Léky, které mohou způsobit problémy vašemu mozku

Lidský mozek je pozoruhodný orgán, který zpracovává zrakové, sluchové a další smyslové informace a je schopen vnímat, reagovat, rozhodovat se a uchovávat vzpomínky. Váš mozek neustále shromažďuje informace a ukládá je pro budoucí použití.

Vzpomínky jsou důležité pro učení se a pro přežití. Jsou důvodem vašeho poznávání. Ztráta paměti může zhoršit kvalitu vašeho života. Postupem času ztráta paměti přechází ve stav zvaný demence. Ta pak může postupovat od mírné přes středně těžkou až po závažnou a vést ke ztrátě důstojnosti a pohodlí. Nakonec vás může dohnat až k depresi. Proto je paměť velmi důležitá pro vaše přežití a duševní zdraví.

Je velmi důležité zachovat schopnost mozku uchovávat vzpomínky. Postupem času se totiž začíná zhoršovat i funkce mozku. Navíc některé léky, které užíváte a které vám předepsal lékař, mohou mít vliv na vaši inteligenci, paměť nebo náladu. Dlouhodobé užívání těchto léků může být pro vaše duševní zdraví škodlivé.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vše, co potřebujete vědět o mozku

Mozek je nejdůležitějším orgánem ve vašem těle. Určuje vaše emoce, je příčinou vaší nálady a uchovává vaše poklady zvané vzpomínky. Abyste přežili, musíte si pamatovat a vzpomínky jsou způsobem, jakým si pamatujeme události a jakým se učíme nové věci.

V dětství máte úžasnou schopnost si vše zapamatovat, ale ta s věkem klesá. Proto je nutné, abyste si své duševní zdraví chránili hned od začátku. S přibývajícím věkem se počet mozkových buněk snižuje a jsou náchylnější k poškození.

Některé léky na předpis, které užíváte, mohou způsobit poškození mozku. Také stárnutí buněk zhoršuje stav a může způsobit vážnou ztrátu paměti, což následně negativně ovlivní kvalitu vašeho života. Tyto léky mohou potenciálně změnit vaši paměť a intelektuální funkce. Kromě toho je pravděpodobné, že určité kombinace léků způsobí zmatenost a ztrátu paměti.

Léky, které vážně ovlivňují váš mozek

1. Hlavní trankvilizéry

Trankvilizéry mohou být hlavním faktorem, který potlačuje paměťové funkce a snižuje schopnost zapamatování. Hlavní trankvilizéry, jako je thorazin a compazin, způsobují závažné poruchy mozkových funkcí a ztrátu paměti. Tyto látky mohou způsobovat mimovolné pohyby obličeje nebo jazyka, občas se vyskytují tonické křeče nohou a rukou. Způsobují těžké poruchy paměti.

Příbuzné léky, jako je haloperidol, mají do značné míry stejné antipsychotické účinky jako hlavní trankvilizéry. Mají tendenci způsobovat závažné poruchy myšlení a paměti, které jsou často závislé na dávce. Snížení nebo vysazení tohoto léku sníží jeho toxické účinky na myšlení a paměť, ale často snížení dávky urychlí návrat původních příznaků, včetně halucinací, které byly důvodem k užívání tohoto léku.

Postupné snižování dávky a nikoli náhlé vysazení užívání léku může zlepšit paměťové funkce.

2. Antidepresiva

Antidepresiva jsou další skupinou psychoaktivních léků, z nichž mnohé mají odlišné chemické vlastnosti. Elavil, známý lék pro léčbu chronické deprese, je kromě pociťování sucha v ústech, zácpy, závratí, přibývání na váze a ospalosti spojen s příznaky ztráty paměti. Můžete také pociťovat zvýšenou citlivost na slunce, zmatenost a dokonce i agitovanost.

Prozac má na druhou stranu minimální vliv na paměť, ale je spojen s nežádoucími účinky, jako je nervozita, průjem, bolesti hlavy a nespavost. Než začnete některý z těchto léků užívat, měli byste si být vždy vědomi dlouhodobých a krátkodobých nežádoucích účinků. Pokud jeden z léků, které užíváte, způsobuje otravu mozku, není vhodné vysazovat všechny léky.

Tím byste se připravili o potřebnou léčbu. Váš lékař by si měl být vědom nežádoucích účinků, se kterými se potýkáte, a pečlivě upraví dávkování léku, který problém způsobuje.

3. Antihypertenzní léky

Antihypertenziva mohou mít stejně jako antidepresiva závažné účinky na paměť a intelektuální kapacitu. Beta-blokátory mohou snižovat výkonnost paměti důsledněji než ostatní antihypertenziva, která mají na paměť velmi malý vliv. Tyto léky mění základní tělesné funkce nejen v cévách, ale také v nervové soustavě a ledvinách. Problémy s pamětí způsobují tím, že narušují působení klíčových chemických poslů v mozku.

Ztráta paměti a některé kognitivní změny mají u starších osob za následek ztrátu chuti k jídlu. Starší osoby jsou tak vystaveny vyššímu riziku deprese, anorexie a úbytku hmotnosti. Váš praktický lékař může zvážit výhody a nevýhody jednotlivých typů léků a může pro vás vybrat schůdnou variantu, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům. Vyhýbání se nadměrné medikaci a změna životního stylu k udržení krevního tlaku může váš stav zlepšit přirozeněji.

4. Další léky a léčiva

Ztráta paměti může být kombinovaným účinkem léků, které jsou předepsány k léčbě vašich zdravotních potíží. Například léky na srdce, na vysoký krevní tlak a na astma mohou narušit kognitivní funkce a způsobit změny.

Možnou metodou, jak zvýšit paměťové funkce, je snížit dávky těchto léků a pokusit se najít lék, který má toxický účinek na funkci mozku. Lékař by pak lék, který lze vysadit, vyřadil, našel by alternativní lék pro daný stav a nahradil by ho jinými v nižších dávkách k léčbě zdravotních stavů, které vyžadují terapii.

Léky proti zvracení a mořské nemoci, jako je skopolamin, mohou mít negativní vliv na paměť a další intelektuální funkce. Jakýkoli lék používaný k léčbě nevolnosti nebo závratí a zejména mořské nemoci může mít tendenci negativně ovlivňovat paměťové funkce. Mezi další léky, které mohou zhoršovat paměť, patří přípravky Digitalis, léky na tlumení silné bolesti a léky, které jsou předepisovány k léčbě vysoké hladiny glukózy v krvi. Oční kapky na glaukom a dokonce i léky na zažívací trakt, jako je cimetidin, mohou způsobit ztrátu paměti a narušit další intelektuální funkce.

Proaktivním opatřením, které můžete dodržovat, abyste se vyhnuli zhoršení mysli nebo paměti způsobenému léky, je pečlivě se ptát svého lékaře pokaždé, když vám předepíše nový lék nebo změní dávku léku, který již užíváte. Vždy mějte na paměti, že v sázce je váš život a funkce mozku, jejichž zhoršení může způsobit zhoršení kvality vašeho života. Uvědomte si proto, jaké léky užíváte, a neprodleně nahlaste jakékoli příznaky, které vám po zahájení léčby nevyhovují v každodenním životě.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: NIH , American Addiction Centers