Pokud nefunguje štítná žláza můžete trpět závažnými nemocemi

Problémy se štítnou žlázou postihují miliony lidí na celém světě. Navzdory své malé velikosti je štítná žláza nesmírně důležitým orgánem, protože je zodpovědná za dodávání energie každému orgánu. Je to malý orgán ve tvaru motýla, který se nachází pod ohryzkem. Štítná žláza je zodpovědná za to, aby všechny vaše orgány dobře fungovaly – od spalování kalorií až po tlukot vašeho srdce.

Pokud štítná žláza nefunguje normálně, vaše tělo začne zpomalovat nebo zrychlovat několik systémových funkcí. Ženy jsou k poruchám štítné žlázy náchylnější, zejména během těhotenství nebo po menopauze. Zde jsou uvedeny nejčastější problémy, které se mohou se štítnou žlázou vyskytnout.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Hypotyreóza

Hypotyreóza je velmi častý, ale léčitelný stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy. Je způsobena autoimunitním onemocněním známým jako Hashimotova choroba. Nejvyšší riziko hypotyreózy mají ženy starší 60 let. Příznaky se postupně rozvíjejí v průběhu let a v několika případech je mylně považována za součást stárnutí. Obvykle začíná přibýváním na váze a únavou a přechází k řídnutí vlasů, suché kůži a nesnášenlivosti chladu. Pokud se neléčí, může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Hypertyreóza

Hypertyreóza nastává, když vaše štítná žláza produkuje nadbytek hormonů štítné žlázy. Kvůli zrychlenému metabolismu byste mohli mít rychlý úbytek hmotnosti a bušení srdce, úzkost, svalovou slabost, otoky kolem krku a stát se citlivějšími na teplo. Nejčastěji je způsobena Gravesovou chorobou, autoimunitní poruchou. Pokud se neléčí, může dojít k vážným srdečním problémům, osteoporóze a problémům s očima. Správnou léčbou však lze hypertyreózu zvládnout.

Tyreoiditida

Tyreoiditida je zánět štítné žlázy. Může být důsledkem infekce nebo můžete mít problémy s imunitním systémem. Nejčastějšími typy jsou Hashimotova choroba, kdy váš imunitní systém napadá štítnou žlázu, a poporodní tyreoiditida, která se objevuje do jednoho roku po porodu.

Struma

Když vaše štítná žláza nepracuje tak, jak by měla, může se u vás objevit zřetelný otok na krku. V některých případech by mohl zmizet sám od sebe, ale v jiných případech je struma známkou základního problému se štítnou žlázou a jeho příčina by se měla léčit. Pokud je příliš velká, může způsobovat potíže s dýcháním a polykáním.

Uzly štítné žlázy

Jedna studie odhalila, že přibližně 30 % dospělých žen má uzly štítné žlázy, které lze diagnostikovat pomocí ultrazvuku, což z nich činí nejčastější endokrinní problém. Uzly štítné žlázy jsou abnormální výrůstky ve štítné žláze. Můžete mít jeden nebo několik uzlů a mohou být plné tekutiny nebo krve. Asi 10 % případů je rakovinných. Odhaduje se, že ženy jsou k uzlům štítné žlázy náchylné čtyřikrát více než muži.

Rakovina štítné žlázy

Někdy může dojít k rakovinnému bujení tkání štítné žlázy a vzniku rakoviny štítné žlázy. Příznaky jsou obvykle bulka na krku, potíže s polykáním nebo dýcháním, neustálý kašel nebo chraplavý hlas. Pokud je zachycena včas, lze ji úspěšně léčit.

Lékaři doporučují, aby si každý pro jistotu dvakrát ročně zkontroloval, zda nemá na krku bulku.

Periferní neuropatie

Pokud se hypotyreóza dlouhodobě neléčí, může způsobit periferní neuropatii. To znamená, že dochází k poškození periferního nervového systému. Příznaky jsou brnění v rukou a nohou a svalové křeče. Ve většině případů odezní, jakmile se léčí váš základní problém se štítnou žlázou.

Fibrilace síní

Pokud vám byla diagnostikována fibrilace síní, nechte si vyšetřit štítnou žlázu. V 16-60 % případů může nadměrná činnost štítné žlázy způsobit nepravidelný srdeční tep.

Vzhledem k tomu, že příznaky poruchy štítné žlázy jsou neurčité a podobné několika dalším zdravotním problémům, bylo by třeba provést krevní test, abyste zjistili, zda vaše štítná žláza pracuje dobře. Dalšími formami vyšetření jsou test vychytávání radioaktivního jódu, sken štítné žlázy nebo ultrazvuk štítné žlázy.

Pokud máte na krku bulku nebo některý z výše uvedených příznaků, bez ohledu na věk nebo pohlaví, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Poruchy štítné žlázy jsou většinou léčitelné a díky lékům si můžete užívat normálního života.