Pozor na nemoci a zdravotní problémy z nedostatku železa

Obáváte se nedostatku železa? Nedostatek železa sice není v běžné populaci obvyklý, ale přesto může být pro určité skupiny, jako jsou těhotné ženy nebo děti, které jsou považovány za vysoce rizikové, velmi reálný. Vzhledem k tomu, že železo hraje významnou roli při udržování normální funkce organismu, tvorbě hemoglobinu, umožnění normálního průtoku krve a přenosu kyslíku po těle a produkci mnoha enzymů a bílkovin v těle, ignorujte tento problém a můžete se dočkat závažných příznaků. A zatímco o některých onemocněních z nedostatku železa, jako je anémie, mnozí z nás vědí, jiné stavy, jako je pica nebo dokonce vypadávání vlasů, stále zůstávají pod pokličkou.

Vaše tělo využívá pouze 10-30 % železa, které máte v těle. Hladina železa je obvykle regulována v trávicím traktu, přičemž systém zde vstřebává železo, aby udržoval jeho zásoby a zajistil dostatečné množství železa v těle. Zatímco celkové množství železa v těle mužů činí v průměru 3,8 mg, u žen je to přibližně 2,3 mg s individuálními rozdíly. Přibližně 1 mg tohoto minerálu ztrácíte stolicí a prostřednictvím kůže a slizničních buněk. Kromě toho ženy ztrácejí určité množství železa prostřednictvím menstruační krve a během porodu a po porodu.

Někdy může zdravotní stav způsobit, že vaše tělo je méně schopné vstřebávat a ukládat železo nebo že ho ztrácíte více. Životní etapa, jako je puberta nebo těhotenství, může také znamenat, že potřebujete více železa než obvykle. U některých lidí může být příjem v potravě jednoduše nedostatečný. To vše může mít za následek nedostatek železa. A pokud se mu včas nevěnuje pozornost, může nedostatek železa vést k vážnějším zdravotním problémům.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Anémie z nedostatku železa

Nedostatek železa může přejít ve stav známý jako anémie z nedostatku železa, pokud se neřeší včas. Jak tedy poznáte, že je vaše tělo chudokrevné? Některé příznaky anémie z nedostatku železa vám pomohou problém odhalit. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, může to znamenat nutnost bližšího zkoumání a návštěvy lékaře:

Únava
Nedostatek energie/letargie
Bolesti hlavy
Problémy se soustředěním

Pokud anémie dále postupuje, můžete zaznamenat i tyto problémy:

Blednutí kůže
Nehty se stávají lámavými nebo vypadají lžícovitě
Dušnost
Bolestivost jazyka
Bušení srdce/výrazné bušení srdce
Svědění
Změna chuti jídla

Nedostatek železa i anémie mohou vyvolat další problémy. Zde je přehled některých onemocnění, se kterými se můžete setkat jako osoba s nedostatkem železa.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (RLS) je často spojován s cukrovkou, chronickým onemocněním ledvin, problémy se štítnou žlázou a revmatoidní artritidou. Věděli jste však, že jednou z možných příčin je také nedostatek železa? Nízká hladina železa může snižovat hladinu neurotransmiteru dopaminu, což způsobuje rozvoj RLS. Sledujte tyto příznaky:

Neodolatelné nutkání k pohybu (nohou i jiných částí těla)
Nepříjemné pocity v dolních končetinách
Pocity bolesti/tahání/svědění/trnutí/škubání v nohou
Potíže s usínáním
Noční buzení

V důsledku RLS si můžete všimnout, že při stání neustále popocházíte, při sezení pohybujete nohama a při ležení se zmítáte a otáčíte.

Hučení v uších a ztráta sluchu

Jedna studie zjistila, že téměř 61 % osob s náhlou ztrátou sluchu mělo nedostatek železa nebo anémii z nedostatku železa, což naznačuje souvislost mezi těmito dvěma problémy. Kromě toho je anémie jednou z mnoha příčin hučení v uších neboli zvonění v uších. Pokud máte tinnitus, můžete slyšet tyto druhy zvuků:

Zvonění
Sípání
Bzučení
Statický
Svištění
Řev
Pulzování, které může být synchronizováno s údery vašeho srdce
Oceánské vlny
Cvrčci
Pískot
Něco jako tón vytáčení telefonu nebo dokonce hudba

Vypadávání vlasů

Větší padání vlasů při česání nebo sprchování může být také známkou problému s nedostatkem železa. Nedostatek železa může také způsobit vzorované vypadávání vlasů, které je podobné mužské nebo ženské plešatosti. I když byla odhalena souvislost mezi nedostatkem železa a padáním vlasů, vědci si zatím nejsou jisti, jakým způsobem se na tom železo podílí. Tato souvislost byla obzvláště nápadná v případě předmenopauzálního vypadávání vlasů u žen.

Vypadávání vlasů u žen může zahrnovat:

Menší objem vlasů v blízkosti střední linie, kde se vlasy dělí
Rozšíření středního úseku vlasů
Difuzní řídnutí
Vlasy na temeni hlavy získávají průsvitný vzhled

Pica

Pica je nutkání jíst nepotravinové předměty, jako je led, bláto, hlína, vlasy nebo papír. Těhotné ženy a děti v předškolním věku jsou ohroženy více než ostatní. Jeden typ této poruchy příjmu potravy souvisí s nedostatkem železa. Typickým příznakem piky je nutkání jíst nebo pojídání nepotravinových látek, jako je mýdlo, vlasy, látky, vlna, křída, mastek, kov, popel, kamínky, dřevěné uhlí, hlína, led, škrob, žvýkačka, zemina, provázek nebo papír.

A co víc, i když vaše pica není způsobena nedostatkem železa, vaše vstřebávání železa se sníží kvůli vysokému množství nevýživných látek ve vašem těle. Léčba železem proto může pomoci i v těchto případech.

Nezapomeňte, že chování strkat si všechno do úst je u dětí, kterým jsou dva roky nebo méně, normální a nemělo by být považováno za piku. Je to jen normální vývojová fáze, kterou malé děti procházejí.

Vředy

Jednou z příčin vzniku vředů v ústech nebo vředů v dutině ústní je nedostatečná hladina železa v těle. Ženy obecně bývají k nedostatku železa náchylnější, jak uvidíte v následující části. V jedné studii vědci zkoumali hladiny sérového feritinu, ukazatele anémie z nedostatku železa, u pacientek s vředy v dutině ústní. Zjistili, že tyto hladiny byly nízké až u 66 % testovaných žen. Pokud tedy máte v ústech bolestivé otevřené vředy, může to být způsobeno právě nedostatkem železa.

Ženy, děti a vegetariáni jsou ohroženi nedostatkem železa

Zatímco ti, kteří konzumují stravu bohatou na železo, pravděpodobně žádné takové problémy mít nebudou, někteří lidé jsou k onemocněním z nedostatku železa náchylnější. Riziko se zvyšuje, pokud je jejich strava chudá na železo.

Ženy se silnou menstruací
Kojící matky
Ženy, které nedávno porodily dítě
Vegani a vegetariáni: ani veganská/vegetariánská strava bohatá na železo nemusí být optimální, protože železo z vegetariánských zdrojů (nehemové železo) se v těle hůře vstřebává
Všichni, kdo mají stravu s nízkým obsahem potravin bohatých na železo
Děti a kojenci mohou být obecně ohroženi, protože k nedostatku železa může docházet v období rychlého růstu
Děti konzumující větší množství mléka denně, protože vápník může bránit vstřebávání železa
Všichni, kteří podstoupili bypass žaludku nebo jiné bariatrické zákroky
Všichni, kdo jsou častými dárci krve

Lidé s určitými nemocemi jsou náchylnější k nedostatku železa

Kromě rizikových kategorií, o kterých jste si právě přečetli, vás mohou nedostatkem železa ohrožovat i některé další zdravotní problémy.

Gastrointestinální onemocnění: Nízkou hladinou železa mohou trpět osoby s gastrointestinálními onemocněními, jako jsou např. tyto:

Crohnova choroba
Celiakie
Ulcerózní kolitida
Peptická vředová choroba
Zánětlivá střevní onemocnění

Ztráta krve v důsledku jiných onemocnění nebo komplikací: Nadměrná nebo chronická ztráta krve může také způsobit onemocnění z nedostatku železa. Proto byste si měli nechat zkontrolovat hladinu železa, pokud ztráta krve souvisí s některým z těchto problémů:

Chronické krvácení z nosu
Gastritida
Zánět jícnu
Střevní nebo žaludeční vředy
Hemoroidy
Divertikulitida
Angiodysplazie
Problémy s močovým měchýřem způsobující ztrátu krve
Problémy s ledvinami způsobující ztrátu krve
Nádory žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva nebo jícnu

Intravaskulární hemolýza: Případně mohou být ohroženi i lidé s intravaskulární hemolýzou. Problém vzniká v důsledku poranění malých krevních cév, které způsobí rozpad červených krvinek a uvolnění železa, které je pak vyloučeno z těla močí. Tento stav může vyvolat intenzivní cvičení, jako je běh. Může se také vyskytnout, pokud máte poškozené srdeční chlopně. I když je to vzácné, mohou tuto ztrátu železa způsobit také krevní poruchy, jako je difuzní intravaskulární hemolýza a trombotická trombocytopenie purpura.