Potraviny, které mohou rychle zmírnit mozkovou mlhu

K mozkové mlze, známé také jako únava mozku, často dochází v důsledku nedostatku spánku, stresu, některých léků, neurologických poruch a menopauzy. Mozková mlha může být mírná až závažná epizoda duševní zmatenosti, která se dostaví bez varování.

Lidé, kteří trpí mozkovou mlhou, obvykle pociťují nesoustředěnost, špatné vybavování a sníženou ostrost myšlení. Ačkoli existuje mnoho potravin plných živin, které mohou pomoci odstranit mozkovou mlhu, některé potraviny jsou velmi účinné. Zde je šest povzbuzujících potravin plných fytonutrientů, které zmírňují mozkovou mlhu.

1. Ashwagandha

Ašvagandha (Withania somnifera) je významná bylina tradičně používaná v mnoha ájurvédských lécích. Používá se k léčbě různých onemocnění a je považována za silné nervové tonikum. Mnoho vědeckých studií prokázalo její adaptogenní neboli antistresové vlastnosti, které pomáhají snižovat stres a úzkost tím, že zvyšují hladinu GABA (kyseliny gama-aminomáselné).

GABA, hlavní inhibiční sloučenina v centrální nervové soustavě dospělých obratlovců, je uklidňující neurotransmiter. Má také anxiolytický účinek a zlepšuje hladinu energie a zdraví mitochondrií. Pro rychlou úlevu od mozkové mlhy můžete do svého smoothie přidat 1 polévkovou lžíci kořene ašvagandy v prášku.

2. Semínka chia

Chia se původně pěstuje v Mexiku a v mayském jazyce znamená „síla“. A síla je přesně to, co váš mozek potřebuje, když trpíte mozkovou mlhou. Semínka chia jsou bohatým zdrojem omega-3 tuků, které jsou důležité pro vývoj mozku, funkci neuronů a jasnost myšlení.

Ačkoli omega-3 mastné kyseliny obvykle najdeme v mořských plodech, chia semínka jsou ideální alternativou pro vegany a vegetariány. Protože tato semínka mohou po přidání smoothie zahustit, je nejlepší začít s 1 čajovou lžičkou a poté množství zvýšit podle toho, jakou strukturu preferujete.

3. MCT olej

Konzumace některých druhů tuků může skutečně pomoci při hubnutí a zároveň podpořit zdraví vašeho mozku. Olej MCT (triglyceridy se středně dlouhým řetězcem), známý také jako mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, je fantastickým doplňkem, protože vaše tělo tyto tuky rychle metabolizuje na ketony, které účinně potlačují ukládání tuku.

A co je ještě důležitější, MCT olej může také poskytovat neuronům alternativní zdroj energie a pomáhá při ochraně mozku. Výsledky různých průzkumů ukazují, že MCT olej může mít terapeutický účinek na pacienty s Alzheimerovou chorobou, protože podporuje duševní jasnost a paměť.

Při nákupu MCT oleje dbejte na to, aby obsahoval vyšší koncentraci tuků s krátkým řetězcem (více C8 než C10). To proto, že tuky s kratším řetězcem se v těle rychle přeměňují na rychle využitelnou energii. Za ideální se považuje přidání 1 čajové lžičky MCT oleje do smoothie denně, protože příliš velké množství MCT může podráždit žaludek.

4. Maca

Přestože maca je rostlina, která roste ve středním Peru v Andách, je snadno dostupná v práškové formě. Je podobná ředkvičce či řepě a její kořen se používá k přípravě léků na léčbu chronického únavového syndromu (CFS) a ke zvýšení energie, vytrvalosti, sportovního výkonu, paměti a regulaci uvolňování kortizolu.

Maca se také konzumuje pečená nebo pražená, připravuje se z ní polévka a používá se k výrobě fermentovaného nápoje zvaného maca chicha. Kořen maca obsahuje mnoho chemických látek, včetně mastných kyselin a aminokyselin. Má výraznou chuť podobnou karamelu a sladu a mletý prášek z kořene můžete jednoduše přidat do koktejlů nebo šejků.

5. Včelí pyl

Včelí pyl je pylová kulička, která byla sklizena z květů a zabalena dělnicemi včely medonosné do granulí. Kromě toho, že je bohatý na vitamíny, minerály, bílkoviny, lipidy, mastné kyseliny, enzymy, karotenoidy a bioflavonoidy, má adaptogenní vlastnosti, které zvyšují funkci paměti a zlepšují naši schopnost myslet, učit se a soustředit se.

Včelí pyl také obsahuje vysoké množství vitamínu B, který je životně důležitý pro tělesnou energii a neurotransmiterové dráhy, které pomáhají jasně myslet a zůstat energičtí. Má jemnou a sladkou chuť a je skvělou přílohou, kterou lze také přimíchat do smoothies. Včelímu pylu se však musí vyhnout lidé s pylovou alergií, těhotné ženy a kojící matky.

6. Rhodiola

Rhodiola (Rozchodnice růžová), známá také jako zlatý kořen nebo arktický kořen, roste ve vysokých nadmořských výškách v arktických oblastech Asie a východní Evropy. Má adaptogenní a antioxidační vlastnosti, které stimulují kognitivní funkce, snižují duševní únavu a zvyšují fyzickou výkonnost. Kromě těchto vlastností obsahuje rhodiola také antidepresivní vlastnosti.

Fytolátky obsažené v rhodiole mají pozitivní vliv na vaši náladu a energii tím, že regulují neurotransmitery serotonin, dopamin a noradrenalin. Rhodiola zvyšuje citlivost na dopamin, což prokazatelně zlepšuje náladu. Protože však může být poněkud návyková, je nejlepší dělat každé dva týdny přestávku, aby se maximalizovala její účinnost.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Indigo Herbs