Mýty o chřipce a očkování proti chřipce které byly vyvráceny

Když se blíží podzim, je běžné slyšet o chřipce, která obchází vaše pracoviště a okolí. Většina zdravotních odborníků doporučuje nechat se očkovat, jakmile začne chřipková sezóna. Ne každý to však udělá díky některým absurdním mýtům, které o očkování proti chřipce kolují. Jsme tu proto, abychom tyto mýty vyvrátili a poskytli vám skutečná fakta. Zde je několik věcí o chřipce a očkování proti chřipce, kterým byste neměli věřit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pokud jste zdraví, očkování proti chřipce nepotřebujete

Je pravda, že nejnáchylnější ke komplikacím jsou starší a velmi mladí lidé, ale to nevylučuje, že se příznaky objeví i u zdravých lidí. Stále můžete virus přenést na zranitelné osoby. Očkování pomáhá zabránit tomu, aby virus obcházel celou komunitu a nakonec se dostal k některým zranitelným osobám.

2. Chřipku nemůžete přenést, pokud nemáte žádné příznaky

Ne každý, kdo se nakazí chřipkou, vykazuje příznaky. Takže i když nemáte rýmu ani vysokou teplotu, můžete chřipku přenést na jiné lidi pouhým kýchnutím.

3. Očkování proti chřipce způsobuje, že se chřipkou nakazíte

Očkování neznamená, že chřipku dostanete. Vakcína obsahuje neaktivní a oslabenou verzi viru, která aktivuje protilátky ve vašem těle, abyste byli před chřipkou chráněni. U některých lidí se mohou vyskytnout určité reakce, jako je otok v okolí místa vpichu. Mohou také pociťovat mírnou teplotu s bolestmi. To je jednoduše reakce těla na cizorodou látku, která se dostala do těla.

4. K dostatečné ochraně před chřipkou stačí mytí rukou

Ano, mytí rukou je skvělý hygienický postup a rozhodně by se v něm mělo pokračovat. Virus chřipky se však může šířit vzduchem prostřednictvím kapének slin. Můžete se jím nakazit také dotykem kontaminovaných povrchů.

5. Vakcínu nemusíte dostávat každý rok

Účinnost vakcíny se časem zhoršuje, takže je rozumné nechat se očkovat každý rok, abyste si udrželi co nejlepší imunitu.

6. Těhotné ženy by se neměly nechat očkovat

Onemocnění chřipkou během těhotenství může zvýšit riziko komplikací a potratu. Očkování proti chřipce snižuje pravděpodobnost, že k tomu dojde. Nemluvě o tom, že vaše dítě získá ochranné účinky protilátek prostřednictvím matky, během těhotenství a po porodu prostřednictvím mateřského mléka.

7. Antibiotika mohou léčit chřipku

Chřipku bohužel nelze léčit antibiotiky, ale existují léky, které mohou pomoci zkrátit průběh chřipky o den nebo dva. Můžete se také pokusit léčit příznaky pomocí léků proti bolesti, dekongestiv a tablet snižujících horečku.

8. Očkování proti chřipce způsobuje Alzheimerovu chorobu

Pro toto tvrzení neexistují naprosto žádné důkazy. Vzhledem k tomu, že lékaři si nejsou jisti, jak Alzheimerova choroba vzniká, zůstává zde prostor pro spoustu nepodložených spekulací. Je možné, že tento mýtus vznikl proto, že se seniorům doporučuje pravidelné očkování proti chřipce. Pokud se u nich za několik měsíců objeví příznaky ztráty paměti, lidé si tuto okolnost dávají do souvislosti, i když s ní vůbec nesouvisí.

9. Střevní chřipka je způsobena stejným virem

Chřipka se někdy může projevovat příznaky, jako je nevolnost a zvracení, zejména u dětí. To však nejsou hlavní příznaky chřipky. Chřipka je respirační onemocnění a ne takové, které přímo ovlivňuje žaludek. Termín střevní chřipka (gastroenteritida) je pouze termín používaný pro označení otravy jídlem nebo jiných gastrointestinálních problémů. Nemá nic společného s virem chřipky.

10. Pokud jste stále nemocní, očkování nezabralo

Každý rok se objevuje mnoho kmenů chřipky a pro lékaře může být obtížné předpovědět, které z nich budou nejčastější. Pokud přesto chřipku dostanete, je možné, že jste byli očkováni jiným kmenem, než kterým jste se nakazili. Protilátky vytvořené vakcínou však přesto pomohou tím, že sníží závažnost vašich příznaků. Rozhodně se tedy stále vyplatí nechat se očkovat.

11. Je lepší onemocnět než se nechat očkovat

Chřipka se může stát vážnou záležitostí zejména u malých dětí, starších osob a lidí s chronickými zdravotními potížemi, jako je astma, srdeční onemocnění nebo cukrovka. I u zdravých dětí a dospělých může chřipková infekce vyústit v komplikace a hospitalizaci.

Přínosy očkování proti chřipce vysoce převyšují veškerá související rizika. Pokud máte obavy z nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem o rizikových faktorech. Informujte svého lékaře o případných alergiích, které máte, nebo o jiných chronických onemocněních. Pomůže vám učinit správné rozhodnutí, které je pro vás a vaši rodinu nejbezpečnější. Nechte se očkovat proti chřipce!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention , Harvard Health Publishing