Nástroje pro odhalování deepfakes pomocí umělé inteligence

Zkuste si představit sami sebe ráno. V ruce držíte telefon a na displeji je nahrávka vašeho oblíbeného herce nebo politika, který namluvil něco, co vůbec neříkal. Taková technologie zvyšuje zvědavost a obavu.

Připravte se a nechte se ohromit zachycením vesmíru deepfakes, kde už není místo pro pochybnosti mezi falešným a pravým. Deepfakes, technologie vyvinuté pro použití v digitální éře, představují významnou hrozbu a mohou změnit originalitu online obsahu, kterým jsou obrazové, video a zvukové soubory. Tento detailní digitální obsah je využíván k šíření hoaxů, pošramocené pověsti a důvěryhodnosti.

Navzdory neúspěchům, které umělá inteligence přinesla v boji proti deepfakes, však přinesla také aplikace pro odhalování deepfake. Projdeme si nejlepší nástroje pro odhalování deepfakes pomocí umělé inteligence.

Nejprve začneme základním pochopením deepfakes:

Pochopení deepfakes

Více vysvětlující je nahrazení jeho označení. Jedná se o to, jak se syntetická média tvoří implementací technik hlubokého učení, zejména hlubokých neuronových sítí. Tento proces spočívá ve falšování obrázku, videa nebo dalšího zvukového výběru, který má ukázat, že někdo jiný říká nebo dělá něco, co nikdy neudělal.

„Deepfake“ je kombinací slov „deep“ a „fake“. Vymyslel ho uživatel Redditu „DeepFakes“, který původně sdílel pornografická videa. Na dalších natočených videích byly obličeje hereček vyměněny za obličeje celebrit.

Jak Deepfakes vznikají

Deepfakes mohou být vytvořeny pomocí algoritmu hlubokého učení, zejména generativních adverzních sítí (GAN) nebo konvolučních neuronových sítí (CNN). Tyto technologie mohou napodobovat a posilovat vizuální aspekty dat, protože počet dat se zvyšuje do té míry, že vytvářejí podobná média.

Konvoluční neuronové sítě mohou například účinně kategorizovat obrázky, jako jsou obličeje. Jinými slovy, generativní konvoluční sítě jsou metodikou hlubokého učení, jejímž jádrem jsou dvě neuronové sítě: jedna, která dokáže vytvořit obraz, a druhá, která jej důkladně popíše.

Co jsou nástroje pro odhalování deepfake?

Nástroj pro detekci deepfake (DDT) je software nebo systém vyvinutý k určování a odhalování deepfake videí nebo obrázků. Běžně používá různé techniky k analýze digitálních dat a rozhoduje, zda byla zmanipulována nebo vytvořena systémem umělé inteligence. S rostoucím počtem deepfakes začíná být software pro detekci deepfake žádaný, aby se zastavilo nebezpečí vzniku falešných videí a zvuků.

Zde jsou nejlepší nástroje pro odhalování deepfakes pomocí umělé inteligence.

Sentinel

Sentinel zaujímá první místo v seznamu nejlepších detektorů deepfake založených na umělé inteligenci. Jedná se o cloudový nástroj, který umožňuje vysoce přesnou detekci deepfake v reálném čase. K odhalení zfalšovaných médií využívá pokročilé algoritmy umělé inteligence a několik technik, jako je analýza orientačních bodů obličeje, kontrola časové konzistence a detekce flickeru.

Tento detektor deepfake lze také používat dvěma způsoby: buď prostřednictvím webového rozhraní, nebo rozhraní API. Dále určuje falešná videa, fotografie a zvuky. Systém je tak vyzbrojen ucelenou zprávou o svém objevu, doplněnou o vizualizaci oblasti médií, která prošla úpravou. Uživatelé tak získají přesný přehled o tom, kde a jakým způsobem byla manipulace s médii použita.

Sensity

Díky pokročilým algoritmům umělé inteligence, multimodální detekci, sledování v reálném čase a uživatelsky přívětivému rozhraní zaujímá Sensity naše druhé místo v žebříčku nejlepších nástrojů pro detekci deepfake s umělou inteligencí.

Jedná se o řešení založené na umělé inteligenci, které dokáže rychle rozpoznat deepfakes, jako jsou záměny obličejů, zmanipulovaný zvuk a obrázky vytvořené umělou inteligencí. Je založeno na rychlé a analyzující technologii rozpoznávání, která zvyšuje bezpečnost a snižuje zátěž analytiků.

Software pro detekci deepfake zvyšuje bezpečnost procesů KYC prostřednictvím své sady SDK propojené s rozhraním API pro detekci manipulace s obličeji. Poskytuje první úroveň obrany v případě krádeže identity využitím moderních technik záměny tváří.

Tato víceúčelová platforma nabízí služby, jako je přesné ověření obličeje i za špatných světelných podmínek a detekce liveness. Jedná se o opatření proti phishingu, které detekuje falešné dokumenty a provádí ověřování totožnosti dokumentů.

WeVerify

Další vysoce hodnocenou aplikací pro detekci deepfake pomocí umělé inteligence je WeVerify. Inteligentní lidské znalosti v kombinaci s analýzou umělé inteligence zajišťují komplexní posouzení a kontext, který pomáhá při identifikaci deepfakes.

Tento detektor deepfake se zabývá sociálními médii a webovým obsahem tím, že jej detekuje a kontextualizuje. Zahrnuje transmodální ověřování obsahu, analýzu sociálních sítí, mikrocílený dabing a distribuovanou veřejnou knihu rozpoznaných padělků.

HyperVerge

HyperVerge je vysoce účinný nástroj pro detekci deepfake. Využívá modely umělé inteligence a strojového učení pro celkové zabezpečení a kombinuje ověřování, rozpoznávání obličejů a kontrolu liveness v rámci deepfake detektoru.

Deepware

Deepware je pokročilý software, který využívá technologie umělé inteligence a strojového učení k identifikaci a potírání deepfakes. Detekuje videa, obrázky a zvukové soubory a určuje, zda jsou pravé, nebo ne. Proto je Deepware řazen mezi nejlepší nástroje pro detekci deepfake. Tento software pro detekci deepfake s umělou inteligencí je uživatelsky přívětivý a snadno dostupný pro každého, kdo chce odhalovat deepfake. Prostřednictvím specializovaného enginu detektoru deepfake umožňuje Deepware svým uživatelům vyhodnocovat potenciální pochybná videa nebo individuálně posuzovat video/audio zprávy jednoduchým zadáním odkazů.

FakeCatcher

Výrobce čipů uvedl na trh FakeCatcher, detektor deepfake v reálném čase, který se zaměřuje na rychlost a efektivitu. Software detektoru deepfake využívá hardware a software společnosti Intel, který běží na serveru a má webové rozhraní. FakeCatcher společnosti Intel vyhledává falešné stopy v reálných videích. Software deepfake detektoru s umělou inteligencí, vytvořený pomocí hlubokého učení, okamžitě zjistí, zda je video pravé, nebo falešné.

Oz Liveness

Oz Liveness je považován za nejlepší detektor deepfake s umělou inteligencí pro rozpoznávání a ověřování obličejů. Poskytuje 100% účinnost proti podvrženým útokům a má nejvyšší testovací standard, certifikaci ISO 30107. Oz Liveness hojně využívají organizace z žebříčku Fortune 500 FinTech, telekomunikační průmysl, civilní letectví a poskytovatelé služeb Know Your Customer (KYC).

Phoneme and Viseme

Nástroj Phoneme and Viseme mismatch využívá algoritmy řízené umělou inteligencí ke snímání videa a opravě nesouladu. Nástroj založený na umělé inteligenci pro odhalování deepfake vytvořili výzkumníci ze Stanfordovy univerzity a Kalifornské univerzity v Berkeley. Tato technologie se snaží napravit nesoulad mezi ušima a pohyby rtů při sledování videa. Zdůraznění tohoto nesouladu může pomoci upozornit na možnou manipulaci.

Microsoft Video Authenticator

Nástroj Microsoft Video Authenticator je bezplatný nástroj, který rozpoznává videa a obrázky. Poskytuje úroveň důvěryhodnosti, která ukazuje míru manipulace. Software pro detekci deepfake s umělou inteligencí dokáže odhalit body spojení a jemné prvky ve stupních šedi, které nejsou lidským zrakem viditelné. Nástroj nabízí skóre v reálném čase a pomocí tohoto skóre pomáhá uživatelům rozhodnout, zda je médium pravé, nebo ne.

DuckDuckGoose

DuckDuckGoose patří mezi špičkové nástroje pro odhalování deepfakes pomocí umělé inteligence. Využívá sofistikované algoritmy k rychlé a přesné ochraně značek společností před případnými kybernetickými, reputačními nebo finančními hrozbami. Tento software pro detekci deepfake kromě dalších bezpečnostních opatření pomáhá uživatelům poskytnout jasný náhled na to, jak byly digitální změny rozpoznány. Díky němu si můžete udržet důvěru publika.