Zdraví

Příznaky nedostatku vitamínu A na které si musíte dát pozor

Vaše oči, kůže a kosti jsou závislé na vitamínu A, který do nich dostáváte potravou. Ale co když ho nepřijímáte dostatek? I když je nedostatek vitamínu A ve vyspělých zemích vzácný, může znamenat problémy pro celé vaše tělo. Tento v tucích rozpustný vitamín hraje důležitou roli, ať už jde o zdraví očí, hojení ran, reprodukci nebo tvorbu kostí. Pomáhá také správnému fungování imunitního systému a udržuje zdravou pokožku a sliznice, které lemují některé části těla, například nos. Pokud vás trápí možnost nedostatku tohoto vitamínu, zde je několik varovných signálů, na které je třeba si dát pozor.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Noční slepota

Nízká hladina vitamínu A může způsobit nedostatek rodopsinu, což je bílkovina citlivá na světlo, která se nachází ve vašem oku. A nedostatek této bílkoviny zhoršuje vidění při slabém světle. Při nedostatku vitamínu A proto můžete mít v noci potíže se správným viděním. Dávejte si pozor na varovné příznaky, jako jsou potíže při řízení v noci. Nebo je pro vás stále obtížnější dojít na toaletu, když je zhasnuto? Možná se dokonce přistihnete, že večer stále dříve rozsvěcujete světla. Ztráta zraku je progresivní, takže tyto příznaky se budou časem zhoršovat.

U dětí se noční slepota hůře pozoruje, protože si na ni nemusí dostatečně stěžovat. Všimli jste si jako rodiče, že se vaše dítě chová jinak, jakmile není světlo nebo když je v tmavé místnosti? Pokud je dítě neaktivní nebo se bojí pohybovat, zkoumejte dál.

Suché oči

Lidé s nedostatkem vitamínu A zjišťují, že žlázy ve sliznici, která lemuje vnitřní stranu víček a kryje přední část očí, přestávají správně fungovat. To má za následek nedostatek slz a hlenu, které slouží k udržení vlhkosti očí. Suché oči, které se snadno podráždí, tak mohou poukazovat na nedostatek vitamínu A.

Suchá kůže, vyrážky, lámavé nehty

Vitamín A se podílí na tvorbě a udržování zdravé pokožky. A někdy se v počátečních stadiích nedostatku vitamínu A objevuje suchá, šupinatá a svědivá kůže (pruritus). Suchost se může rozšířit i na vlasy a způsobit jejich časté lámání a padání. Dalšími příznaky jsou hrbolatá kůže nebo vyrážky jako akné, vředy v ústech a popraskané rty. Mohou se vám také začít snadno lámat nehty.

Bílé nebo stříbrošedé zpěněné skvrny v očích

Dalším příznakem nedostatku vitamínu A je tvorba pěnových skvrn známých jako Bitotovy skvrny v očním bělmu. Bitotovy skvrny mohou mít trojúhelníkový nebo nepravidelný tvar a obvykle se objevují na 3. nebo 9. hodině. Budou vypadat mírně vystouplé a budou připomínat spíše kůži než sliznici. Vznikají v podstatě nahromaděním keratinu v důsledku vysychání rohovky.

Vředy rohovky a slepota

Bez správné léčby může nedostatek vitamínu A vést ke vzniku vředů nebo boláků v očích. Vřed v oku může vypadat jako malá proděravělá plocha nebo mít chmýříčkovitý vzhled. Poškození očí může nakonec vyústit ve slepotu. Nedostatek vitamínu A je ve skutečnosti hlavní příčinou slepoty u dětí, které lze předcházet – častěji se však vyskytuje v rozvojových zemích.

Časté infekce

Vitamín A si vysloužil označení „antiinfekční vitamín“, protože hraje zásadní roli ve správném fungování imunitního systému. Vaše kůže a slizniční buňky, které vystýlají močové cesty, trávicí trakt a dýchací cesty, fungují jako bariéra a první obranná linie proti infekci. A vitamín A se podílí na tvorbě a dobrém stavu těchto buněk. Nedostatek tohoto důležitého vitamínu může oslabit imunitu a způsobit, že budete náchylní k řadě infekcí, včetně infekcí močového měchýře, dýchacích cest, zažívacího traktu a vaginálních infekcí. Časté jsou také žaludeční infekce a problémy jako průjem.

Zpomalení růstu u dětí

U dětí se závažným nedostatkem vitamínu A může dojít ke zpomalení normálního růstu a vývoje.

Potřeba vitamínu A se liší v závislosti na pohlaví a věku

Příjem vitamínu A se liší v závislosti na vašem věku, pohlaví a na tom, zda jste těhotná nebo kojíte. Dospělí muži obecně potřebují 900 mcg RAE a dospělé ženy 700 mcg RAE. Pokud však očekáváte narození dítěte, budete potřebovat 770 mcg RAE (750 mcg RAE pro dospívající maminky). Kojící ženy potřebují 1 300 mcg RAE (1 200 mcg RAE pro dospívající maminky). Vitamín A je dostupný v různých druzích zeleniny, ovoce, masa a mléčných výrobků, takže vyvážená strava, která zahrnuje různé skupiny potravin, by vám měla pomoci získat dostatek tohoto životně důležitého vitamínu.

V ideálním případě byste měli být schopni splnit svou denní hodnotu (DV) díky pestrým potravinovým zdrojům vitamínu A. Pokud se však rozhodnete pro doplňky stravy, poraďte se se svým lékařem, abyste se vyhnuli lékovým interakcím a toxicitě.