Zdraví

Nepříjemný vaginální zápach: 5 různých příčin a jeho význam

Každá vagína má svůj specifický zápach a většinou je to zcela normální. Vagina obsahuje miliony bakterií, dobrých i špatných. Kombinace těchto různých typů bakterií je pro každou ženu jedinečná a je příčinou zápachu pochvy každé ženy. Někdy si můžete všimnout obzvláště silného zápachu linoucího se z vaší pochvy. Neobvyklý zápach může znamenat cokoli, od bakteriální nerovnováhy až po pohlavně přenosnou chorobu. Pokud vás zajímá, co je příčinou zvláštního zápachu vaší pochvy, zde je pět možných důvodů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pokud vaše vagina páchne po rybách

Dokonalá rovnováha dobrých a špatných bakterií je zásadní pro udržení zdravé vagíny. Někdy však vlivem určitých faktorů špatné bakterie předstihnou ty dobré. Pokud byl váš vaginální mikrobiom narušen, může se u vás vyvinout onemocnění zvané bakteriální vaginóza. Nejvíce prozrazujícím příznakem bakteriální vaginózy je silný rybí zápach vycházející z pochvy. Jedná se o velmi častou infekci, která postihuje ženy ve věku 13 až 44 let a je obvykle zcela neškodná. Na rozdíl od toho, co si mnozí lidé myslí, bakteriální vaginóza není pohlavně přenosná infekce a není nakažlivá. Pokud máte podezření na tuto infekci, navštivte svého lékaře, který vám podá léky, které vyrovnají hodnotu pH vaší pochvy.

2. Pokud vaše pochva páchne po pivu

Kvasinkové infekce obvykle slabě zapáchají, ale jejich nejčastějším příznakem je hustý bílý výtok, který připomíná tvaroh. Kvasinkovou infekci také obvykle doprovází červená, zanícená kůže na pochvě a pocit pálení při močení. Ke vzniku kvasinkových infekcí jsou nejvíce náchylné ženy s cukrovkou, protože vylučují více glukózy. Kvasinkám se na cukru daří, takže tyto ženy mohou kvasinkové infekce zažívat poměrně často. Navštivte svého lékaře, aby potvrdil, že máte kvasinkovou infekci. Ty se velmi snadno vyčistí volně prodejnými mastmi a jen zřídka kdy jsou vážné.

3. Pokud vaše vagina páchne pižmem

Pokud je vaše pochva cítit pižmem, pak se pravděpodobně jedná o pot, který se v ní příliš dlouho zdržoval. V případě, že pravidelně cvičíte nebo žijete ve vlhkém podnebí, můžete pižmový zápach z pochvy pozorovat velmi často. Tento zápach se ještě zhoršuje, pokud nosíte syntetické spodní prádlo, které zachycuje pot. Pokud se hodně potíte, snažte se nosit bavlněné spodní prádlo, protože umožňuje pokožce dýchat a pomáhá odpařování potu. Pižmový zápach z pochvy zmizí hned poté, co se osprchujete a řádně očistíte.

4. Pokud vaše vagina zapáchá hnilobou

Hnilobný zápach vycházející z vaší pochvy obvykle znamená, že jste si nechala tampon příliš dlouho. Není neobvyklé, že ženy nechávají tampony v pochvě celé dny a zapomínají je vyjmout. Když to uděláte, na tamponu se množí bakterie, které způsobují odporný zápach. Chcete-li starý tampon vyjmout, lehněte si na záda a pokuste se ho vylovit čistými prsty. Pokud na něj nedosáhnete, postavte se jednou nohou na záchod a zkuste to znovu. Pokud ho stále nemůžete najít a vytáhnout, je čas navštívit gynekologa. Gynekolog jej bude schopen odstranit pomocí zrcátka a vyléčit případnou bakteriální infekci, kterou by mohl způsobit.

5. Pokud vaše pochva zapáchá kovově

Krev má velmi silnou kovovou vůni a může být příčinou zápachu vycházejícího z vaší pochvy. Pokud máte menstruaci, bude vaše pochva zapáchat jinak. Je to zcela normální a mělo by to zmizet, jakmile menstruace skončí. Pokud se však chcete zápachu zbavit okamžitě, omyjte ji trochou octa zředěného vodou. Nikdy na pochvu nepoužívejte voňavá mýdla ani výplachy, protože mohou narušit její pH. Nerovnováha hladiny pH z vás okamžitě udělá hlavního kandidáta na infekce. Vzhledem k tomu, že infekce mohou také způsobit, že vaše pochva bude divně zapáchat, ztrácí vůbec smysl používání voňavých výplachů.