Každodenní potraviny, které účinně zmírňují stres

Pravděpodobně víte, že stres ovlivňuje váš výběr potravin a nutí vás přejídat se a vybírat si jídla a nápoje s vysokým obsahem tuku, cukru a kofeinu namísto zdravých variant. I když jsou tyto potraviny jednou za čas v pořádku a dodají vám potřebnou energii, dopřávat si je jako obranu proti stresu je zcela nesprávné. Ovoce a zelenina spolu s vlákninou a potravinami bohatými na sacharidy mohou mozku signalizovat, aby produkoval více uklidňujícího hormonu serotoninu. Dopřejte si tyto potraviny jako prevenci i úlevu od stresu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Ořechy

Mezi zdravotní výhody zařazení hrsti ořechů do jídelníčku patří úleva od stresu. Stres je zodpovědný za mnoho fyziologických reakcí v našem těle. Ořechy patří mezi potraviny, které snižují náš krevní tlak reagující na stres. Jsou také bohaté na zinek, zdravé tuky a bílkoviny. Které ořechy jsou tedy nejlepší, abyste se nezbláznili? Jezte jich celou řadu, jen se ujistěte, že si vybíráte nesolené verze.

Listová zelenina

K řadě důvodů, proč konzumovat listovou zeleninu, přidejte ještě jeden. Nedostatek kyseliny listové, živiny, která se hojně vyskytuje v zelené listové zelenině, jako je špenát a kapusta, je podle finské studie spojen s rozvojem depresivních příznaků. Dopřejte si tedy potraviny bohaté na foláty, které zmírňují stres a depresi. Patří mezi ně tmavá listová zelenina, brokolice, chřest, avokádo, okra, hrášek, citrusové plody, fazole a čočka.

Vejce

Podle studií může nedostatek vitaminu D zvýšit riziko deprese ve středním věku. Proto kromě pobytu na slunci nezapomeňte zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamin D při depresi a stresu, jako jsou vaječné žloutky, hovězí játra, sýry a obohacené potraviny.

Kvašené potraviny

Zdravá střeva znamenají zdravou mysl – to je důvod, proč se ve stresu cítíte špatně od žaludku. Studie naznačují, že mikrobi v našich střevech souvisejí s emoční pohodou a zdravím našeho centrálního nervového systému. Zdůrazňují důležitou roli bakterií v obousměrné komunikaci mezi střevy a mozkem. Některé druhy dobrých bakterií, jako je L. rhamnosus, se mohou ukázat jako užitečné při poruchách souvisejících se stresem, jako je úzkost a deprese. Dopřejte si antistresové potraviny, jako je jogurt, kysané zelí, kimči, nakládaná zelenina a další fermentované potraviny.

Ovoce a zelenina

Ukazuje se, že vaše maminka měla celou dobu pravdu. Podle jedné studie je konzumace 7 až 8 porcí ovoce a zeleniny skvělým způsobem, jak zahnat depresi. Studie odhalila, že ve dnech, kdy mladí dospělí snědli více porcí ovoce a zeleniny, zažívali větší pozitivní náladu, která pokračovala i následující den.

Dejte si citrusové plody a bobulovité ovoce kvůli vitaminu C, který je známým prostředkem proti stresu.

Hořká čokoláda

Na čokoládě je něco, co vás prostě uvede do blaženého stavu. Jedna z nejlepších potravin proti stresu, zejména hořká čokoláda, je plná antioxidantů a polyfenolů. Podle jedné studie po 30 dnech konzumace nápoje z hořké čokolády účastníci uváděli výrazně vyšší sebehodnocení klidu a spokojenosti ve srovnání s placebem. To z ní činí jednu z nejchutnějších uklidňujících potravin při stresu a úzkosti.

Tučné ryby

Tučné ryby, jako je losos, jsou další z našeho seznamu potravin pro odstraňování stresu. Údaje ze studií naznačují, že doplnění stravy o omega-3 mastné kyseliny může u zdravých mladých dospělých snížit zánět a úzkost. Mezi účastníky bylo zaznamenáno 20 % snížení příznaků úzkosti, což poukazuje na potenciální přínos omega-3 mastných kyselin pro jedince bez diagnózy úzkostné poruchy. Mezi další omega-3 potraviny, které snižují stres, patří lněný olej, vlašské ořechy, chia semínka a sójové boby.

Ovesné vločky

Stává se z vás kvůli stresu bručoun? Pokud máte rádi ovesné vločky, vyzkoušejte je. Vysoký obsah tryptofanu v ovesných vločkách vám zlepší náladu. Podle studie tryptofan způsobil, že účastníci byli méně hádaví a příjemnější. Muži na doplnění tryptofanu reagovali lépe a chovali se méně dominantně. Zlepšilo se také jejich vnímání příjemnosti.

Dalšími potravinami s vysokým obsahem tryptofanu, které odbourávají stres, jsou krůtí maso, králičí maso, hovězí maso, tuňák, korýši, sója, vejce, dýňová semínka, fazole a čočka.

Česnek

Výzkum ukázal, že jedinci trpící stresem a úzkostí mají obvykle v těle nízkou hladinu zinku a doplnění stravy o zinek tyto příznaky zmírňuje. K tomu se hodí česnek. Nejenže má řadu zdravotních výhod, ale je také jednou z potravin, které pomáhají při stresu a úzkosti. Pokud nemáte pro česnek slabost, vyzkoušejte jiné potraviny bohaté na zinek, jako jsou fazole lima, ledvinky, špenát, hovězí maso a krevety.