorší problém na světě, protože většina druhů mravenců, které se běžně vyskytují v domácnostech, nepůsobí žádné skutečné škody. Dobrou zprávou je, že z více než 1 000 klasifikovaných druhů mravenců ve světě se jen několik druhů pravděpodobně ukrývá v domech a ještě méně jich pravděpodobně bodá nebo způsobuje škody. Naprostá většina druhů mravenců jsou obyvatelé zahrad, kteří přinášejí více užitku než škody – například provzdušňují půdu nebo potlačují škodlivé škůdce, jako jsou mšice.

Mravenci potulující se uvnitř domu jsou však nepříjemní a někdy mohou šířit nežádoucí bakterie. Odrůdy běžně známé jako mravenci tesaříci (Camponotus spp.) mohou způsobit škody tím, že se zavrtávají do dřevěných konstrukčních prvků domu.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Struktura kolonie mravenců

Mravenci jsou společenská zvířata, která obvykle tvoří kolonie, v nichž jednotlivci zastávají různé role. Jedna nebo více „královen“ jsou rozmnožující se jedinci, kteří zůstávají ve skrytém hnízdě. Jejich úlohou je jednoduše pokračovat v produkci dalších mravenců a udržovat kolonii. Ostatní jedinci – ve větších koloniích jich může být až několik milionů – jsou známí jako mravenčí dělníci. Mladší dělnice obvykle zůstávají uvnitř hnízda, kde slouží potřebám královny a udržují nebo rozšiřují hnízdo, zatímco starší dělnice se pohybují mimo hnízdo, aby získávaly potravu pro kolonii. Právě tyto starší dělnice můžete vidět, když se projeví mravenčí nákaza.

Mravenčí invazi nikdy nezvládnete, pokud pouze postříkáte mravence, kteří jsou viditelní, protože to jsou pouze starší dělnice, které jdou po zavedených cestách do a ze skrytého hnízda někde ve zdech vašeho domu. I když to zní divně, klíčem k likvidaci viditelných mravenců je zaměřit se na ty, které nevidíte. Je to proto, že královna – ta, která klade všechna vajíčka – nikdy neopouští hnízdo. Zůstává jen ukrytá v hnízdě a je krmena dělnicemi. Pokud tedy viditelné dělnice pouze postříkáte pesticidy, královna jednoduše vyprodukuje další, které je nahradí, a zamoření nikdy neskončí.

Klíčem k úspěchu je tedy zaměřit se na mravenčí královnu, což může být poměrně složité, protože hnízda jsou často hluboko ukrytá za zdmi nebo pod betonovými deskami.

3 způsoby, jak se zbavit mravenců

Prvním klíčovým krokem při likvidaci mravenčího zamoření je identifikace cest, po kterých se dělnice pohybují do hnízda a z něj. Všichni viditelní mravenci, kteří se pohybují uvnitř vašeho domu, hledají potravu, a jakmile najdou jedlý materiál, dělnice jej odnesou zpět do hnízda. Tím mravenec zanechává chemickou cestu neboli stopu, po které se jeho kolegové dělníci vydávají sbírat další potravu.

Právě toto chování umožňuje bojovat proti mravencům, protože nyní můžete dělnice oklamat, aby přinesly nějakou formu otrávené potravy (mravenčí návnadu) zpět do hnízda.

Použití návnad na mravence ve vnitřních prostorách

Vyhněte se pokušení jednoduše použít pesticidy k postřiku viditelných mravenců pochodujících po stezkách uvnitř vašeho domu. Postřiky pesticidy mohou zlikvidovat několik viditelných mravenců, ale rychle je nahradí další a vy nikdy nedosáhnete skutečného pokroku při likvidaci zamoření. Místo toho využijte tyto dělnice jako vstupenku do kolonie tím, že jim umístíte návnadu, kterou si mravenci odnesou zpět do skrytého hnízda.

Návnady proti mravencům jsou jedlé materiály, obvykle sladké sacharidy smíchané s látkami, které jsou pro mravence toxické, ale mají minimální toxicitu pro domácí zvířata nebo lidi. Některé návnady pro mravence se vyrábějí především z kyseliny borité, přírodní látky, která při správném použití není pro člověka toxická.

Nástrahy proti mravencům mohou být „stanice“ obsahující granulované materiály nebo kapaliny, které se rozprašují na povrchy. Ať už použijete jakoukoli formu návnady na mravence, snažte se ji umístit v blízkosti viditelných mravenčích cest, ale mimo dosah domácích zvířat a dětí. Návnada bude nejúčinnější, pokud budete ostatní povrchy udržovat čisté, aby návnada byla jedinou dostupnou sladkou látkou, která mravence přiláká.

Mravenčí dělnice donesou pesticidní návnadu zpět do hnízda, ale likvidace kolonie může trvat několik dní, nebo dokonce několik týdnů, pokud je kolonie velmi početná nebo má několik královen, jako je tomu u některých druhů mravenců. Pokud mravenci vyprázdní návnadovou stanici, může být dokonce nutné ji vyměnit. Postupně se však dočkáte ukončení zamoření.

Použití postřikových pesticidů ve venkovním prostředí

Pokud se vám podaří vysledovat stopy mravenců a identifikovat venkovní hnízdo kolonie, může mít smysl aplikovat silnou dávku tekutého pesticidu, který se může vsáknout až ke královně. Účinné může být zalití hnízda schváleným insekticidním postřikem (při dodržení všech pokynů na etiketě). Ujistěte se však, že se jedná o kolonii, která způsobuje problém s napadením v interiéru. Mnoho druhů mravenců jsou užiteční zahradní tvorové, které nemáte důvod zabíjet.

Udržujte všechno v čistotě

Pro prevenci a kontrolu jakéhokoli škůdce je rozhodující hygiena. Stejně jako všichni živí tvorové potřebují mravenci k přežití vodu, potravu a úkryt. Mravenci opouštějí úkryt své kolonie, aby našli potravu a vodu. Neusnadňujte jim to. Udržujte potraviny uzavřené, podlahy zametené a všechny povrchy čisté. Obzvláště dbejte na čistotu věcí v době, kdy se zaměřujete na hnízdo, protože tak se sladká mravenčí návnada stane pro mravence jedinou dostupnou věcí. Neodstraňujte však stopy po mravencích, dokud zamoření nezlikvidujete, protože tyto stopy umožní mravencům najít vaši návnadu a odnést ji zpět do hnízda. Po likvidaci zamoření pak vyčistěte povrchy cest a udržujte je v čistotě.

Co způsobuje výskyt mravenců v domácnosti?

Mravenci jsou běžnými škůdci v domácnostech z velmi jednoduchých důvodů. Vnitřní prostory, zejména kuchyně a spíže, jsou pro ně zdrojem potravy a úkrytem. Drobky, rozsypané potraviny a krmivo pro domácí zvířata jsou pro mravence velmi atraktivní a tmavé prostory ve stěnách a pod podlahou jim nabízejí dostatek míst k vytvoření hnízd. Likvidace mravenců a prevence jejich výskytu spočívá především v tom, že jim odepřete potravní látky a místa k hnízdění.

Jak předcházet mravencům v domácnosti

Mravenci jsou drobní tvorové a do domů a budov se mohou dostat nepatrnými škvírami a štěrbinami. Abyste to minimalizovali, utěsněte okolí oken a dveří a všechna místa vstupu kabelů, potrubí a drátů. Pravidelně kontrolujte základy, zda v nich nejsou drobné škvíry, kterými se mravenci mohou dostat do domu.

Udržováním čistoty od drobků a skladováním potravin v uzavřených nádobách odepřete mravencům potravu, kterou hledají, a eliminujte hlavní důvod, proč vůbec přicházejí do interiéru.

Mravenci vs. mravenci tesaříci vs. termiti

Existuje několik typů běžných mravenců, kteří se vyskytují v domácnosti a je důležité určit, s jakými máte co do činění, abyste mohli přijmout správná opatření.

Druhy, se kterými se nejčastěji setkáte uvnitř domu, jsou mravenci chodníkoví, mravenci domácí zapáchající a mravenci faraonovi (známí také jako mravenci cukroví). Tyto druhy se vyskytují ve většině států a živí se hojně cukry, tuky a dalšími látkami, které se běžně vyskytují v obytných kuchyních. Mohou mít tmavě hnědou, černou nebo světle žlutohnědou barvu, a přestože jsou velmi otravní a potenciálně nehygieničtí, nepředstavují příliš vážné riziko.

Mravenci tesaříci (Camponotus spp.) jsou však jiný příběh. Tito poměrně velcí mravenci (až jeden a půl centimetru) mají červenooranžovou až černou barvu. Pokud uvidíte mravence s křídly, pravděpodobně se jedná o dělnice tesaříka. Mravenci tesaříci jsou závažnějšími škůdci než většina druhů, protože se živí hlavně rozkládajícím se dřevem a tunely, které si v dřevěné konstrukci domu prorazí, aby se dostali k rozkládajícímu se dřevu, mohou způsobit značné škody na konstrukci. Jasným příznakem je, že kolem základů a parapetní desky domu můžete vidět zbytky dřevěného prachu a trosek, které mravenci odstranili, když si v konstrukci domu prorazili tunely.

Ještě závažnější jsou termiti (Isoptera spp.). Na první pohled mohou termiti a tesaříci vypadat stejně, pokud jde o barvu, velikost a typ škod, které způsobují. Při bližším pohledu však zjistíte, že tělo termita nemá úzký „pas“ a zřetelně členěné tělo, které se vyskytuje u mravenců tesaříků. Termiti mají také čtyři stejně velká křídla, zatímco mravenci tesaříci mají zadní křídla kratší než přední.

Pokud je zjištěn některý z těchto škůdců, měli byste zvážit přivolání deratizátora ke konzultaci, protože pokud nejsou kontrolováni, mohou způsobit značné škody na konstrukci.

Nejčastější dotazy

Ničí mravenci dřevo?

Ne všichni mravenci představují riziko pro dřevěnou konstrukci vašeho domu. Toto riziko pro konstrukci vašeho domu představuje pouze mravenec tesařík. Ostatní, běžnější mravenci, jsou spíše na obtíž než vážným nebezpečím.

Kdy mám zavolat profesionála?

Pokud máte podezření, že vám mravenci tesaříci tunelují ve stěnách, pravděpodobně budete chtít zavolat profesionálního deratizátora, který vám poskytne konzultaci a ošetření. S většinou ostatních případů napadení mravenci si může poradit majitel domu, i když to může vyžadovat trpělivé úsilí v průběhu několika týdnů nebo dokonce měsíců. Pokud však napadení mravenci přetrvává i po usilovném úsilí o jejich potlačení, poraďte se o dalším postupu s deratizátorem.

Máte-li podezření na poškození termitem, pak je nutná odborná péče. Stejně důležité bude nechat odborníka vyměnit veškeré poškozené konstrukční dřevo.

Existují nechemická ošetření pro likvidaci mravenců?

Nejběžnější látkou v návnadách proti mravencům, které se používají k narušení reprodukčního cyklu mravenčích kolonií, je borax, přírodní látka, která v malém množství není toxická pro člověka ani domácí zvířata. Nejběžnější postřiky proti mravencům používají pyretroidy nebo pyrethrinové sloučeniny pocházející z květů chryzantém, které působí tak, že mravence paralyzují. Jejich toxicita pro člověka nebo domácí zvířata je nízká.

Pokud se však chcete vyhnout jakýmkoli syntetickým chemickým látkám, můžete vyzkoušet celou řadu přírodních prostředků, které mravence eliminují a odrazují. Většina z nich je účinnější při odpuzování mravenců než při hubení existujících kolonií, ale stojí za to je vyzkoušet, než se uchýlíte k zakoupeným chemikáliím.

Mezi látky, které často fungují na zbavení se mravenců, patří např:

Ocet
Borax
Bylinky a koření
Esenciální oleje
Kávová sedlina
Okurkové nebo citrusové slupky