Jak vybrat nejlepší a kvalitní rychlovarnou konvici

Pokud potřebujete a hledáte kvalitní rychlovarnou konvici, tak není zrovna vhodné vybírat jen podle ceny a designu. Samozřejmě, že rychlovarná konvice bude stále na očích a chcete, aby ladila s vaší kuchyňskou linkou, ale zaměřte se také na správnou volbu objemu a funkcí.

Pryč jsou ty časy, kdy jsme si na sporáku vařili vodu na čaj či kávu v kastrůlku nebo v klasické konvičce, kterou jsme jednoduše postavili na plotýnku nebo hořák. Dnes jsou již rychlovarné konvice nedílnou součástí každé domácnosti a staly se významným pomocníkem nejedné hospodyňky.

Pokud chcete, aby konvice plnila svoji funkci a rychle ohřála vodu na oblíbenou kávu či čaj, tak je důležité se zaměřit i na její parametry. Jednou ze základních věcí před zakoupením varné konvice je umístění topné spirály, tedy jestli je spirála skrytá, nebo je umístěná viditelně.

Skrytá topná spirála je zabudovaná ve spodní části konvice pod nerezovým dnem. Takto zkonstruované konvice sice vodu ohřívají déle, zato ale nedochází k usazování vodního kamene. Konvice se proto mnohem lépe čistí a vy v ní můžete ohřívat i jinou tekutinu než jen vodu.

Viditelná topná spirála zajistí rychlejší ohřev, ale jak je již zřejmé, dochází na ní k častému usazování vodního kamene. S tím poté souvisí i obtížnější čištění.

Jaký celkový objem rychlovarné konvice zvolit

Neméně důležitou otázkou při výběru je celkový objem a velikost konvice. Tyto parametry se odvíjí od vašich denních potřeb a počtu osob v domácnosti. Promyslete si, na co nejčastěji konvici využíváte, pro kolik lidí najednou a jestli míváte hodně návštěv. Všechny tyto body by následně měly ovlivnit finální výběr objemu.

Na trhu naleznete konvice o objemu 0,4 až 3 litry. Pro dvoučlennou domácnost bude pravděpodobně nejvhodnější konvice s objemem kolem 1,5 litru. Pokud si často vychutnáváte společnost s návštěvami, raději volte objemnější konvice o 1,7 l. S tou v klidu obsloužíte i větší návštěvu. Konvice o objemu větším než 1,7 litru ocení především vícečlenné domácnosti.

Kvalitní rychlovarné konvice můžete koupit zde: Alza.cz  *  Mall.cz  *  Okay.cz

Základní funkce a další parametry rychlovarné konvice

Každý moderní spotřebič dostane do výbavy nějakou tu funkci a to samé platí i u rychlovarných konvic. Doplňkové funkce a výbava konvice bývá mnohdy i důležitějším parametrem při výběru než materiál a objem. Mezi nejžádanější funkce patří především regulace teploty, tedy možnost nastavit volitelnou cílovou teplotu.

Rychlovarná konvice s regulací teploty – skvělá funkce pro ty z vás, kteří si rádi připravujete zelené čaje a jiné nápoje vyžadující určitou teplotu. Škála nastavení se obvykle pohybuje od 50 do 100 °C.

Ukazatel hladiny vody – konvice vybavené vodoznakem indikují výšku hladiny vody. Nevýhodou je jejich náchylnost k usazování vodního kamene.

Displej – přehledně zobrazuje navolenou teplotu, případně i dobu ohřevu.

Automatické vypnutí při varu – bezpečnostní prvek moderních konvic může být doplněn i o akustický signál spolu se změnou podsvícení.

Pojistka – další bezpečností prvek, který zabrání zapnutí prázdné konvice.

Konvice na čaj – v souvislosti s rychlovarnými konvicemi jsou konvice na čaj vybavené kromě možnosti ohřevu také sítem na čaj a funkcí na nastavení teploty.

Vyjímatelný filtr – umožní přidání a vyjmutí filtru třeba na čaj, dle potřeby.

Naviják na elektrický kabel – skryje zbytečně dlouhý kabel od konvice.

Světelné efekty – klasické zvukové upozornění bývá doplněno světelnými efekty. Nejčastěji pak svítí celá konvice v určité barvě. Nejpůsobivější vizuální efekt však funkce plní u skleněných konvic.

Varná konvice do auta – zmiňované konvice na cestování jsou často vybavené připojením do standardní zásuvky zapalovače a nižším příkonem, aby nemohly vyčerpat autobaterii.

Základna konvice – v návaznosti na jednoduchou a bezpečnou obsluhu spotřebiče je třeba zmínit i typ základny, tedy podstavec konvice. U otočné základny nemusíte přemýšlet nad tím, jak konvici správně usadit. Některé základny dražších modelů bývají opatřeny tlačítky, která umožňují regulaci teploty ohřevu. Průměr základny se pohybuje v závislosti na objemu a velikosti konvice mezi 6–22 cm.

Výběr rychlovarné konvice podle materiálu

Při výběru rychlovarné konvice už máme mnohdy představu o tom, jak by měla ideálně vypadat a jakou by měla mít barvu. Zároveň je při výběru důležitý i materiál, ze kterého je konvice vyrobená.

Plastové rychlovarné konvice
K nejlevnějším modelům řadíme právě plastové rychlovarné konvice. Nižší cena je vyvážena méně odolným materiálem a často i nižší životností. Vždy však záleží na daném typu. Levná plastová konvice sice může být praktická, co se týká ceny a čištění, ale silný zápach plastu se při ohřívání může přenášet i na konzumovanou tekutinu. Proto by neměla být cena hlavním rozhodovacím parametrem. Plastové konvice jsou potom ideální na cestování i díky lehkému snadno udržovatelnému materiálu.

Nerezové rychlovarné konvice
Odolný nerez je nejméně náročným materiálem na údržbu a patří k těm nejoblíbenějším. Na trhy už obvykle najdete konvice s ochrannými prvky, přesto si však především levnější produkty dobře ověřte. Pokud nerezová konvice nedisponuje žádnou ochranou, může vás snadno popálit.

Keramické rychlovarné konvice
Pro milovníky neotřelých stylů tu jsou keramické rychlovarné konvice. Vyrábí se v tradičních provedeních s retro teploměrem i v příjemných pastelových barvách. Podrobnější nabídku naleznete v sekci rychlovarné konvice retro. Ačkoliv jsou tyto konvice o něco těžší, dobře izolují teplo a zajistí mnohem tišší provoz. Při jejich manipulaci buďte však opatrní. Podobně jako skleněné konvice, i keramika by se mohla při větším otřesu rozbít.

Skleněné rychlovarné konvice
V kombinaci s nerezem často nalezneme i skleněné rychlovarné konvice. Zajímavé provedení, u kterého můžeme jednoduše sledovat množství tekutiny, bývá často barevně podsvícené. Moderní design je však vyvážen horší údržbou oproti nerezu. Na skleněném povrchu jsou snadno vidět otisky prstů a spolu s keramikou bývá náchylný k rozbití.

Důležitá je i bezpečnost rychlovarné konvice

Zásady bezpečnosti jsou prioritou a to u jakéhokoliv spotřebiče, rychlovarné konvice nevyjímaje. Většina konvic, které se v současnosti vyskytují na trhu, disponují různými ochrannými prvky, jež usnadňují jejich používání.

Moderní rychlovarné konvice disponují řadou bezpečnostních prvků. Během vaření vody by každý spotřebič měl na svou činnost upozorňovat i jinak než hlučností a sepnutým aktivačním tlačítkem. Většinou je opatřen svítící diodou, která po dovaření a vypnutí spínače zhasne. Manipulace s konvicí by měla být snadná, bezpečná a srozumitelná běžnému uživateli.

Jak nejlépe a co nejrychleji vyčistit rychlovarnou konvici

Není nic horšího, než rychlovarná konvice, která je zanesená vodním kamenem. Nejen, že to nevypadá hezky, ale ještě to může ohrozit naše zdraví. Většina lidí má ve zvyku, že po dovaření a rozlití potřebného množství vody ponechá zbytek v konvici a vrátí zpět na základnu.

To bohužel není moc dobrý nápad, protože kámen se pak usazuje mnohem rychleji a konvici je potřeba čistit častěji. Tvorbu vodního kamene urychluje také tvrdá voda. Díky vrstvě vodního kamene se prodlužuje doba, kterou potřebujeme na ohřátí vody, navíc může dojít k přehřátí spotřebiče, v horším případě k nevratnému poškození.

I rychlovarnou konvici je tedy třeba jednou za čas čistit především kvůli vodnímu kameni.

Existuje několik způsobů, jak se zbavovat vodního kamene. První možností je lžíce kyseliny citronové nebo o něco účinnější hrníček octa. Ten jen nalijete do konvice s vodou, převaříte a necháte hodinu působit. Poté v konvici několikrát převaříte čistou vodu. Další možností je použití odvápňovacího čističe, který se vyrábí obvykle v tekuté formě, ale najdete i tabletové.

Samozřejmě je možné použít i běžný ocet, který využívá snad nejvíce domácnosti. Je rychlý, ale typický zápach octa každému nevoní. Kouzlo octové očisty spočívá v tom, že vezmeme zhruba 200 až 250 ml kuchyňského octa, nalijeme do konvice, přisypeme 1 vrchovatou lžičku soli, dolijeme vodou tak, aby končila cca 2 cm pod maximální ryskou, a dáme vyvařit.

Pro ty z vás, kteří nedůvěřují octu nebo nesnáší jeho charakteristický zápach, přichází ke slovu coca-cola. U té je použití jednoduché, protože jí jen nalijeme do konvice, zaklopíme a necháme působit do druhého dne. Následující den stačí vylít, vypláchnout, převařit jednu konvici vody a rychlovarná konvice je čistá, bez vodního kamene a připravena k opětovnému použití.