Zdraví

Překvapivé zdravotní výhody obyčejného čaje

Zatímco káva je po ránu pro většinu lidí oblíbeným nápojem, jsou i tací, kteří potřebují svůj čaj. Čaj je ve skutečnosti hned po vodě nejoblíbenějším nápojem na světě. Pije se hojně po celé Asii i v západním světě, ale málokdy ho vnímáme jako zdravý nápoj. Vychytanější bylinné čaje z jiných rostlin jsou vychvalovány pro své specifické přínosy, ale i obyčejný starý čaj má co nabídnout.

Bojuje proti zánětům

Čaj obsahuje úžasné antioxidanty zvané katechiny, theaflaviny a thearubiginy. Ty bojují proti poškození volnými radikály a chrání tělo před poškozením. Bylo prokázáno, že bojují proti mrtvici a zabraňují jejímu vzniku, snižují krevní tlak a předcházejí srdečním onemocněním. Mějte však na paměti, že využitelnost antioxidantů v čaji klesá, když ho smícháte s mlékem, takže se pokud možno snažte nepřidávat žádné mléčné výrobky.

Podporuje hubnutí

Čaj, zejména zelený, skutečně mírně zlepšuje váš metabolismus. V kombinaci se správnou stravou a pravidelným cvičením může mít pozitivní vliv na hubnutí a udržení zdravé hmotnosti. Šálek teplého zeleného čaje ráno na lačno může nastartovat váš metabolismus na celý den. Jen se ujistěte, že do něj nepřidáváte cukr ani mléko.

Působí proti cukrovce

Bylo prokázáno, že čaj kontroluje hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje citlivost na inzulín. Ukazuje se, že pití alespoň 3 šálků čaje denně je spojeno s nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu. Je samozřejmé, že do těchto 3 šálků byste neměli přidávat žádný cukr.

Zlepšuje náladu

Ukazuje se, že čaj je spojen s nižším rizikem deprese. Zdá se, že to dává smysl vzhledem k tomu, že horký šálek čaje často působí uklidňujícím a relaxačním dojmem. Pokud chcete bojovat s depresemi, dejte si šálek horkého čaje.

Prevence proti rakovině

Antioxidanty, o kterých jsme se zmínili dříve, hrají velkou roli v prevenci vzniku rakoviny. Ukazuje se, že čaj může pomoci předcházet různým typům rakoviny, včetně rakoviny vaječníků a rakoviny trávicí soustavy. Zelený čaj může mít také pozitivní vliv na snížení rizika rakoviny prsu, prostaty a děložní sliznice.

Bojuje proti zápachu z úst

Zní to možná zvláštně, ale čaj je ve skutečnosti skvělý pro zdraví zubů. Katechiny obsažené v čaji pomáhají ničit bakterie, které produkují škodlivé kyseliny. Bylo prokázáno, že snižuje riziko vzniku zubního plaku, zánětu dásní a v důsledku toho pomáhá omezit zápach z úst. Možná nenahrazujte ústní vodu čajem, ale občasný šálek čaje může pomoci udržet vaše zuby zářivě bílé.

Zlepšuje kognitivní výkonnost

Bylo zjištěno, že kofein obsažený v čaji zlepšuje pracovní výkonnost a kreativitu. Pokud máte před sebou dlouhý den, který vyžaduje hodně přemýšlení, je šálek čaje po ránu naprosto ideální.

Pokud patříte k těm, kteří rádi začínají den šálkem čaje, můžete být klidní, protože víte, že prokazujete svému tělu službu. Jestli vás jeho pití zrovna moc neláká, možná zkuste šálek nebo dva přidat do své denní rutiny. Jen nezapomeňte vynechat mléko a cukr.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Teabloom , EatingWell