Některé bakterie by mohly pomoci zvýšit sportovní výkonnost

Co kdyby existoval mikroorganismus, který by mohl zvýšit vaši fyzickou výkonnost, udělat z vás elitního sportovce, nebo vám pomoci rychleji se uzdravit ze zranění. Zní to jako sci-fi, ale v blízké budoucnosti by to mohlo být docela možné. Průměrného zdravého člověka od profesionálního sportovce dělí mnoho věcí. Překvapivě právě některé bakterie by mohly být jedním z těchto zásadních rozdílů.

Co ukazují studie

Náš střevní trakt skutečně obsahuje řadu bakterií, které plní různé funkce při rozkladu veškeré nestrávené potravy, která se tam dostane. Často se to označuje jako střevní mikroflóra (mikrobiom). Pokud je tato střevní mikroflóra nedostatečně rozmanitá, může to způsobit zažívací potíže. To lze snadno řešit pomocí potravin nebo doplňků stravy, které poskytují probiotika. Ta obsahují druhy bakterií, které napomáhají rozkvětu střevní mikroflóry.

Vědci odebrali vzorky stolice profesionálních sportovců před a po jakékoliv fyzické aktivitě, aby prozkoumali jejich střevní mikroflóru. Zjistili, že hladina jednoho konkrétního druhu bakterií se po jejich pobytu na dráze nebo v terénu zvýšila. Ve skutečnosti si všimli, že v případě veslařů došlo k nárůstu jiných bakterií než u maratonských běžců.

Jak bakterie pomáhají?

Vědci si všimli, že bakterie přítomné ve střevech veslařů pomáhají odbourávat kyselinu mléčnou. To je významné, protože právě kyselina mléčná přispívá ke svalové únavě a vyčerpání. Je možné, že tyto bakterie pomáhají sportovcům vyvinout větší úsilí a dosáhnout větší vytrvalosti než průměrný člověk. U maratonských běžců se jednalo o bakterie, které rozkládají a využívají sacharidy a vlákninu. To je důležité zejména pro běžce na dlouhé tratě, kteří jsou závislí na pomalém uvolňování energie.

Další studie provedené u hráčů ragby a cyklistů zaznamenaly podobný trend s nárůstem různých druhů bakterií, které přispívají k celkové kondici. Soudě podle těchto údajů je možné, že různé druhy sportovců mají v těle různé koncentrace bakterií, které jim pomáhají při daném sportu.

Co to pro nás znamená?

Probiotika nám v průběhu let pomohla vyřešit spoustu různých problémů. Dobré mikrobiální prostředí je klíčem k mnoha zdravotním aspektům, jako je zlepšení imunity, trávení a vstřebávání živin. Mohou pomoci léčit stavy, jako jsou:

Průjem
Syndrom dráždivého tračníku
Infekce trávicího traktu
Infekce močových cest
Vaginální infekce
Případně ekzém u dětí

Vědci se nyní snaží zjistit, zda mohou izolovat bakterie, které se vyskytují u zdravějších lidí, jako jsou sportovci, a zpřístupnit je jako doplňky stravy pro běžné lidi, kteří je mohou potřebovat. Výzkum již ukázal, že bakterie transplantované z obézních myší štíhlým myším vedou k nárůstu hmotnosti u štíhlých myší bez ohledu na příjem potravy. Pokud by to mohlo fungovat i obráceně, mohli bychom najít další způsoby léčby obezity a dalších zdravotních problémů pomocí speciálně vybraných probiotik.

Možná se nám v blízké budoucnosti podaří vyřešit různé zdravotní problémy pomocí probiotik. Do té doby mějte oči a uši nastražené pro potenciální probiotický doplněk stravy, který by vám možná mohl pomoci udělat nějaký ten kilometr navíc při vašem obvyklém běhu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , A Conversation with Jonathan Scheiman – National Center for Biotechnology Information