Každodenní zdravotní problémy, které může vyřešit jedlá soda

Sláva jedlé sody ovládla téměř všechny oblasti našeho každodenního života včetně vaření, čištění, praní, peelingu a dalších. Jedlá soda (soda bicarbona) neboli hydrogenuhličitan sodný je dnes známý také tím, že řeší každodenní zdravotní problémy, jako jsou alergie, žaludeční potíže, akné, suchá pokožka hlavy a mnoho dalších. Vhodnou složkou pro domácí léčbu je to, že je zcela přírodní.

Každý zdravotní problém má jedinečný způsob použití jedlé sody, který pomáhá zmírnit stávající příznaky a přináší úlevu. Podívejme se na 13 běžných zdravotních problémů a na to, jak můžeme jedlou sodu použít k jejich léčbě.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Inhalační alergie

Každý den vdechujete látky znečišťující ovzduší z vozidel, průmyslu a dalších zdrojů. Ty u vás mohou vyvolat mírné inhalační alergie. Mezi běžné příznaky těchto alergií patří rýma, svědění nosu, kýchání a oteklé oči. Tyto alergie nejsou život ohrožující, pokud se nerozvinou do astmatu nebo pokud již máte existující onemocnění dýchacích cest. Jedlá soda může tyto příznaky alergie zmírnit.

Jak se používá: Rozpusťte půl lžičky soli a špetku jedlé sody v šálku teplé vody. Přeneste tento roztok do lahvičky s rozprašovačem nebo do kapátka na léky. Stříkněte roztok do jedné nosní dírky a zároveň zavřete druhou a zhluboka dýchejte. Totéž opakujte i u druhé nosní dírky. Tento postup můžete provádět třikrát až čtyřikrát denně.

Žaludeční potíže

Jedlá soda vás může zbavit běžných žaludečních potíží, jako je plynatost, pálení žáhy, špatné trávení, reflux a žaludeční nevolnost. Podívejte se, jak ji můžete používat.

Žaludeční plyny: V případě potíží s plynatostí si můžete ulevit popíjením sklenice vody, do které jste přidali špetku jedlé sody. Stejný prostředek můžete použít, pokud vás trápí bolesti z překyseleného žaludku i při zažívacích potížích. Trpíte-li bolestmi žaludku způsobenými plynatostí, můžete popíjet vodu smíchanou se dvěma lžícemi citronové šťávy a čtvrt lžičkou jedlé sody.

Pálení žáhy: Pro zmírnění pálení v krku můžete rozpustit lžičku jedlé sody ve sklenici vody a popíjet ji.

Reflux: Směs jablečného octa a lžičky jedlé sody rozpuštěné ve sklenici vody může zmírnit příznaky refluxu.

Žaludeční nevolnost: Pokud se vám zvedá žaludek, pomalu usrkávejte sklenici citronovo-limetkové sody smíchané s půl lžičkou jedlé sody.

Potíže v ústech

Jedlá soda vám může pomoci při potížích souvisejících s ústy, včetně zápachu z úst a drobných poranění a vřídků na vnitřní straně ústní dutiny. Podívejte se, jak ji můžete použít

Špatný dech: Zbavte se zápachu z úst vyplachováním úst sklenicí vody smíchanou se lžičkou jedlé sody. Ta neutralizuje nepříjemný zápach.

Řezné rány a vředy: Pomocí jedlé sody si můžete ulevit od řezných ran a vředů na vnitřní straně úst. Smíchejte několik lžiček jedlé sody ve sklenici teplé vody a používejte ji jako výplach úst podle potřeby.

Pomocí jedlé sody si můžete také vyrobit vlastní zdravou zubní pastu. Stačí smíchat několik kapek mátového oleje s jedlou sodou v malé misce. Do směsi můžete namočit vlhký zubní kartáček a začít si zuby čistit jako obvykle.

Kvasinkové infekce

Mírné kvasinkové infekce, které způsobují svědění a pálení, lze léčit pomocí jedlé sody. Podívejte se, jak ji můžete použít.

Můžete smíchat polévkovou lžíci jedlé sody se sklenicí vody a roztok vypít. V případě potřeby můžete přidat také citronovou šťávu, která nápoj ochutí. Tento nápoj pijte několikrát denně, dokud infekce nezmizí.

Úlevu od nepříjemných pocitů způsobených kvasinkovými infekcemi může přinést také teplé namáčení s jedlou sodou. Nasypte půl šálku jedlé sody do teplé vody ve vaně a namáčejte se asi 20 minut. V této směsi se sodou se můžete namáčet dvakrát až třikrát denně, dokud se příznaky nezmírní.

Svědění kůže a bodnutí hmyzem

Jedlá soda může léčit svědění kůže a také neutralizovat kyselost po bodnutí hmyzem na kůži. Podívejte se, jak ji můžete použít.

Při svědění kůže můžete přidat šálek jedlé sody do vody ve vaně. Můžete také vytvořit pastu z jedlé sody a vody a nanést ji na postižené místo. Stará kůže ustoupí novým zdravým kožním buňkám.

Při poštípání či bodnutí hmyzem můžete pastu z jedlé sody a vody rozetřít na postižené místo jako mast.

Ztvrdlé mozoly

Mozol je ztluštělá a ztvrdlá část kůže nebo měkké tkáně, zejména té části těla, která byla vystavena tření. Nejčastěji se tak děje na chodidlech. Jedlá soda může pomoci tyto tvrdé mozoly změkčit. Podívejte se, jak ji můžete použít.

Rozmíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody v lavoru s teplou vodou a přidejte několik kapek levandulového oleje.

Do tohoto roztoku namočte nohy na 15 minut.

Mozoly vydrhněte pomocí 3 dílů jedlé sody, 1 dílu vody a 1 dílu hnědého cukru.

Naneste hydratační krém a zabalte nohy do teplého ručníku a nechte 5 minut působit.

Podráždění při holení

Pokud máte podrážděnou pokožku, která vás pálí nebo štípe, může vám pomoci jedlá soda. Podívejte se, jak ji můžete použít.

Pro muže s citlivou pokožkou je roztok jedné polévkové lžíce jedlé sody v jednom šálku vody dobrým prostředkem před holením nebo zklidňujícím oplachem po holení.

Abyste se snadno zbavili podráždění, rozpusťte trochu jedlé sody v misce se studenou vodou. Do tohoto roztoku namočte ručník nebo několik vatových tamponů a přiložte je na podrážděnou oblast pokožky.

Lupy

Lupy mohou způsobovat svědění pokožky hlavy, a pokud je necháte bez kontroly, mohou také způsobit pupínky. Jedlá soda může pomoci lupy zmírnit.

Jak postupovat: Místo obvyklého šamponu si namočte vlasy a vmasírujte jedlou sodu do pokožky hlavy. Důkladně je opláchněte, osušte a upravte jako obvykle. Pozitivní výsledky zaznamenáte při několika pravidelných mytích.

Onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin lze zpomalit požitím jedlé sody. Výzkumy ukazují, že mnoho pacientů s onemocněním ledvin vykazuje nízkou hladinu hydrogenuhličitanů v těle. Tento stav je znám jako metabolická acidóza.

Jedlá soda pomáhá tuto hladinu hydrogenuhličitanů regulovat a zpomalit progresi onemocnění ledvin. U pacientů, kterým byly denně podávány tablety hydrogenuhličitanu sodného, byly zjištěny pozitivní výsledky.

Před použitím domácích prostředků k léčbě vysoce závažných onemocnění se určitě předem poraďte se svým lékařem.

Plísně na nehtech u nohou

Plísně na nehtech nohou lze léčit pomocí pasty z jedlé sody. Tento prostředek lze použít také k léčbě plísně na prstech. Podívejte se, jak ji můžete použít.

Plíseň nehtů na nohou lze vyléčit jemným potíráním napadených nehtů pastou z jedlé sody. Nechte ji několik minut působit, omyjte teplou vodou a důkladně osušte. Takto postupujte každý den, dokud plíseň nezmizí.

Chcete-li udržet nehty zdravé, masírujte kůžičku a nehtové lůžko pastou z jedlé sody. Pro zdravé nehty to můžete dělat jednou týdně. Tím také zabráníte změně barvy nehtů.

Rakovinové vředy

Pacienti s rakovinou jsou obvykle v rámci léčby vystaveni škodlivému ozařování nebo chemoterapii. Ty mohou způsobit vedlejší účinky, jako je výskyt vředů v ústech. Ty mohou být bolestivé, nicméně jedlá soda může pomoci tyto vředy v ústech zmírnit. Podívejte se jak.

Vředy uvnitř úst lze zmírnit vyplachováním roztokem jedlé sody, soli a vody. Smíchejte sklenici teplé vody s čajovou lžičkou jedlé sody a špetkou soli. Vypláchněte si ústa a vyplivněte.

Jakýkoli bolák mimo ústa lze ošetřit tak, že si připravíte pastu ze lžíce jedlé sody a lžičky vody a nanesete ji na postižené místo.

Zánět spojivek (růžové oko)

Zánět spojivek neboli růžové oko je vysoce nakažlivé onemocnění oka způsobené buď bakteriální, nebo virovou infekcí. Oko je velmi citlivá oblast těla a je třeba dbát velké opatrnosti, pokud ho hodláte léčit pomocí domácího prostředku. Protože se jedná o nakažlivou nemoc, je třeba sterilizovat všechny předměty, které přijdou do styku s infikovaným okem.

Jak na to: K léčbě zánětu spojivek smíchejte čtvrt čajové lžičky jedlé sody s půl šálkem sterilizované vody. Míchejte, dokud se veškerá jedlá soda nerozpustí. Pomocí kapátka použijte roztok jako výplach očí. Po opláchnutí oko jemně otřete a osušte si obličej měkkým hadříkem. Okamžitě omyjte všechny předměty, které byly v kontaktu s infikovaným okem.

Dehydratace

Dehydratace je ztráta vody a důležitých minerálů z těla způsobená různými příčinami, jako je průjem, zvracení a další. Jedlá soda může pomoci zmírnit dehydrataci. Podívejte se, jak na to.

Pokud jste dehydratovaní, smíchejte jednu čajovou lžičku soli, jednu třetinu čajové lžičky jedlé sody, jednu malou čtvrtku šálku cukru a čtvrt litru vody. Tyto ingredience pořádně promíchejte v láhvi. Pro ochucení můžete přidat také citron. Vypijte tento roztok a vaše tělo bude schopno znovu získat energii a také zůstat hydratované.

Nyní, když už víte, jak může jedlá soda vyřešit vaše každodenní zdravotní problémy, zkuste použít tyto levné prostředky s jedlou sodou. Pokud však držíte přísnou dietu s omezením soli, nebo vám bylo doporučeno vyhýbat se sodíku, jedlou sodu neužívejte, protože by to mohlo vést k vážnějším problémům. Pokud zaznamenáte jakoukoli alergickou reakci nebo pocítíte nepříjemné pocity, léčbu okamžitě přerušte a navštivte lékaře, abyste předešli dalším komplikacím.