Příznaky, které naznačují, že potřebujete více sacharidů

Odborníci na fitness zjistili, že nízkosacharidová dieta spolu se silovým tréninkem je jedním z nejlepších a nejúčinnějších způsobů, jak zhubnout a být štíhlejší, než jste. Bylo prokázáno, že když člověk jí potraviny s vysokým obsahem tuků a nejvýše 50 gramů sacharidů denně spolu s potravinami bohatými na bílkoviny v mírném množství, spaluje více tuků. Tento druh stravy, lidově nazývaný ketogenní dieta, pomáhá zvýšit závislost těla na tucích jako zdroji energie, což pomáhá tělu spalovat více tuků.

Bylo však zjištěno, že pokud se příliš sníží příjem sacharidů, může se to tělu také vymstít. Příliš nízký příjem sacharidů může mít na tělo nepříznivé účinky a velmi vás oslabit. Níže popsané příznaky jsou známkami toho, kdy má tělo příliš nízký příjem sacharidů a potřebuje správný příjem sacharidů. Pokud některý z těchto níže uvedených příznaků přetrvává déle než dva týdny, je nutné pomalu přidávat škrobnaté potraviny zpět do jídelníčku, a to až na 150 gramů denně. To pomůže vašemu tělu dosáhnout příjemného a dobrého stavu.

Pocit únavy

Pokud máte pocit vyčerpání a únavy, je to známka toho, že vaše tělo potřebuje více paliva. Často je to patrné, když jste v posilovně a i po pomalých posilovacích sériích se cítíte unavení a zcela vyčerpaní. Může to být patrné také po dlouhém pracovním dni. Když se to stane, doporučuje se sníst jablko nebo banán. Jablko nebo banán obsahují stejné množství sacharidů, a to přibližně 25 gramů sacharidů každý.

Neberte však jednodenní únavu mylně jako pravidelnou záležitost. Nemusí tomu tak být, protože jednodenní únava může stoupnout i v důsledku stresu a dalších problémů. Kontrolujte, zda je váš pocit únavy trvalý. Pokud ano, vaše tělo potřebuje více sacharidů.

Bolest hlavy

Často vás bolí hlava v důsledku ztráty vody v těle. Při dehydrataci ztrácíte z těla také sodík, což má za následek bolest hlavy. Když je vaše tělo na nízkosacharidové nebo ketogenní dietě, spaluje tuk pro energii a při tomto procesu vytváří molekuly zvané ketony. Tyto ketony se spolu se sodíkem uvolňují močí. Pokud během tohoto procesu nedojde k dostatečné konzumaci vody, vaše tělo se dehydratuje a dostaví se bolest hlavy. Abyste tomu předešli, doporučuje se před cvičením v posilovně, nebo doma, popíjet během dne malé množství vody navíc, nebo vypít doplněk stravy s obsahem sodíku. Účinným doplňkem stravy se zvýšeným obsahem sodíku je například Nuun Vitamins.

Trápí vás nachlazení

Sacharidy pomáhají vašemu tělu produkovat co nejvíce protilátek bojujících s nemocí. Když tedy denně a po delší dobu přijímáte méně než 100 gramů sacharidů, máte tendenci mnohem častěji onemocnět. Často to začíná nachlazením, kdy vaše imunita klesá. Pociťujete bolest v krku, teče vám z nosu, nebo máte suchý kašel a někdy také bolesti mandlí. Když se to stane, je to znamení, že vaše imunita poklesla, a příjem nerafinovaných sacharidů, jako jsou sladké brambory, může udržet vaše zdraví pod kontrolou. Pomoci může i hnědá rýže a správný příjem sacharidů vám pomůže zotavit se i z nachlazení.

Pokud se u vás příště některý z těchto příznaků objeví trvale a v době, kdy držíte dietu, dbejte na sacharidy a případně navštivte odborníka na výživu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cooking Light , Insider