Zahrada

Kdy a jak hnojit hortenzie pro bujnější květy a zdravé listy

Hortenzie jsou oblíbené pro své velké květy a atraktivní barvy. Ve své zahradě je uvítáte jako nádherný ústřední bod nebo jako nápadné řezané květiny. Snadno si je oblíbíte, ale potřebují trochu více péče v oblasti hnojení. Nezapomeňte několikrát ročně dodržovat tyto pokyny pro hnojení hortenzií. Pomocí těchto tipů budete moci v létě a na podzim mít ještě bujnější květy a udržet zdravé listy.

Před hnojením je užitečné znát typ hortenzie, kterou pěstujete. Třemi nejoblíbenějšími odrůdami jsou hortenzie latnatá, hladká a velkolistá. Tento průvodce zůstane spíše obecný a na konci nabídne kapitolu o změně barvy květů velkolistých odrůd. Podle těchto rad se dozvíte, jaká hnojiva jsou pro hortenzie nejlepší a kdy a jak tyto rostliny hnojit, abyste zajistili jejich plný růst.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Typy hnojiv pro hortenzie

Hnojiva pro hortenzie se dodávají ve třech hlavních formách: tekutá, granulovaná a ve formě lisovaných hrotů. Všechny tři nabízejí různé výhody, i když jen nepatrné.

Kapalné: Tekutá hnojiva, která rostlina rychle vstřebává do svých kořenů a listů, jsou vhodná pro rychlé dodání živin. Dodávají se buď jako koncentrát, který lze ředit vodou, nebo jako hotová hnojiva. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu, který pravděpodobně uživatele navede, aby hnojivo nastříkal na listy rostliny nebo ho nalil kolem rostliny.

Granule: Granule, které se rozpouštějí ve vodě a sypou se na půdu nebo sypou kolem rostliny, jsou jedním z nejoblíbenějších a nejsnadněji dostupných typů hnojiv. Tyto časově uvolnitelné granule potažené polymery zapracujte do půdy kolem základny hortenzie. Nechte je pomalu rozpustit. Jejich živiny jsou poměrně dlouhodobé.

Trny: Hroty, které jsou rovněž vhodné pro dlouhodobé hnojení, jsou lisované, takže je lze snadno zatlačit do půdy kolem rostliny. Hroty se postupně rozpouštějí během dvou až tří měsíců.

Organická vs. anorganická hnojiva

Mnoho hnojiv určených k výživě hortenzií obsahuje chemické látky. Přesto má několik z nich přírodní složky. Obě podporují zdraví rostliny a podporují mimořádně velké a krásné květy.

Anorganické: Anorganická hnojiva, která obsahují chemické a syntetické živiny, se vyrábějí v laboratoři se záměrem dosáhnout specifických pěstitelských výsledků. Mezi tyto specifikace patří větší květy nebo zvýšení jejich počtu, případně zvýšená hladina kyselosti, kterou hortenzie s oblibou snášejí. Anorganická hnojiva mohou mít také časově uvolňované složky, které se pomalu rozpouštějí a v závislosti na značce vyživují rostlinu hortenzie po dobu několika týdnů nebo měsíců.

Organické hnojivo: Volba organického hnojiva je na zahradníkovi. Organická hnojiva mají tu výhodu, že do půdy nepřidávají chemické látky, ale nemusí být tak silná jako anorganická hnojiva. Zvažte použití organických hnojiv, abyste zvýšili zdraví půdy a dodali jí více živin. Mohou obsahovat zbytky žížal, drůbeží trus, kompost nebo jiné přírodní složky. Jako vhodná organická směs pro hortenzie se osvědčila kombinace síry, kompostu a rašelinového mechu.

Jaké anorganické hnojivo zvolit

Při nákupu hnojiva si na etiketách ověřte množství dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Obvykle se hortenziím daří, pokud jsou hnojeny univerzálním, vyváženým hnojivem, například 10-10-10 N-P-K nebo 12-4-8 N-P-K. Chcete-li zvětšit velikost a množství květů hortenzií, zvažte hnojivo s vyšším obsahem fosforu.

Fosfor je prostřední číslo, takže postačí hnojivo s označením 10-20-10. Pokud zkoumáte granulované hnojivo s pomalým uvolňováním, vyberte takové, které je označeno jako „bloom boost“, které může mít také vyšší obsah fosforu.

Jak hnojit

Naučit se hnojit keře hortenzií je stejně důležité jako zvolený typ hnojiva. Jednou ročně použijte chemické hnojivo pro keře a stromy s pomalým uvolňováním. V závislosti na odrůdě lze několikrát ročně aplikovat vyvážené hnojivo s časným uvolňováním, a to na jaře a začátkem podzimu. Dbejte na to, abyste neaplikovali příliš mnoho hnojiva, protože by mohlo spálit listy. Příliš mnoho dusíku by mohlo podpořit větší růst listů, delší stonky a menší růst květů.

V březnu, květnu a červenci lehce aplikujte hnojivo s rychle uvolnitelným účinkem a rozptylte ho kolem linie odkapávání větví – ne na základnu. Dobře zalévejte. Pokud používáte pomalu se uvolňující hnojivo, lehce ho zasypte zeminou, aby se aktivovalo. Někdy nemusí být hnojení v létě nutné, protože většina hortenzií lépe kvete, když jsou trochu hladové po živinách. Pokud listy začnou žloutnout a vypadat nezdravě, přidejte dvakrát ročně lehkou dávku tekutého železa nebo jiné rychle působící hnojivo, které problém odstraní.

Kdy hnojit

Hortenziím prospívá hnojení v polovině až na konci jara a v dalších intervalech doporučených výrobcem hnojiva, které jste se rozhodli použít. Zatímco první sada květů začíná vadnout, použijte stejné pomalu se uvolňující hnojivo pro podporu kvetení, které jste použili na jaře. Hnojiva s časově uvolnitelným účinkem je obvykle třeba aplikovat každé tři měsíce. Ostatní typy je obvykle třeba aplikovat každý jeden nebo dva týdny. Koncem zimy, těsně předtím, než se hortenzie probudí z vegetačního klidu, je opět přihnojte univerzálním hnojivem.

Jak změnit barvu velkolistých hortenzií

Odrůdy Endless Summer, stejně jako ostatní velkolisté hortenzie, kvetou v odstínech modré nebo růžové. Barva závisí na pH půdy. Chcete-li změnit barvu těchto květů, přidejte do hnojiva malé množství síry nebo vápna. Ošetřete hortenzie sírou, která okyseluje půdu, a snižte tak pH, aby květy zůstaly modré nebo se zbarvily do modra. Fialové nebo modré květy vznikají, pokud má hnojivo nízký obsah fosfátů (nízký obsah fosfátů však může omezit schopnost rostliny absorbovat hliník). Chcete-li změnit jejich barvu na růžovou, zvyšte pH půdy ošetřením velkolistých hortenzií vápnem.