Zdraví

Může používání lubrikantu způsobit vaginální infekce?

Sex může být velmi zábavný až do chvíle, kdy najednou dojde k vyschnutí. Mluvíme o velkém zabijákovi nálady a potěšení. Není to nic, co by nespravilo trochu lubrikantu, ale co se stane, když žádný nemáte zrovna po ruce? Rozhodně se vyhněte tomu, abyste sáhli po jakémkoliv kluzkém přípravku, protože podle studie z roku 2018 může tento krok přivodit vaginální infekci.

Komerční lubrikant je speciálně navržen pro sex. Na druhou stranu prostředky, jako je vazelína nebo olej, tam dole nemají co dělat. Mohou způsobit prasknutí kondomu a vagina je poměrně choulostivá oblast. Pokud si nedáte pozor, špatný přípravek vše pokazí.

Co říká výzkum?

Studie z roku 2018, která byla publikována v časopise Obstetrics & Gynecology, se zúčastnilo 141 žen ve věku 18 až 65 let. Vědci pomocí dotazníku zjišťovali informace o jejich sexuálních návycích. Při pravidelných návštěvách byla každá žena testována na bakteriální vaginózu a kvasinkovou infekci. Tento postup trval dva roky. Ze 141 žen 70% používalo sexuální lubrikanty, zatímco 17% používalo vazelínu a 13% oleje.

Výsledky této dvouleté studie nebyly nikterak pěkné. Vědci zjistili, že u dam, které používaly vazelínu do pochvy, se zvýšilo riziko bakteriální vaginózy o 22%. Oleje naopak zvyšovaly riziko kvasinkové infekce o 32%.

Jak infekce vznikají?

Vazelína a olej narušují pH pochvy. Pokud se oblast stane příliš zásaditou, bakteriím se může dařit a mohou se množit! Některé výrobky mohou dokonce poškodit vaginální tkáň a narušit místní imunitní reakci. Následně je narušena přirozená rovnováha pochvy a vzniká prostor pro dráždivé infekce.

Horší je, že tytéž vaginální infekce jsou spojeny s vyšším rizikem pohlavně přenosných chorob, HIV a pánevního zánětlivého onemocnění.

Škodlivé složky lubrikantů

Ponaučení z příběhu? Nikdy nepoužívejte nic jiného než komerční sexuální lubrikant. Ani v tomto případě by nebylo na škodu, kdybyste se vyhnuli potenciálně škodlivým složkám. Tady je přehled toho, co byste měli u lubrikantu vynechat.

1. Glycerin

V lubrikantech se glycerin používá, aby byl roztok kluzčí. Působí také jako stabilizátor a dodává lubrikantu slušnou trvanlivost. Bohužel jako druh cukerného alkoholu narušuje mikrobiální rovnováhu a poskytuje potravu kvasinkám. Někteří lidé mohou být na glycerin dokonce alergičtí.

2. Paraben

Šampony, make-upy a toaletní potřeby bez parabenů způsobily značný rozruch. Ale co mazání, které doslova končí uvnitř těla? Vyřaďte parabeny ze všech výrobků včetně lubrikantu. Na obalu by mělo být uvedeno, že neobsahuje parabeny.

3. Propylenglykol

Chemická látka zvaná propylenglykol může potenciálně způsobit podráždění. A co hůř, ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že zvyšuje přenos pohlavně přenosných chorob. Výrobci ji mohou uvádět jako „neaktivní složku“, ale pokud je to možné, vyhněte se jí.

4. Benzokain

Některé kondomy a lubrikanty obsahují benzokain, povrchové anestetikum. Ten se často používá k tomu, aby byl sex méně bolestivý, zejména při análním styku. Bolest je však způsob, jakým vám tělo dává najevo, že něco není v pořádku, takže to může být velmi riskantní.

5. Nonoxynol-9

Jako spermicid se přidává nonoxynol-9, který zabíjí spermie. Zní to jako užitečná složka, ale Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí varuje, že může způsobit podráždění. Výzkum dokonce zjistil souvislost se zvýšeným přenosem viru HIV.

Sex má být příjemným aktem a lubrikace by ho měla pouze umocňovat, nikoliv mu bránit. Pro příjemné chvíle pod peřinou si určitě kupte lubrikační gel, který tyto složky neobsahuje.

Zdroje: Prevention.com , Self.com